Karina Konys

Kto może jechać hulajnogą elektryczną? Wiek, mandat, przepisy, limit prędkości

Hulajnogi elektryczne stały się jednymi z częściej wybieranych środków transportu w miastach. Coraz więcej osób korzysta z nich, ponieważ wypożyczenie ich nie jest drogie oraz są łatwe w obsłudze. Kto może jechać hulajnogą elektryczną? Czy znamy podstawowe zasady korzystania z hulajnogi elektrycznej? Ile trzeba mieć lat, jak szybko można jeździć i gdzie?

Spis treści

W przeciągu ostatnich kilku lat hulajnogi elektryczne stały się popularnym środkiem transportu. Ich niewielki rozmiar i prędkość, którą osiągają pozwala łatwo i szybko przemieszczać się po zatłoczonych ulicach. W dodatku są ekologiczne, ekonomiczne i nie wymagają od nas dobrej kondycji fizycznej, ponieważ korzystając z nich nie angażujemy naszych mięśni do ciężkiej pracy. Ponadto, obecnie nie musimy posiadać własnej hulajnogi elektrycznej, ponieważ w wielu miastach istnieje możliwość ich wynajęcia na minuty. Dzięki temu nie musimy od razu wydać dużej sumy pieniędzy, gdyż cena dobrej jakości hulajnogi elektrycznej wynosi ponad 1000 złotych. Sprawdzamy, kto może jechać hulajnogą elektryczną?

Ile kosztuje wypożyczenie hulajnogi elektrycznej?

Wypożyczenie hulajnogi jest dużo tańsze – zależy jak długo będziemy z niej korzystać. Koszt wynajęcia hulajnogi wynosi od 0 do 2 złotych za odblokowanie hulajnogi i około 50-60 groszy za każdą minutę korzystania z hulajnogi (cena zależy od firmy, z której będziemy wypożyczać hulajnogę). Korzystanie z hulajnogi pozwala nam zaoszczędzić czas, zadbać o środowisko i nie jest to droga inwestycja. Jednak, zanim skorzystamy z tego środka transportu warto zapoznać się podstawowymi zasadami korzystania z hulajnóg.

Hulajnoga elektryczna – definicja

Kiedyś hulajnoga była zabawką dla dzieci, które dzięki odpychaniu się od ziemi mogły przemierzać osiedlowe chodniki. Jednak teraz, dzięki rozwojowi technologii i wyposażeniu hulajnogi w silniczek elektryczny stała się ona środkiem transportu również dla osób dorosłych. Jej popularność doprowadziła do sformułowania w Ustawie z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym jej definicji, która mówi, że hulajnoga elektryczna to:

„pojazd napędzany elektrycznie, dwuosiowy, z kierownicą, bez siedzenia i pedałów, konstrukcyjnie przeznaczony do poruszania się wyłącznie przez kierującego znajdującego się na tym pojeździe.”

Ale kto może jechać hulajnogą elektryczną?

Czy potrzebuję prawo jazdy do korzystania z hulajnogi elektrycznej?

Początkowo zasady korzystania z hulajnogi elektrycznej nie były zawarte w żadnej ustawie. Jednak po pewnym czasie, kiedy coraz częściej dochodziło do groźnych wypadków z udziałem hulajnóg, podjęto decyzję o uregulowaniu praw i obowiązków osób korzystających z hulajnóg. Tym sposobem w  maju 2021 w życie weszły pierwsze przepisy, które regulowały prawa i obowiązki osób przemieszczających się za pomocą hulajnogi elektrycznej. Ważną kwestią stało się uzgodnienie, kto może jechać hulajnogą elektryczną.

Kto może jechać hulajnogą elektryczną?

Jeśli jesteśmy osobami pełnoletnimi to możemy używać hulajnogi elektrycznej i nie wymaga się od nas jakichkolwiek uprawnień, czyli nie musimy mieć, np. prawa jazdy. Sprawa komplikuje się, kiedy jesteśmy osobami nieletnimi. Wówczas, aby móc poruszać się na hulajnodze musimy posiadać kartę rowerową lub prawo jazdy kategorii AM, A1 lub B1. Natomiast dzieci poniżej 10 roku życia nie mogą w ogóle poruszać się na hulajnodze elektrycznej. Jednak jest jeden wyjątek:

W strefie zamieszkania dopuszcza się kierowanie hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego przez dziecko w wieku do 10 lat wyłącznie pod opieką osoby dorosłej.

Czy hulajnogą elektryczną można jeździć po chodniku?

Wiemy już kto może jechać hulajnogą elektryczną, to kolejną ważną kwestią jest uzgodnienie, gdzie hulajnogi mogą się poruszać. Sprawa była tak ważna, ponieważ wcześniej hulajnogi mogły bez problemu poruszać się po chodniku, co w połączeniu z prędkością z jaką niektóre osoby przemierzały chodniki, narażało zdrowie i życie pieszych. Dlatego od maja 2021 roku:

„Kierujący hulajnogą elektryczną jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeżeli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić. Kierujący hulajnogą elektryczną, korzystając z drogi dla rowerów i pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować pierwszeństwa pieszemu.”

Jeśli na trasie, na której jedziemy nie ma ścieżki rowerowej, to możemy poruszać się po drodze pod warunkiem, że występuje na niej ograniczenie prędkości do 30 km/h. Jeżeli warunki są tak niekorzystne, że nie ma ani ścieżki rowerowej, ani na drodze nie ma ograniczenia do 30 km/h, to możemy skorzystać z chodnika. Jednak poruszając się po chodniku nie możemy jechać szybciej niż przeciętna prędkość z jaką porusza się pieszy, czyli około 4-6 km/h.

Hulajnoga elektryczna – limit prędkości

Najszybsze hulajnogi elektryczne są w stanie rozpędzić się nawet do 100 km/h. Jednak, na drodze publicznej nie możemy sprawdzić jak jedzie się z taką prędkością, ponieważ od 2021 roku powstał limit prędkości z jaką można poruszać się na hulajnodze. Mianowicie, jeśli korzystamy ze ścieżki rowerowej lub ulicy, to możemy jechać maksymalnie 20 km/h. Natomiast, jeśli korzystamy z chodnika – jak wcześniej wspomniałam – musimy jechać z prędkością zbliżoną do prędkości przemieszczania się przez pieszego. Ponadto w takiej sytuacji musimy zachować ostrożność i ustępować pieszym pierwszeństwa. Pozostaje jeszcze pytanie nie o to, kto może jechać hulajnogą, ale w ile osób można.

Czy na hulajnodze elektrycznej mogą jeździć dwie osoby?

Często można spotkać parę zakochanych, znajomych, a nawet rodzica z dzieckiem, którzy korzystają z jednej hulajnogi. Czy takie przewożenie pasażerów jest legalne? Otóż nie. W Kodeksie drogowym możemy przeczytać, że:

 Kierującemu hulajnogą elektryczną zabrania się przewożenia innej osoby, zwierzęcia lub ładunku.

Przepis zabrania nam przewożenia nie tylko ludzi, ale również zwierząt i ładunku, który nie znajduje się w torbie lub plecaku. Ponadto korzystając z hulajnogi nie możemy ciągnąć i holować innych pojazdów.

Gdzie zostawić hulajnogę elektryczną?

Poruszając się po mieście, w którym dostępne są hulajnogi na minuty możemy spotkać się z taką sytuacją, że hulajnoga będzie stała na środku chodnika lub w taki sposób, że będzie utrudniała przejście. Zdarzają się sytuacje, kiedy hulajnogi tarasują ścieżki rowerowe, co może prowadzić do poważnego wypadku, jeśli rowerzysta nie zauważy przeszkody. Pozostawanie hulajnogi w taki sposób nie do końca jest zgodne z prawem. Ustawa jasno mówi, że:

 Dopuszcza się postój hulajnogi elektrycznej na chodniku w miejscu do tego przeznaczonym, a w razie braku takiego miejsca – jak najbliżej zewnętrznej krawędzi chodnika najbardziej oddalonej od jezdni  oraz równolegle do tej krawędzi.

Ponadto, aby móc zaparkować hulajnogę na chodniku trzeba spełnić jeszcze jeden warunek, który również jest zawarty w Ustawie o Ruchu drogowym. Art. 2 ust.1 pkt 2 wskazuje, że możemy zostawić hulajnogę na chodniku, kiedy:

Szerokość chodnika pozostawionego dla pieszych jest taka, że nie utrudni im ruchu i jest nie mniejsza niż 1,5 m.

Pomijając te przepisy warto też zasugerować się zdrowym rozsądkiem i nie pozostawiać hulajnóg blisko ścieżek rowerowych. Silny wiatr może przewrócić hulajnogę na ścieżkę rowerową, przez co może dojść do groźnego wypadku. Natomiast, jeśli pozostawiamy hulajnogę przy ścianie i widzimy, że ktoś już tam postawił hulajnogę to nie zostawiajmy swojej hulajnogi obok niej, tylko za lub przed nią, tzw. „gęsiego”. W ten sposób zostawimy większą przestrzeń na chodniku.

kto może jechać hulajnogą
Kto może jechać hulajnogą elektryczną?

Hulajnoga elektryczna – wysokość mandatów

Za nieprzestrzeganie wcześniej wspomnianych zasad oraz nie wiedzę, kto może jechać hulajnogą, możemy zostać ukarani mandatem, które w niektórych sytuacjach są bardzo wysokie:

 • jazda bez uprawnień – 200 złotych (jeżeli osoba poniżej 17 roku życia zostanie złapana, to sprawa trafia do sądu i wówczas grzywna może wynieść nawet 1500 złotych, ale zazwyczaj kończy się na pouczeniu)
 • jazda w nieodpowiednim miejscu – 100-300 złotych
 • przekroczenie prędkości 50-400 złotych (o 10 km/h – 50 zł.; od 11 do 15 km/h – 100 zł.; od 16 do 20 km/h – 200 zł.; od 21 do 25 km/h – 300 zł.; od 26 do 30 km/h – 400 złotych)
 • jazda na jednej hulajnodze przez dwie osoby – 300 złotych
 • parkowanie w nieodpowiednim miejscu – 100 złotych

Mandat możemy otrzymać również za inne przewinienia m.in. za:

 • jazdę bez trzymania kierownicy przynajmniej jedną ręką – 50 złotych
 • jazdę po jezdni obok innego uczestnika ruchu (kiedy utrudniamy przejazd innym) – 50 złotych
 • podczepianie się do innych pojazdów – 100 złotych
 • nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu w strefie zamieszkania i na drodze publicznej – 100 złotych
 • ciągnięcie za pojazdem, osoby poruszającej przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch, osoby na sankach lub innym podobnym urządzeniu, zwierzęcia lub ładunku – 300 złotych
 • jazdę w stanie nietrzeźwości (0,2-0,5 promila) – 1000 złotych
 • jazdę w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila) – 2500 złotych

Obowiązkowe wyposażenie hulajnogi elektrycznej

Hulajnogi, które zostały wprowadzone do obrotu po 31 grudnia 2021 roku muszą być wyposażone w:

 • światła pozycyjne przednie
 • światła pozycyjne tylne
 • dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy
 • co najmniej jeden skutecznie działający hamulec
 • czerwony odblask z tyłu
 • z obu boków – co najmniej jeden odblask biały lub żółty
 • numer rozpoznawczy lub kod graficzny umieszczony przez producenta, umożliwiający identyfikację pojazdu

Hulajnogi elektryczne podbiły duże miasta. Za ich pomocą możemy omijać zakorkowane ulice, nie musimy korzystać z zatłoczonych tramwajów i autobusów, które w dodatku często nie podwiozą nas dokładnie do miejsca pracy lub szkoły. I za wszystkie te pozytywy nie płacimy dużych pieniędzy, ponieważ wypożyczenie hulajnogi może być nie dużo droższe niż bilet tramwajowy. Jednak nie wszystko jest takie piękne. Korzystanie z hulajnóg też ma kilka wad, np. jeśli chcemy mieć własny sprzęt to musimy wydać od kilku do kilkunastu „stówek”. Warto też wiedzieć, kto może jechać hulajnogą, a kto nie i w ile osób można się nią legalnie poruszać.

Pewną wadą hulajnóg jest fakt, że trzeba je ładować. Jeśli mamy własny sprzęt to raczej o tym nie zapomnimy, ale wypożyczając hulajnogę możemy mieć problem, aby znaleźć taką, która zawiezie nas do naszego punktu docelowego. Ostatnio taką sytuację miała moja znajoma, która wypożyczyła hulajnogę i przez połowę drogi musiała ją pchać, bo się rozładowała. Można by powiedzieć, że przecież mogła ją zostawić, ale nie mogła… Firma, z której korzystała nie pozwalała na pozostawienie hulajnogi nigdzie indziej niż w wyznaczonych strefach. Można tu od razu przejść do kolejnej wady, czyli właśnie fakt, że nie każda firma wypożyczająca hulajnogi pozwala pozostawiać ich hulajnogi gdziekolwiek. Niektóre firmy wyznaczają specjalne strefy, w których można zostawić ich sprzęt.

Dowiedz się też:
Najbardziej niebezpieczne jednoślady to… wcale nie motocykle!

Jak każdy środek transportu, hulajnoga elektryczna ma swoje zalety i wady, z którymi trzeba się pogodzić lub po prostu nie korzystać z hulajnóg. Natomiast, jeśli wolimy ten środek transportu, to warto zapoznać się z tymi najważniejszymi zasadami, aby przypadkiem zaoszczędzone pieniądze, które normalnie wydalibyśmy np. na paliwo, wydamy na mandat. Korzystając z hulajnogi trzeba pamiętać o zdrowym rozsądku, zresztą jak przy korzystaniu z jakiegokolwiek innego środka transportu. Najważniejsze, aby wiedzieć kto może jechać hulajnogą, pamiętać o bezpieczeństwie i nie szaleć za bardzo, ponieważ hulajnogi mogą wyglądać niepozornie, ale czasami większa dziura na drodze, większy krawężnik, za wysoka prędkość i może dojść do tragedii.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze