Kobiety służą w polskiej policji już od 95 lat! Z tej okazji nagrały wideo

Kobiety służą w polskiej policji już od 95 lat! Z tej okazji nagrały wideo

05 sierpnia 2020
3
Zaledwie kilka lat po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, podjęto decyzję o otworzeniu przed Polkami możliwości pracy w policji. Na początku było ich zaledwie 30, ale dzisiaj to ponad 16 tys. pań.

Polska Policja Państwowa została powołana do życia 24 lipca 1919 roku i wtedy w jej szeregi mogli wstępować wyłącznie mężczyźni. Jednak już 26 lutego 1925 roku z polecenia ministra spraw wewnętrznych Cyryla Ratajskiego, utworzono Policję Kobiecą.

Policjantka na motocyklu - rozmawiamy z sierżant Katarzyną Nykiel

Aby zacząć pracę w policji, panie musiały spełnić szereg warunków. Część była zupełnie zrozumiała, jak przykładowo odpowiednia sprawność fizyczna, wiek od 25 do 40 lat czy ukończenie przynajmniej czterech klas szkoły średniej lub siedmiu oddziałów szkoły powszechnej. Dużym plusem była znajomość języków obcych. Dzisiaj trudno nam za to zrozumieć inne wymagania, jak odpowiedni stan cywilny (panna lub bezdzietna wdowa), dostarczenie „świadectwa moralności” (ciekawe czy mężczyźni też musieli takowe przynosić) oraz podpisanie zobowiązania, że przez pierwsze 10 lat służby nie wyjdą za mąż.

Kobieta na żużlu? A po co? Czyli skąd biorą się negatywne męskie pytania i komentarze

Do pierwszego kursu dla kobiet zakwalifikowano 30 dziewcząt, a po jego odbyciu policjantki zostały skierowane do służby w Warszawie i Łodzi. Zajmowały się walką z handlem ludźmi, nierządem, sutenerstwem,  włóczęgostwem i przestępczością nieletnich. Polska Policja Kobieca, na czele z jej organizatorką kom. Stanisławą Filipiną Paleolog, była uznawana za jedną z najlepszych w tym czasie.

Podczas swojego przemówienia z okazji Święta Policji, Komendant Główny Policji Jarosław Szymczyk powiedział:

W tym roku przypada zatem niezwykły jubileusz dla pań, które służą i pracują w polskiej policji, bo to właśnie 95 lat temu utworzono Policję Kobiecą. Wówczas pań wstąpiło do służby zaledwie 30, dziś policyjne mundury nosi ponad 16 tysięcy kobiet i praktycznie nie ma takiego obszaru funkcjonowania polskiej policji, w którym nie spotkalibyśmy pań, ale też jeszcze większą rzeszę stanowią panie pracownice polskiej policji - ponad 18 tysięcy. Nieoceniona, często niezauważalna praca pracowników cywilnych, zdecydowanej większości pań, ale jakże ważna, jakże istotna, jakże potrzebna.

Seksowne i odważne - wiele twarzy motocyklistek w Don't Rush Challenge, który podbija internet

Z okazji 95. rocznicy pojawienia się kobiet w polskiej policji, policjantki z komendy w Kaliszu nagrały wideo, w konwencji Don’t Rush Challenge. Przedstawia funkcjonariuszki spędzające czas po służbie, które w szybkich przejściach pojawiają się przed kamerą w mundurach, pełniąc swoje służbowe obowiązki.

Film zobaczysz na stronie kaliskiej policji.

Komentarze

Edek
05 sierpnia 2020 15:33
Polska policja nie ma 95 lat!
Ja > Edek
06 sierpnia 2020 12:24
Właśnie
równouprawnienie
06 sierpnia 2020 16:18
Jak się coś dzieje, to się chowają za plecami kolegi policjant - mężczyzny. Widziałem więcej niż raz:/