Ewa Kania

Kontrolka EPC to zagadka dla kierowców. Tymczasem to bardzo ważna informacja

Wskaźniki samochodów pełne są kontrolek, które zwykle się na szczęście nie świecą, więc nie zwracamy na nie uwagi. Dlatego kiedy nagle się któraś pojawi, kierowcy mają często problemy z ich interpretacją. Tak jest na przykład z kontrolką EPC.

Spis treści

Im nowszy samochód, tym więcej elektroniki, różnych systemów oraz określających je oznaczeń. Często są to trzyliterowe skróty, takie jak ABS, BAS, ESP czy też TCS. Dlatego często pojawienie się kontrolki EPC bywa z nimi kojarzone, chociaż nie ma z nimi nic wspólnego.

Kontrolka EPC – znaczenie

Kontrolkę, która świadczy o problemie z samochodem, którą kierowcy dobrze znają, jest check engine. Jej pojawienie się informuje o jakimś problemie związanym z jednostką napędową. Nie zabrania on jazdy, ale wymaga od kierującego w miarę szybkiej interwencji i udania się do warsztatu.

Można powiedzieć, że kontrolka EPC należy do tej samej „rodziny”, co check engine. Skrót ten rozwijamy jako Electronic Power Control, co odnosi się do układu elektrycznego i elektronicznego samochodu. Zaświecenie się tej kontrolki wskazuje, że nie mamy do czynienia z usterką czysto mechaniczną, ale związaną właśnie z elektroniką lub elektryką w samochodzie.

O krok od kuli ognia. Cysterna z płynnym gazem utknęła na przejeździe kolejowym

Co oznacza zapalenie się kontroli EPC?

Problem z interpretacją kontrolki EPC jest podobny jak w przypadku check engine. Wiemy o jaki rodzaj problemu chodzi, ale gdzie go dokładnie szukać? Może chodzić na przykład o jakiś czujni, sterownik lub nawet przepaloną żarówkę. Zwykle nie da się stwierdzić tego, podczas pobieżnego sprawdzenia samochodu.

Dopiero podłączając auto do odpowiednich urządzeń diagnostycznych (a przypomnijmy, że nie każdy warsztat nieautoryzowany posiada odpowiednie oprogramowanie do każdego modelu każdej marki), mechanik jest w stanie zweryfikować, co jest źródłem problemu.

Co zrobić, gdy zapali się kontrolka EPC?

Pojawienie się kontrolki EPC nie oznacza, że nasz samochód jest niesprawny, więc można nadal nim jechać. Rozsądnie jest jednak zachować ostrożność i postarać się wychwycić, czy informacja o błędzie nie wpłynęła w żaden sposób na zachowanie pojazdu.

Jeżeli auto prowadzi się normalnie, a podstawowe elementy wyposażenia (takie jak oświetlenie) działają, to możemy kontynuować jazdę. Nie można jednak ignorować tego komunikatu i należy jak najszybciej udać się do serwisu, który zweryfikuje, na czym dokładnie polega problem.

Komentarze:

Pokaż więcej komentarzy
Pokaż Mniej komentarzy
Schowaj wszystkie

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze