Karty paliwowe 2021 – ranking najlepszych kart flotowych dla kierowców i wszystko co musisz o nich wiedzieć

Co to jest karta paliwowa i co można dzięki niej zyskać? Jak działa karta paliwowa? Oto nasz autorski przegląd kart paliwowych dostępnych w 2021 roku! Dowiedz się, która najlepsza!

Karty paliwowe niewątpliwie ułatwiają życie kierowcom, a także działom księgowości w przedsiębiorstwach. To wygodne rozliczenia za tankowanie w całej Polsce, a nawet Europie. Co warto o nich wiedzieć i jaka kartę paliwową wybrać? Oto odpowiedzi na wszystkie pytania.

Co to jest karta paliwowa / flotowa?

Karta paliwowa lub karta flotowa (nazewnictwo zamienne) to typowa, plastikowa karta z cyfrowym identyfikatorem pojazdu, zarejestrowanym w systemie komputerowym operatora karty. Czasem jest na niej nadrukowany numer rejestracyjny samochodu, ale nie jest obligatoryjne. Wykonywane transakcje – na stacji paliw, przy poborze opłat – są zabezpieczone kodem PIN (dodatkowym zabezpieczeniem jest hologram na karcie.). Przy transakcjach na stacjach benzynowych, aby przebiegły pomyślnie, konieczne jest wprowadzenie PIN-u – często wraz z przebiegiem pojazdu – na specjalnym urządzeniu (pin padzie) podawanym przez sprzedawcę na stacji. Po jego wprowadzeniu płatność bezgotówkowa zostaje zarejestrowana i zaakceptowana. W przypadku trzykrotnego błędnego wprowadzenia kodu PIN transakcja nie zostanie zaakceptowana, a karta zostanie zablokowana na 24 godziny.

Jak działa karta paliwowa?

Czy warto zakładać kartę paliwową dla swojej floty w firmie? Oczywiście – największą zaletą posiadania karty flotowej jest możliwość zaoferowania np. kierowcom w swoim przedsiębiorstwie transakcji bezgotówkowych. Dla pracodawcy z kolei są możliwe nieco lepsze ceny za litr paliwa (kilka groszy lub eurocentów taniej niż zwykle) i ściągnięcia jednej, zbiorczej faktury za wszystkie tankowania i opłaty miesięcznie. Dzięki temu, kierowca nie musi mieć przy sobie gotówki na zakup paliwa na stacji benzynowej, czy uiszczenia opłaty za przejazd autostradą (jest to zarówno bezpieczne, jak i wygodne), a firma nie mnoży dokumentacji księgowej (a często opłata w księgowej firmie zewnętrznej jest zależna od liczby obsłużonych dokumentów). Można wynegocjować albo zniżki na każdy zatankowany litr paliwa od ceny widniejącej na pylonach stacji lub płacić za paliwo w cenie hurtowej.

Większość wydawców kart oferuje system kontroli kart poprzez aplikacje lub dedykowane systemy zarządzania danymi z kart.

Karta paliwowa – za co można nią zapłacić?

Kartą paliwową można zapłacić nie tylko za paliwo, autostradę, przejazd mostem, winietę, e-Toll, oraz parkowanie. Każda karta ma tzw. kategorię produktową lub kategorię zakupową, która określa, co można w ramach płatności kartą kupić. Zwykle jest to np. płyn eksploatacyjny (do spryskiwaczy, do układu chłodniczego, hamulcowy, olej silnikowy), zapasowe wycieraczki, akcesoria samochodowe, czy myjnia z woskowaniem. W przypadku posiadania karty przez kadrę zarządzającą w firmie można wprowadzić także kategorię gastronomiczną (kawę, hot-dogi) lub cały asortyment sklepu stacji. Więksi przewoźnicy korzystają także z kart paliwowo-serwisowych. Dzięki nim można swobodnie płacić bezgotówkowo także za podstawowe serwisowanie samochodu.

Obsługa karty paliwowej jest bardzo prosta. Używamy jej dokładnie tak samo jak karty kredytowej, czy debetowej – wystarczy, że znamy dedykowany PIN.

Karta paliwowa – zalety

Kolejną zaletą karty paliwowej jest możliwość kontrolowania stanu licznika, co w konsekwencji pozwoli kierowcy i pracodawcy na monitorowanie średniego zużycia paliwa samochodu. Karta paliwowa zazwyczaj jest przypisana do konkretnego samochodu. Na głównej stronie karty z reguły znajdziemy numer rejestracyjny auta, który zawsze sprawdza pracownik stacji benzynowej. W wielu firmach, dostępne są także karty paliwowe imienne oraz karty na okaziciela. Dzięki tym ostatnim, można tankować wiele samochodów.

Karty paliwowe co roku są coraz bardziej dostosowywane do potrzeb przewoźników. U wybranego dostawcy kart trzeba odpowiedzieć na kilka kluczowych pytań, np. ile paliwa średnio będzie tankowane przez poszczególne samochody miesięcznie oraz na jakim terenie są prowadzone działania przedsiębiorstwa. Od tych dwóch czynników, często zależy jaką ofertę będzie mógł nam zaproponować dostawca kart paliwowych.

Oto zestawienie dostępnych kart paliwowych, którymi możecie zapłacić za paliwo w Polsce, jak i w Europie.

Czy można odliczyć VAT od paliwa?

Przedsiębiorstwa korzystające z kart paliwowych mogą odliczać od takiego zakupu 50 procent podatku VAT – tylko wówczas jeśłi naszą kartę wywały koncerny paliwowe lub niezależni emitenci kart. Natomiast jeśli mamy kartę paliwowa od firmy leasingowej lub innych pośredników, to może się okazać, że zwrot VAT może być bardzo utrudniony. Od lutego 2021 roku ministerstwo kwalifikuje część takich transakcji jako usługę finansową, czyli zwolnioną z VAT. Na rządowych stronach można znaleźć jasne kryteria, więc można łatwo się dowiedzieć, jaki model kart oferuje dany wystawca karty paliwowej.

Karta paliwowa AMIC

AMIC Fleet Card umożliwia zakup paliwa w niższych cenach (ok. 20 groszy taniej na litrze) tylko na stacjach Amic Energy. Rabat ustalany jest od ceny detalicznej lub w oparciu o cenę hurtową – jego wysokość uzależniona jest od rzeczywistych miesięcznych zakupów paliwa, rodzaju paliwa oraz stacji.
Minimalna ilość paliwa upoważniająca do rabatu to 150 l. AMIC Energy ma obecnie 132 stacje.

Karta paliwowa DKV Euroservice

Kartę paliwową DKV akceptuje blisko 56 tysięcy stacji benzynowych na Starym Kontynencie. Można ją wykorzystać także w Turcji oraz w krajach nienależących do UE, w tym: Białoruś, Ukraina, Rosja. W Polsce karta flotowa DKV jest akceptowana na stacjach Orlen, Lotos, Moya, Moya Express (dawniej eMila), BP, Amic, Pieprzyk, Lotos, Citronex i inne. Przy jej użyciu można bezgotówkowo rozliczać się w ramach bieżących opłat drogowych, a także płacić za usługi serwisowe. Ile można zaoszczędzić, dzięki korzystaniu z DKV? Około 40 eurocentów na każdym litrze paliwa. Od 4 października można wybrać kartę paliwową DKV jako metodę rozliczania opłat drogowych e-TOLL, co umożliwia automatyczne doładowania konta e-TOLL, a płatności sprowadza do jednej faktury raz na kilka tygodni.

Karta paliwowa UTA

UTA Full-Service-Card korzysta z sieci partnerskich w 26 krajach. W Europie możecie zapłacić tą kartą w blisko 30 tysiącach stacji benzynowych (67 tys. punktów akceptacji w Europie). W Polsce, kartę paliwową UTA obsługują takie stacje, jak: Orlen, BP, Shell oraz Circle K. Można uiszczać myto w 14 systemach w 13 krajach: aktualnie  w Niemczech, Austrii, Belgii, Francji, Hiszpanii, Portugalii, we Włoszech, Skandynawii, Szwajcarii, w Polsce (A4 Katowice-Kraków) i na Węgrzech. UTA katy paliwowe umożliwiają też od września 2021 rozliczenia e-TOLL. Obecnie trwa promocja dla nowych klientów (10 gr rabatu/ litr ON; 10 gr rabatu/ litr benzyny; 5 gr rabatu/ litr LPG).

Karta paliwowa euroSHELL

Kartami paliwowymi euroSHELL możemy zapłacić tylko w jednej sieci stacji benzynowych. Shell liczy jednak aż 44 tysiące punktów w całej Europie – to bardzo szerokie spektrum. W Polsce znajduje się około 400 stacji, które obsługują tę kartę flotową. Klienci chwalą możliwość płacenia za przejazd w ramach poboru viaTOLL, czyli dziś e-TOLL, a także za przeprawy promowe i usługi serwisowe. W ofercie Shell możemy znaleźć karty dla firm lokalnych, dla flot osobowych, dostawczych jak i dla samochodów ciężarowych.

Karta paliwowa BP i Circle K – karta Routex

Jeśli masz dylemat: karta paliwowa BP czy karta paliwowa Circle K – to problem rozwiązany. Karta paliwowa Routex jest dziełem porozumienia takich firm, jak: Aral, BP, ENI, OMV i Circle K. Karta Routex umożliwia zapłatę na 18 tysiącach stacji benzynowych w 29 krajach. Warto wiedzieć, że można wykorzystać ją także do płatności za opłaty drogowe, celne oraz opłaty za przejazd tunelami lub mostami. W Polsce z karty paliwowej Routex można skorzystać na stacjach BP i Circle K.

Karta paliwowa Eurowag

Eurowag to niezależna karta paliwowa z Czech. W Polsce możemy wykorzystać to rozwiązanie np. w sieci Lotos, natomiast w Czechach – na stacjach EuroOil oraz Esso. W ofercie znajdziemy cztery karty: dla dużych i średnich przewoźników, dla firm spedycyjnych, dla małych przewoźników lub flot samochodów osobowych.

Karta paliwowa E100

Karta paliwowa E100 to międzynarodowe rozwiązanie, które zyskało popularność głównie w krajach wschodnich Europy. Możemy z niej skorzystać w blisko 15 tysiącach stacji benzynowych, w 23 krajach Europy. To dobra opcja dla przewoźników, którzy jeżdżą na Białoruś, Ukrainę, Gruzję, Armenię, Kazachstan lub do Rosji. W Polsce jest to ponad 3180* stacji marek Moya, Lotos, Discount Paliwowy, Pieprzyk, Watis i Amiс i inne. Można zaoszczędzić do 0,20 eurocentów na litrze paliwa tankując w sieci marki Power MAX na całym świecie. 

Karta paliwowa Orlen

W ofercie jednego z największych koncernów paliwowych w Polsce znajdziemy takie warianty jak: karta paliwowa Flota oraz Mikroflota, Biznestank dla średnich firm, Biznestank dla dużych przedsiębiorców oraz Open Drive. Dzięki kartom paliwowymi Orlen możemy bez problemu zapłacić za przejazd autostradą lub za miejsce parkingowe.

Karta paliwowa Lotos / Lotos-Esso

W Polsce, kartą Lotos lub Lotos-Esso możemy zapłacić bezgotówkowo na 440 stacjach paliw. Warto wiedzieć, że kartą Lotos-Esso możemy również zapłacić na 13 tysiącach stacji benzynowych w Europie, również za przejazd autostradą, mostem, tunelem, a także zapłacić za naprawę samochodu.

IQCard. 

Najlepsza karta paliwowa 2021

Nie ma uniwersalnej odpowiedzi, która karta paliwowa jest najlepsza aktualnie na rynku. Wiele zależy od wielkości floty, ilości kupowanego paliwa na stacjach benzynowych, lokalizacji firmy, średnich dystansów i kierunków naszych podróży. Bez względu jednak na to, na które rozwiązanie się zdecydujemy, będziemy mieli dostęp do szybkich płatności bezgotówkowych i minimum formalności księgowych. Z naszego doświadczenia wynika, że TOP 5 najlepszych – z punktu widzenia możliwości i ewentualnych rabatów – obecnie kart na rynku oferuje Routex, DKV, UTA, a z Polskich Lotos i Orlen (kolejność przypadkowa).

Jeśli uważasz, że powinniśmy dopisać tu informacje o innych kartach paliwowych, którymi można zapłacić za paliwo w Polsce, poinformuj nas o tym na adres redakcja@motocaina.pl. Dziękujemy!

Komentarze:

Wojciech - 11 kwietnia 2024

Dzień dobry wszystkim, karty paliwowe BP rozliczanie ich to tragedia i porażka. Współpraca z tą firmą powinna być zakazana ustawowo. Od momentu zmiany siedziby firmy ani nie przysyłają faktur na skrzynkę mailową a na portalu klienta generują się z 2-3 dniowym opóźnieniem albo wcale co powoduje, że mają Państwo czas na zapłatę 4 dni ( łatwo się spóźnić z płatnością ). Przypomnę, że to nie za ich środki finansowe płacicie za paliwo tylko musicie swoje pieniądze wpłacić jako depozyt do nich wg przyznanego limity. ( w Orlenie otrzymałem bez problemu limit taki sam jako kredyt kupiecki nie wymagali depozytu a cała procedura przyznania kart, kontakt telefoniczny, mailowy są wzorowe ) Ale najlepsze zostawiłem na koniec. Działania tej firmy, która zapewne ma kłopoty finansowe od tego roku to jest od stycznia 2024 to już katastrofa. Za przysłanie maila z upomnieniem o braku zapłaty w terminie wystawiają fakturę ” REKOMPENSATA ZA ODZYSKANIE NALEŻNOŚCI ” UWAGA 40EURO I TO FAKTURA BEZ PODATKU VAT ALE ABYŚCIE DOSTALI ZWROT TO MUSICIE PRZEDSTAWIĆ ZAŚWIADCZENIE, ŻE TO JEST WASZE KONTO TO PO PIERWSZE I NA DODATEK TO KONTO MUSI BYĆ PŁATNIKA PODATKU VAT PARADOKS PO PROSTU NIE MAJĄ KASY I UTRUDNIAJĄ. W dniu 5.03.2024r. zażądałem natychmiastowe rozwiązanie umowy i tu następna niespodzianka poinformowali mnie, że przyjęli zgłoszenie i się wkrótce ze mną skontaktują do dnia dzisiejszego tj. 11.04.2024r zero reakcji poza oczywiście natychmiastową blokadą kart paliwowych. Nie wiem kiedy nastąpi rozwiązanie umowy telefonicznie dowiedziałem się, że podobno wpłacone środki finansowe zwrócą na moje konto do 60 dni co jeszcze nie nastąpiło. Należności uregulowałem i karty odblokowali ale w dniu dzisiejszym otrzymałem ponownie wezwanie do zapłaty 2 razy po 40 EURO w związku z tym sam natychmiast zablokowałem wszystkie karty. Także proponuję wszystkim użytkownikom tych beznadziejnych kart nosić przy sobie komputer lub inne urządzenie, w którym będziecie mogli ściągnąć sobie od tych naciągaczy fakturę i natychmiast ją opłacić. Cztery razy po 40 EURO spowodowało, że ten niby upust na litrze paliwa to bzdura. Raz się spóźnicie i upust z ok. 3400litrów paliwa nie pokrywa ” REKOMPENSATA ZA ODZYSKANIE NALEŻNOŚCI ” Pozdrawiam Serdecznie i ZDECYDOWANIE ODRADZAM WSPÓŁPRACĘ Z TĄ firemką.

Odpowiedz

ja - 16 lipca 2022

Kto pisał ten artykuł – jakiś dzieciak czy idiota? Sprawdźcie poprawność pisowni, bo aż oczy bolą – tyle „byków” jest

Odpowiedz

Kierowca międzynarodowy - 8 października 2021

Euroshell obsługuje wiele sieci np w pl lotos za granicą esso, avia, q8, w Czechach Benzina, pełna listę sieci partnerskich można znaleźć na stronie

Odpowiedz
Pokaż więcej komentarzy
Pokaż Mniej komentarzy
Schowaj wszystkie

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze