Ewa Kania

Policjanci będą mierzyć prędkość użytkowników hulajnóg. Mandaty nawet 5000 zł!

W zeszłym roku pojawiły się nareszcie przepisy, określające prawa i obowiązki użytkowników urządzeń transportu osobistego, a więc także elektrycznych hulajnóg. Do tej pory nie mówiło się jednak o tym, jak wygląda egzekwowanie przestrzegania przez nich prawa. Policjanci z Elbląga postanowili to zmienić, ogłaszając pierwszą w Polsce akcję specjalną, w której będą między innymi kontrolować prędkość hulajnogistów.

Gdzie można jeździć hulajnogą elektryczną?

Hulajnogami elektrycznymi należy jeździć drogami dla rowerów. Jeżeli ich nie ma, dopuszcza się poruszanie ulicą, ale pod warunkiem, że ograniczenie prędkości w tym miejscu wynosi nie więcej niż 30 km/h.

Hulajnogista tak ostro wystartował, że kierowca samochodu nie mógł go dogonić!

Przepisy dopuszczają także jazdę po chodniku, ale wtedy hulajnogą trzeba poruszać się z prędkością pieszego. Kierujący musi zachować szczególną ostrożność i ustępować pierwszeństwa pieszym.

Hulajnogi należy parkować równoległe do krawędzi chodnika i jak najdalej od jezdni.

Jaka jest maksymalna dopuszczalna prędkość na hulajnodze elektrycznej?

Na drogach rowerowych oraz ulicach maksymalna prędkość jazdy hulajnogą wynosi 20 km/h. Kierujący hulajnogami, podobnie jak rowerzyści, powinni wyciągnięciem ręki sygnalizować zamiar skrętu.

Hulajnogami na czerwonym świetle? Czemu nie! Ale jednego z nich spotkała kara

Natomiast obowiązująca na chodniku prędkość zbliżona do prędkości pieszego jest umowna, szacowana na 4-5 km/h.

Jaki mandat można dostać na hulajnodze elektrycznej?

Kodeks drogowy nie rozróżnia użytkownika hulajnogi od innych uczestników ruchu drogowego. W przypadku na przykład przekroczenia prędkości, otrzymamy mandat zgodny z taryfikatorem, który obowiązuje też kierowców samochodów i motocyklistów. Przykładowo niedawno opisywaliśmy przypadek hulajnogisty, który jechał 50 km/h, a więc o 30 km/h, za co zapłacił 400 zł.

Pirat drogowy na hulajnodze zatrzymany przez grupę Speed. Grubo przesadził z prędkością

Policjanci przypominają również, że użytkownik hulajnogi może odpowiadać również za inne wykroczenia, takie jak na przykład spowodowanie zagrożenia, podczas zbyt szybkiej jazdy chodnikiem. Karalna jest także jazda pod wpływem alkoholu. Policjant może wystawić mandat od 20 do 5000 zł.

Kto może jeździć hulajnogą elektryczną i jakie są potrzebne uprawnienia?

Jeśli chodzi o wiek, to minimalną granicą jest 10 lat. Jednocześnie osoba niepełnoletnia musi mieć kartę rowerową lub prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T. Osoby pełnoletnie nie muszą mieć żadnych dodatkowych uprawnień, więc te zasady są takie same jak w przypadku rowerów.

Natomiast dzieci poniżej 10. roku życia mogą korzystać z hulajnóg elektrycznych tylko w strefach zamieszkania oraz pod opieką osoby dorosłej.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze