Ewa Kania

Polscy kierowcy nie rozumieją sygnału S-2. Prawie każdy powinien dostać mandat

To jeden z najczęściej łamanych przepisów przez polskich kierowców. Na tyle często, że przestrzegając go możemy zaskoczyć innych i narazić się na stłuczkę. Mowa oczywiście o sygnalizatorze S-2, czyli tak zwanej zielonej strzałce.

Spis treści

Jaka jest funkcja zielonej strzałki na skrzyżowaniu?

Zadaniem zielonej strzałki jest poprawa płynności ruchu na skrzyżowaniach. Jeśli pali się czerwone światło i pierwszeństwo mają kierujący nadjeżdżający z innego kierunku, to manewr skrętu w prawo można mimo to, z zachowaniem odpowiedniej ostrożności, wykonać.

Jako ciekawostkę możemy przypomnieć, że lata temu zielona strzałka miała formę białej tabliczki z namalowaną strzałką. Później przepisy się zmieniły i została ona zastąpioną strzałką wyświetlaną. Dlaczego to takie ważne, wyjaśniamy w dalszej części tekstu.

Sygnalizator S-2 czyli zielona strzałka – przepisy

O tym jak prawidłowo korzystać z zielonej strzałki, możemy dowiedzieć się z rozporządzenia w sprawie znaków i sygnałów drogowych:

1. Nadawany przez sygnalizator S-2 sygnał czerwony wraz z sygnałem w kształcie zielonej strzałki oznacza, że dozwolone jest skręcanie w kierunku wskazanym strzałką w najbliższą jezdnię na skrzyżowaniu, z zastrzeżeniem ust. 3.

2. Sygnał w kształcie zielonej strzałki, nadawany przez sygnalizator S-2, zezwalający na skręcanie w lewo, zezwala również na zawracanie z lewego skrajnego pasa ruchu, chyba że jest to zabronione znakiem B-23.

3. Skręcanie lub zawracanie, o których mowa w ust. 1 i 2, jest dozwolone pod warunkiem, że kierujący zatrzyma się przed sygnalizatorem i nie spowoduje utrudnienia ruchu innym jego uczestnikom.

Zauważmy od razu, że przepisy dopuszczają także zieloną strzałkę, która pozwala na skręcanie w lewo. Sytuacja w której taki manewr mógłby być bezpieczny jest bardzo rzadko spotykana, więc szanse, że spotkacie taki sygnalizator na swojej drodze są znikome.

Nowa naklejka obowiązkowa już za miesiąc. Kto jej nie będzie miał, zapłaci 500 zł

Jak skręcać na zielonej strzałce?

Należy przede wszystkim pamiętać, że zielona strzałka pozwala jedynie na wykonanie skrętu warunkowego. Oznacza to, że możemy zrobić taki manewr, ale przy zachowaniu odpowiedniej ostrożności i kierowaniu się ściśle określonymi zasadami. Zwykle scenariusz wygląda następująco:

  • dojedź do sygnalizatora i zatrzymaj się przed nim
  • upewnij się, że na przejście dla pieszych (lub przejazd rowerowy) nikt nie wchodzi lub na nim się nie znajduje
  • ostrożnie podjedź do krawędzi drogi, na którą chcesz wjechać i upewnij się, że możesz bezpiecznie wykonać manewr skrętu

Najczęściej popełniany błąd na zielonej strzałce

Czy polscy kierowcy kierują się powyższymi zaleceniami. Niemal wszyscy zupełnie się nimi nie przejmują i nie zatrzymują się przed strzałką. Tymczasem wykonanie skrętu warunkowego bezwzględnie tego wymaga. Czasem zdarzy się, że przed sygnalizatorem zatrzyma się pierwszy pojazd, ponieważ po zmianie światła na czerwone, strzałka nie pojawia się natychmiast. Kolejni natomiast już się nie zatrzymują, jeśli mogą swobodnie przejechać, a to poważny błąd.

Drugi częsty błąd to niezaczekanie na zieloną strzałkę, lub skręcanie kiedy już zgasła. W takiej sytuacji wykonujemy manewr bezprawnie i grozi nam mandat za przejazd na czerwonym świetle.

Jaki mandat za zieloną strzałkę?

Jeśli kierujący nie zatrzyma się, przed wykonaniem manewru, na jaki pozwala zielona strzałka, grozi mu mandat na 100 zł oraz 6 punktów karnych.

Znacznie poważniej karana jest sytuacja, gdy strzałka jeszcze lub już się nie świeci. Wtedy to zwykły przejazd na czerwonym świetle, który taryfikator wycenia na 500 zł oraz 15 punktów karnych.

Komentarze:

Jj - 3 czerwca 2024

Zlikwidować więcej z nich szkody jak pożytku

Odpowiedz
Pokaż więcej komentarzy
Pokaż Mniej komentarzy
Schowaj wszystkie

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze