
Mapa kontroli jakości paliw. Kierowcy łatwo sprawdzą, gdzie lepiej nie tankować
Dlaczego po tankowaniu należy zabierać paragon? W razie kłopotów z silnikiem będzie on podstawą do wszelkich roszczeń. Bo choć ryzyko zatankowania paliwa o parametrach niezgodnych z przepisami jest w Polsce niewielkie, to zdarzają się jednak stacje sprzedające paliwo o niewłaściwych parametrach.
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów od lat publikuje dane z kontroli stacji paliw. Z roku na rok jakość paliw, które kierowcy leją do baków swoich samochodów jest coraz lepsza. Wciąż jednak stacje sprzedające paliwo o niewłaściwych parametrach. Skąd mieć pewność, że wlewamy do baku produkt właściwej jakości?
UOKiK właśnie zmienił sposób informowania o wynikach kontroli jakości paliw. Mało czytelna tabelka została zastąpiona interaktywną mapą, która pozwoli zaplanować tankowanie na trasie.
Nowa mapa UOKiK-u może być dla kierowców cenną wskazówką podczas podróży. Dzięki interaktywnej mapie można łatwo sprawdzić, czy na zaplanowanej przez nas trasie znajdują się stacje, które sprzedają paliwo niewłaściwej jakości. W prosty sposób można dowiedzieć się, czy na danej stacji odbyła się już kontrola i czy oferuje ona produkt zgodny z polskimi normami.

Zielony symbol podniesionego w górę kciuka oznacza, że przeprowadzone badanie zakończyło się pozytywnym wynikiem. Czerwony kciuk w dół to znak, że kontrola wykazała nieprawidłowości. Póki co w 20222 roku czerwonych oznaczeń jeszcze nie ma.
Czym grozi zatankowanie paliwa o niewłaściwych parametrach?
Długotrwałe tankowanie benzyny czy oleju napędowego o niewłaściwych parametrach przyczynia się do skrócenia żywotności jednostki napędowej, a może też doprowadzić do powstania awarii.
Niewłaściwy skład frakcyjny benzyny może wpływać na podniesienie temperatury spalania, co ma przełożenie na żywotność elementów silnika. Zbyt wysoka zawartość siarki powoduje przyspieszoną korozję, a za niska liczba oktanowa może prowadzić do spalania stukowego. W przypadku oleju napędowego niewłaściwy skład frakcyjny przekłada się na szybsze powstawanie nagaru.
Najnowsze
-
Renault Megane E-Tech elektryczne – test długodystansowy, opinia, zasięg. Najlepszy elektryk na rynku?
Piąta generacja Renault Megane praktycznie w niczym nie przypomina czwartej. To model zaprojektowany od podstaw. Czy ze względu na wygląd, projekt wnętrza i sposób prowadzenia można go uznać za najlepszego elektryka na rynku? Sprawdzamy! -
Jazda rowerem obok siebie? Wielu rowerzystów źle rozumie przepisy z 2022 roku
-
Ministerstwo znacząco podniosło opłaty dla kierowców! Kiedy będziemy musieli zapłacić 2000 zł?
-
Renault i Nissan pozwane przez kierowców! Przez lata sprzedawali wadliwe silniki
-
Ceny paliw w Polsce – olej napędowy znacznie zdrożał. Ile zapłacimy za tankowanie przed wakacjami?
Zostaw komentarz: