Karolina Chojnacka

Lewis Hamilton o GP Arabii Saudyjskiej: „Nie czuję się tutaj komfortowo”

Lewis Hamilton przyznał, że nie czuje się do końca komfortowo przed niedzielnym wyścigiem o Grand Prix Arabii Saudyjskiej ze względu na kwestie związane z łamaniem prawami człowieka w tym kraju.

Formuła 1 po raz pierwszy w historii udała się do Arabii Saudyjskiej. W najbliższy weekend na nowo wybudowanym torze w Dżuddzie rozegrana zostanie przedostatnia runda sezonu 2021. Organizacja GP Arabii Saudyjskiej wywołuje wiele kontrowersji. Wiele osób krytykuje Formułę 1 za organizację wyścigu w kraju, w którym na porządku dziennym dochodzi do łamania praw człowieka.

Lewis Hamilton, znany w paddocku ze swojej działalności na rzecz poparcia społeczności czarnoskórych i LGBTQ+, wielokrotnie podkreślał, że Formuła 1 ma obowiązek w uwrażliwienia na problemy związane z prawami człowieka w niektórych krajach. Siedmiokrotny mistrz świata wyznał, że nie czuje się do końca komfortowo przed niedzielnym wyścigiem o Grand Prix Arabii Saudyjskiej na torze ulicznym Jeddah Corniche Circuit:

Jak powiedziałem podczas ostatniego wyścigu w Katarze, uważam, że zarówno sport, jak i my mamy obowiązek zwiększenia świadomości na temat pewnych kwestii, szczególnie praw człowieka w krajach, do których jedziemy Z największym szacunkiem wobec wszystkich, którzy są tutaj – do tej pory spotkałem się z ciepłym przywitaniem.

Nie mogę jednak udawać, że kiedykolwiek będę najbardziej zorientowany lub będę mieć głębokie zrozumienie kogoś, kto dorastał w tutejszej społeczności, która jest mocno dotknięta pewnymi zasadami i reżimem. Czy czuję się tu komfortowo? Nie powiedziałbym, że tak. Ale to nie jest mój wybór, aby tu być. To sport podjął wybór, aby tu być. Niezależnie od tego, czy obecność tutaj jest dobra czy zła, ważne jest, abyśmy uwrażliwili ludzi na pewne kwestie.

Lewis Hamilton przytoczył przykład, że chociaż saudyjskie prawo zostało zmienione w 2018 roku, aby umożliwić kobietom legalne prowadzenie auta, „to wciąż są w więzieniach kobiety, które wiele, wiele lat temu zostały skazane za prowadzenie samochodu”.

Wiele rzeczy musi się zmienić, a nasz sport powinien zdziałać więcej w tym kontekście.

W Katarze Lewis Hamilton ścigał się w tęczowym kasku, który symbolizował walkę o prawa mniejszości. Siedmiokrotny mistrz świata będzie rywalizował w tęczowym kasku również podczas weekendu w Arabii Saudyjskiej.

GP Kataru: mistrz wraca na podium, a walka o tytuł trwa w najlepsze
GP Kataru: mistrz wraca na podium, a walka o tytuł trwa w najlepsze, fot. materiały prasowe / Mercedes

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze