Ewa Kania

Zawijasz kluczyk do samochodu w folię? Od dzisiaj zaczniesz

Brzmi to jak jeden ze znalezionych w internecie „domowych” sposobów na realny problem. Wbrew mało poważnym skojarzeniom, folia aluminiowa naprawdę może okazać się skutecznym sposobem na walkę ze złodziejami samochodowymi.

Na czym polega kradzież samochodu na walizkę?

Pewnie słyszeliście już takie określenie, jak kradzież samochodu na walizkę. Obecnie zagrożenie nią jest poważne jak nigdy, ponieważ przybywa samochodów, które można w ten sposób ukraść.

Zasada działania kradzieży na walizkę jest prosta i nie wzbudza podejrzeń, ale wymaga specjalistycznego sprzętu. Jeden ze złodziei podąża za właścicielem pojazdu i staje za nim w kolejce lub siada przy stoliku obok. Ma przy sobie niewielką walizkę, w której znajduje się elektronika przechwytująca sygnał kluczyka i przesyłająca go do odbiornika.

Odbiornik zaś ma drugi złodziej, który podchodzi do wytypowanego samochodu. Dzięki przesłanemu sygnałowi, pojazd wyposażony w system bezkluczykowy wykrywa, że oryginalny kluczyk jest w pobliżu i pozwala na otworzenie drzwi i uruchomienie silnika. W tym momencie pierwszy złodziej może odejść od swojej ofiary. Spowoduje to przerwanie sygnału i samochód wyświetli komunikat, że nie wykrywa kluczyka, ale to nie powoduje zgaszenia silnika. Nie będzie go można co prawda ponownie uruchomić po wyłączeniu, ale to złodzieje robią dopiero, gdy pojazd znajdzie się w dziupli lub na lawecie, która go tam zawiezie.

Kto ma pierwszeństwo na skrzyżowaniu równorzędnym. Kierowca Peugeota ma własną teorię

Jak chronić się przed kradzieżą na walizkę?

Podstawowa kwestia to oczywiście czujność i zwracanie uwagi na podążające za nami podejrzane osoby. Najskuteczniejsza metoda obrony to jednak odpowiednie zabezpieczenie kluczyka.

W przypadku systemów bezkluczykowych, wysyłają one stale sygnał, aby pojazd mógł je zidentyfikować. Można go na szczęście łatwo zablokować, a najprostszym na to sposobem jest owinięcie kluczyka w folię aluminiową. Metal stworzy tak zwaną klatkę Faradaya, która zapobiega wydostawaniu się z niej sygnału.

Alternatywne rozwiązanie to trzymanie kluczyka w metalowym pudełku. Sprawdza się to szczególnie dobrze w domu. Złodzieje czasami kradną samochody na walizkę w nocy, podchodząc do drzwi wejściowych i licząc, że kluczyk trzymamy gdzieś w ich pobliżu. Zablokowanie sygnału kluczyka (lub trzymanie go w głębi domu) pozwala się przed tym uchronić.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze