Karolina Chojnacka

Laia Sanz i Carlos Sainz wystartują w Extreme E!

Carlos Sainz i Laia Sanz połączyli siły z QEV Technologies, tworząc zespół o nazwie ACCIONA | Sainz XE Team.

Extreme E to nowa seria wyścigów elektrycznych aut off-road’owych, która integruje koncepcje łagodzenia zmian klimatu, zrównoważonej mobilności i równości płci.

Carlos Sainz i Laia Sanz stworzyli zespół o nazwie ACCIONA | Sainz XE Team, który będą reprezentować także za kierownicą elektrycznego auta. Partnerem technicznym zespołu będzie QEV Technologies, firma specjalizująca się w badaniach i rozwoju w dziedzinie elektromobilności i posiadająca ogromne doświadczenie w sportach motorowych.

Laia Sanz i Carlos Sainz wystartują w Extreme E

Carlos Sainz dwukrotnie zwyciężył w Rajdowych Mistrzostwach Świata, w 1990 i 1992 roku. Trzykrotnie wygrał Rajd Dakar: w 2010, 2018 i ostatnio w tym roku. Hiszpański kierowca otrzymał nagrodę Princess of Asturias Sports Award 2020 za udaną karierę w elicie światowych sportów motorowych.

Laia Sanz była trzynastokrotnie mistrzynią świata Trial World Champion i pięciokrotną mistrzynią świata Enduro World Champion. W latach 2011-2020 dziesięciokrotnie ukończyła Rajd Dakar, za każdym razem wygrywając w kategorii motocykli damskich. W 2015 roku zajęła również 9. miejsce w klasyfikacji generalnej – żadna inna kobieta nie finiszowała tak wysoko w Rajdzie Dakar w kategorii motocykli. Jej udział w nowym zespole Extreme E oznacza jej oficjalną przesiadkę z motocykli do samochodów wyścigowych.

Przeczytaj też: Jamie Chadwick będzie ścigać się w Extreme E!

ACCIONA | Sainz XE Team będzie rywalizować z ośmioma innymi zespołami wyścigowymi, z których wszystkie mają zaprezentować niezawodność mobilności elektrycznej i konkurencyjność odnawialnych źródeł energii, gdy zostaną one przetestowane w najbardziej wymagających warunkach.

Laia Sanz powiedziała:

Jestem bardzo wdzięczna za wiarę, jaką okazali mi Carlos, QEV Tech i ACCIONA. Jestem niesamowicie zmotywowana i podekscytowana, ponieważ jest to dla mnie ważny krok; Zawsze interesowałam się samochodami sportowymi i jestem pewna, że dużo się nauczę u boku Carlosa. Jestem jego wielką wielbicielką i tworzenie z nim drużyny jest jak prezent; jest najlepszym kolegą z drużyny, o jakiego mogłam prosić. Mam nadzieję, że spełnię oczekiwania i nauczę się pomagać zespołowi tak szybko, jak to możliwe.

Format mistrzostw jest sam w sobie nowy i bardzo interesujące jest założenie mieszanych zespołów złożonych z mężczyzn i kobiet. Zawiera również pojęcie zrównoważonego rozwoju: musimy zacząć o tym myśleć. Myślę, że wyścigi będą coraz bardziej podążać w tym kierunku.

Laia Sanz i Carlos Sainz wystartują w Extreme E

Przeczytaj też: Formuła E i Extreme E łączą siły, by walczyć ze zmianami klimatu

Carlos Sainz dodał:

Z Laią jako moją koleżanką z ekipy, myślę, że mamy wszystko, czego potrzeba, aby hiszpańska drużyna walczyła o miejsce na samym szczycie. To będzie nasz cel.

To niewątpliwie nowy rodzaj zawodów w świecie sportów motorowych i to nie tylko ze względu na typ samochodu, który jest w 100% elektryczny i terenowy, ale ze względu na format. Rywalizacja w mistrzostwach, w których panuje równość płci, gdzie obaj kierowcy są równie ważni i gdzie obaj wygrywają i przegrywają razem, wydaje się bardzo oryginalna i inkluzywna. Dla weterana takiego jak ja jest to jedna z ostatnich rzeczy, których jeszcze nie wypróbowałem. Dlatego muszę w tym wziąć udział, inaczej zostawiłbym za sobą niezbadane terytorium!

Laia Sanz i Carlos Sainz wystartują w Extreme E

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze