Ewa Kania

Kupiłeś samochód? Urząd skarbowy sprawdzi, skąd miałeś pieniądze. Masowe kontrole

Każda osoba kupująca samochód, musi go zarejestrować oraz (w większości przypadków) złożyć odpowiednią deklarację podatkową. To nie jest jednak jedyne źródło wiedzy dla urzędu, że dokonaliśmy sporego zakupu i warto sprawdzić, czy uczciwie na niego zarobiliśmy.

Spis treści

Skarbówka przeprowadza coraz więcej kontroli Polaków

Sprawdzanie, czy obywatele uczciwie dorobili się i zarobili na drogie dobra, takie jak samochody, to jedno z zadań skarbówki. W ostatnim czasie kontroli jest jednak znacznie więcej. Przykładowo w 2023 roku Krajowa Administracja Skarbowa przeprowadziła ponad 9 tys. kontroli.

Myślicie, że to niedużo? Może w skali całego kraju nie jest to bardzo dużo, ale uwagę zwraca inna rzecz. Wzrost liczby kontroli w porównaniu do 2022 roku o 117 proc. Skąd tak duży wzrost?

Wyjaśnijmy, że mowa jest nie o liczbie sprawdzonych podmiotów, ale o liczbie podmiotów, których działania budzą uzasadnione wątpliwości i konieczne jest przeprowadzenie szczegółowej kontroli. Urzędników w typowaniu takich podejrzanych osób wspomagają coraz bardziej zaawansowane narzędzia analityczne, ale sprawdzane jest także każde zawiadomienie od obywateli. Machina działa naprawdę sprawnie, ponieważ skuteczność kontroli podatkowych przekroczyła już 97 proc.

Podatek PCC-3 od kupna samochodu

W przypadku kontroli po zakupie samochodu, ważnym sygnałem dla skarbówki może być obowiązkowa deklaracja PCC-3. Trzeba ją złożyć w przeciągu 14 dni od zakupu pojazdu, a podajemy w niej między innymi wartość zakupionego pojazdu. Następnie musimy zapłacić podatek w wysokości 2 proc. wartości samochodu.

Zawijasz kluczyk do samochodu w folię? Od dzisiaj zaczniesz

Takie deklaracje są sprawdzane, więc jeśli ktoś postanowi zaoszczędzić nieco i na umowie kupna wpisać zaniżoną kwotę, może być ona zakwestionowana przez urzędnika. Jeśli jest zdecydowanie zbyt niska, podatek będzie naliczony od średniej rynkowej wartości modelu auta, który kupiliśmy. Jeśli przesadzimy z zaniżaniem wartości pojazdu, możemy zostać wezwani do złożenia wyjaśnień i pociągnięci do odpowiedzialności karno-skarbowej.

Podatku od czynności cywilno-prawnych nie trzeba płacić, jeśli kupujemy pojazd od firmy (salonu, czy komisu). Jednak wszyscy pozostali muszą „pochwalić się” swoim zakupem przed urzędem, a urząd wszystko sobie dokładnie sprawdzi.

Kiedy skarbówka może mnie skontrolować?

Wspomnianą deklarację PCC-3 oraz podatek płacimy przy okazji zawarcia każdej umowy kupna-sprzedaży, więc skarbówka doskonale wie, czy nie kupiliśmy nagle mieszkania, czy kilku drogich samochodów. Powodem wszczynania kontroli są też donosy od „życzliwych” osób, często sąsiadów lub rodziny.

Kontrola może być też efektem działania samego urzędu, który zwrócił uwagę, że nasz stan posiadania jest niewspółmierny do zarobków. To budzi uzasadnione podejrzenie, że możemy mieć nielegalne źródło dochodu.

Komentarze:

Zz - 5 czerwca 2024

Więcej donosów = więcej kontroli

Odpowiedz
Pokaż więcej komentarzy
Pokaż Mniej komentarzy
Schowaj wszystkie

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze