Ewa Kania

Myślisz, że każde skrzyżowanie odwołuje znaki? Te wyjątki to pułapki na kierowców

Każdy kierowca wie, że minięcie skrzyżowania odwołuje obowiązywanie wcześniejszych znaków, na przykład ograniczenia prędkości. Nie każdy jest jednak świadom wyjątków od tej reguły, co może okazać się pułapką i zakończyć mandatem.

Spis treści

Dlaczego skrzyżowania odwołują znaki drogowe?

To bardzo proste. Wyobraźcie sobie, że poruszacie się jakąś drogą, dojeżdżacie do skrzyżowania i skręcacie na przykład w prawo, wjeżdżając na zupełnie inną drogę. Skąd macie wiedzieć, że kilometr wcześniej ustawiono na niej na przykład ograniczenie prędkości? Dlatego też za skrzyżowaniami znaki są powtarzane, aby wszyscy kierujący wiedzieli o ich obecności.

Zasada ta pełni jeszcze jedną funkcję. Może zdarzyć się, że za skrzyżowaniem dany znak już nie jest potrzebny. Na przykład ograniczenie prędkości mogło zostać ustawione tylko z powodu obecności skrzyżowania, aby zwiększyć bezpieczeństwo kierowców wyjeżdżających z drogi podporządkowanej. Po minięciu skrzyżowania takie ograniczenie nie jest już potrzebne, ale nie ma też potrzeby stawiania dodatkowego znaku, odwołującego ograniczenie.

Czy każde skrzyżowanie odwołuje znaki drogowe?

To pytanie podchwytliwe. Skrzyżowanie rzeczywiście odwołuje znaki drogowe, ale pod warunkiem, że spełnia ono definicję skrzyżowania, która brzmi:

Skrzyżowanie – przecięcie się w jednym poziomie dróg mających jezdnię, ich połączenie lub rozwidlenie, łącznie z powierzchniami utworzonymi przez takie przecięcia, połączenia lub rozwidlenia; określenie to nie dotyczy przecięcia, połączenia lub rozwidlenia drogi twardej z drogą gruntową, z drogą stanowiącą dojazd do obiektu znajdującego się przy drodze lub z drogą wewnętrzną.

Kierowcy ciągle nie rozumieją zasady kąta prostego. Mandat to 2000 zł, drugi już 4000 zł

O tych zasadach nie wiedzą wszyscy kierowcy. Nie mamy do czynienia ze skrzyżowaniem, jeśli do drogi asfaltowej dochodzi droga gruntowa lub jest to tylko na przykład dojazd do posesji. Skrzyżowaniem nie jest także sytuacja, gdy do drogi głównej dochodzi droga wewnętrzna. Ten ostatni przypadek jest najbardziej podchwytliwy, ponieważ droga taka może wyglądać zupełnie normalnie i „pełnoprawnie”. Dopiero znak „droga wewnętrzna” rozwiewa wątpliwości, ale nie każdy na niego zwraca uwagę lub właściwie interpretuje.

Inną sytuacją, kiedy nie mamy do czynienia ze skrzyżowaniem jest taka, gdy poruszamy się drogą dwujezdniową, a więc taką, gdzie kierunki ruchu oddzielone są od siebie na przykład pasem zieleni. Jeśli do jezdni po naszej lewej dochodzi wlot drogi poprzecznej, to z naszej perspektywy nie jest to skrzyżowanie. Skoro nie ma ona połączenia z naszą jezdnią, to nie ma żadnego powodu, aby odwoływała znaki po naszej stronie.

Jakie znaki nie są odwoływane przez skrzyżowania?

Na koniec trzeba jeszcze wspomnieć o wyjątku, jakim jest znak B-43. Oznacza on strefę ograniczonej prędkości, a umieszczony na nim limit obowiązuje na całym obszarze, aż do odwołania, które może nastąpić tylko za pomocą znaku B-44 „koniec strefy ograniczonej prędkości”. Ten znak nie jest odwoływany przez żadne skrzyżowanie.

Druga podobna sytuacja ma miejsce, kiedy pod znakiem z nazwą miejscowości umieszczone jest ograniczenie prędkości. Oznacza to, że dany limit obowiązuje na całym jej terenie i jego skrzyżowania też nie odwołują.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze