Karolina Chojnacka

Kierowcy wyrażają swój sprzeciw wobec rasizmu

Nie milkną echa śmierci George'a Floyda, którego podczas interwencji brutalnie dusił policjant Derek Chauvin. Tragiczne wydarzenie wywołało reakcję największych gwiazd sportów motorowych, między innymi Lewisa Hamiltona, który skrytykował za milczenie całe środowisko Formuły 1.

25 maja w Minneapolis w stanie Minnesota policjant Derek Chauvin podczas interwencji brutalnie dusił 46-letniego czarnoskórego George’a Floyda. Mężczyzna zmarł. Wydarzenie wywołało w Stanach Zjednoczonych i na całym świecie falę protestów przeciwko brutalności policji i rasizmowi. Sprawa poruszyła też największe gwiazdy motorsportu.

Jako pierwszy w środowisku Formuły 1 zabrał głos Lewis Hamilton, jedyny czarnoskóry kierowca w stawce. Na swoim Instagramie zawodnik Mercedesa napisał:

Miniony tydzień był tak ciemny. Nie udało mi się utrzymać moich emocji. Czułem tyle gniewu, smutku i niedowierzania w tym, co widziały moje oczy. Ogarnia mnie wściekłość na widok takiego rażącego lekceważenia życia naszych ludzi. Niesprawiedliwość, z jaką spotykają się nasi braci i siostry na całym świecie raz po raz, jest obrzydliwa i to MUSI się skończyć.

Wiele osób wydaje się być zaskoczonych, ale niestety to nie jest zaskakujące. Ci z nas, którzy są czarni, brązowi lub pomiędzy, widzą to codziennie i nie powinni musieć czuć się winni lub bać się o swoje życie z powodu koloru swojej skóry. Will Smith podsumował to najlepiej: rasizm nie pogarsza się, on jest filmowany. Dopiero teraz, gdy świat jest tak dobrze wyposażony w aparaty i kamery, skala problemu wyszła na jaw.

Tylko wtedy, gdy dochodzi do zamieszek i krzyków o sprawiedliwość, władze coś robią, ale to jest o wiele za późno i nie zrobiono wystarczająco dużo. Trzeba było spalić setki tysięcy ludzkich skarg i budynków, zanim urzędnicy zareagowali i postanowili aresztować Dereka Chauvina za morderstwo, i to jest smutne.

Niestety, Ameryka nie jest jedynym miejscem, w którym rasizm ma się dobrze. Wciąż zawodzimy jako ludzie, kiedy nie możemy stanąć w obronie tego, co słuszne. Proszę, nie siedź w milczeniu, bez względu na kolor twojej skóry. Życie czarnoskórych osób ma znaczenie.

Przeczytaj też: Lewis Hamilton – to już 250 startów w Formule 1! Co o nim wiemy?

W innym wpisie Lewis Hamilton podkreślił, że popiera jedynie legalne i pokojowe protesty przeciw rasizmowi, a akty wandalizmu, jakich dopuścili się niektórzy protestujący, są karygodne:

Sposób, w jaki traktowane są mniejszości narodowe, musi się zmienić. Trzeba uczyć dzieci od małego, że wszyscy jesteśmy tacy sami, tępić rasizm. Nie rodzimy się rasistami, nie mamy nienawiści w naszych sercach. Uczymy się tego dorastając.

Kierowcy wyrażają swój sprzeciw wobec rasizmu

W swoich mediach społecznościowych Hamilton także skrytykował innych kierowców Formuły 1 za to, że nie poruszają tematu śmierci George’a Floyda i nie zwracają wystarczającej uwagi na konieczność walki z rasizmem:

Widzę was. Tych, którzy milczycie. Największe gwiazdy, a milczycie w obliczu niesprawiedliwości. Nikt z mojej branży nawet nie dał jakiegokolwiek znaku. Mój sport sam jest zdominowany przez biel. Jestem jedną z niewielu „kolorowych” postaci, jak dotąd. Myślałem, że zobaczycie co się dzieje i powiecie coś na ten temat. Nie możecie stać z boku i nic nie robić. Wiem, kim jesteście, obserwuję was.

Gorzkie słowa Hamiltona podziałały, bo niemal natychmiast zawstydzeni biali zawodnicy odpowiedzieli na apel czarnoskórego kierowcy. Jako jeden z pierwszych na wpis Hamiltona zareagował Daniel Riccardo. Australijski kierowca Renault napisał w swoich mediach społecznościowych:

Widząc wiadomości z ostatnich dni, jestem smutny. To, co przydarzyło się George’owi Floydowi i co dzieje się w dzisiejszym społeczeństwie, jest hańbiące. Teraz bardziej niż kiedykolwiek wcześniej musimy stać razem, zjednoczeni. Rasizm jest toksyczny i należy się nim zająć, ale nie przemocą czy ciszą, ale jednością i działaniem. Musimy wstać, musimy być zjednoczeni. Bądźmy lepsi, ludzie. To jest rok 2020, na miłość boską. Życie czarnoskórych osób ma znaczenie.

Swój sprzeciw wobec rasizmu wyraził także kierowca Ferrari, Charles Leclerc:

Szczerze mówiąc, nie czułem aby było na miejscu, bym się dzielił swoimi spostrzeżeniami na ten temat. Dlatego do tej pory tego nie zrobiłem. Najwidoczniej tkwiłem w błędzie. Wciąż staram się znaleźć słowa, które opisywałyby okrucieństwo niektórych filmów, jakie widziałem w Internecie. Rasizmowi muszą towarzyszyć działania, a nie milczenie. Proszę – bądźmy aktywni, angażujmy się i szerzmy świadomość na temat walki z tym zjawiskiem. Naszym obowiązkiem jest wypowiadanie się na temat niesprawiedliwości. Dlatego nie milczę.

W podobnym tonie wypowiedzieli się także pozostali kierowcy F1, w tym Lando Norris, Carlos Sainz, Alex Albon, George Russel, Antonio Giovinazzi czy Nicholas Latifi, a także władze samej Formuły 1.

Kierowcy wyrażają swój sprzeciw wobec rasizmu
 

Podobnie jak Hamilton, Bubba Wallace, jedyny czarnoskóry kierowca w serii NASCAR, zachęcił swoich kolegów z toru, by wypowiedzieli się w sprawie śmierci George’a Floyda:

Kilku kierowców – bardzo niewielu – wyraziło swoją opinię na temat tego wydarzenia i doceniam to. Ale cisza ze strony najlepszych kierowców w naszym sporcie jest więcej niż frustrująca. Do wszystkich naszych kierowcy – nasz sport zawsze był trochę rasistowski. NASCAR –  wszyscy myślą, szaleństowo, flaga Konfederacji, rasiści. Nienawidzę tego. Nienawidzę tego, ponieważ wiem, że NASCAR to o wiele więcej. Czy nie dbacie o to, co się dzieje na świecie? Nasze głosy mają o wiele większą wagę niż głos Joe Schmo z ulicy. Musimy się bardziej postarać, aby każdy mógł bez obaw powiedzieć to co czuje.

Pod koniec dnia to jest o wiele ważniejsze niż jakiekolwiek zwycięstwo w wyścigu, jakiekolwiek mistrzostwo, które kiedykolwiek osiągnąłeś. To jest coś, co może się zmienić tylko w wyniku globalnych działań. Wyobraźcie to sobie. Nie chciałbym być facetem, który wygrał mistrzostwo w tym okropnym roku, ale nigdy nie skomentował problemów, z którymi mamy do czynienia w naszym społeczeństwie. Nie chciałbym dźwigać tego ciężaru.

Kierowcy NASCAR jak Austin i Ty Dillon, Tyler Reddick, Jimmie Johnson i Kyle Busch po apelu Wallace’a wyrazili swój sprzeciw wobec rasizmu.

Przeczytaj też: Najszybsze kobiety w historii NASCAR

Wielu kierowców, między innymi z Formuły 1, Formuły E, NASCAR czy IndyCar, w ramach akcji Blackout Tuesday, we wtorek, 2 czerwca, opublikowało na swoich Instagramach czarne kwadraty. Masowa akcja #BlackoutTuesday miała wyrażać sprzeciw wobec rasizmu i brutalności policji, a także być wyrazem solidarności z przedstawicielami dyskryminowanych mniejszości.

Najnowsze

Pomysł rządu na ratowanie gospodarki – zwiększyć podatki kierowcom

Na szczęście nie chodzi o Polskę, tylko o Niemcy. Projekt powinien, przynajmniej w opinii niektórych środowisk, zostać uznany za mało sprawiedliwy. Media podawały tę wiadomość w pozytywnym kontekście. Czy słusznie?

Mogliście gdzieś już słyszeć o tym projekcie (a właściwie już przyjętym rozwiązaniu), ponieważ jest on częścią planu ratowania niemieckiej gospodarki. Przeznaczono na niego w sumie 130 mld euro i można w nim znaleźć kilka naprawdę dobrych pomysłów. Przykładowo na pół roku zostanie obniżony podatek VAT z 19 na 16 procent (u nas kiedyś wynosił „tylko” 22 procent).

Przeczytaj także: Już niedługo zobaczymy polski samochód elektryczny?

Niemiecki rząd nie zapomniał także o branży motoryzacyjnej, która stanowi ważną część tamtejszej gospodarki. Ale nie jest to chyba dokładnie taka pomoc, na jaką liczyli producenci. W ramach pobudzenia rynku nowych samochodów, rząd dopłaci nawet 9 tys. euro do zakupu elektrycznego auta, kosztującego nie więcej, niż 40 tys. euro (do droższych będą to tylko 3 tys. euro). Przypomnijmy, że rok temu elektryki stanowiły 1,8 proc. sprzedanych samochodów w Niemczech. Takie dopłaty to świetna zachęta do zwiększenia ich udziału w rynku, ale czy promowanie produktu, który stanowi margines rynku, ma szanse ten rynek uzdrowić? Zachowamy w tej kwestii sceptycyzm.

Przeczytaj także: Elektryki są bardziej czyste od aut spalinowych? Ujawniamy prawdę

Przyjęty projekt zakłada również przedłużenie zwolnienia aut elektrycznych z podatku drogowego do 2030 roku. Kolejna dobra decyzja wspierająca popularyzację niskoemisyjnego transportu. Ale wydawało nam się, że cały czas była mowa o ratowaniu gospodarki i pobudzaniu popytu. Częścią tej strategii jest także obowiązkowa ładowarka do elektryków na każdej stacji, o czym pisaliśmy niedawno.

Przeczytaj także: Rewolucja na niemieckich stacjach – każda będzie musiała mieć nowy „dystrybutor”

W publikacjach, jakie się pojawiły na ten temat, można się było dowiedzieć o jeszcze jednej zachęcie do zakupu aut elektrycznych. Chodzi o wyraźne podwyższenie podatku drogowego dla aut spalinowych! Media zwykle określały to jako „zachętę”, czyli coś jednoznacznie pozytywnego. „Zachęta” dotyczyć będzie wszystkich samochodów, których emisja CO2 przekracza 95 g/km. Nie podano o ile zwiększy się „zachęta”, ale dotknie ona wszystkie modele, które nie mają napędu hybrydowego typu plug-in. Hybrydowa Toyota Corolla hatchback emituje (zależnie od wyposażenia) od 97 do 116 g CO2/km, więc nawet decydując się na tę wychwalaną, niskoemisyjną technologię, narazimy się na „zachętę”. W przypadku nowego Golfa z 3-cylindrowym silnikiem 1.0 TSI (110 KM) emisja CO2 wynosi 121 g. Według obecnych stawek, co roku właściciel musi płacić państwu 72 euro „zachęty” za jazdę takim autem. Znacznie mniej emituje wersja 2.0 TDI 115 KM (107 g), ale ponieważ to diesel, „zachęta” wynosi już 214 euro rocznie. Ciekawe, ile to będzie po zmianach.

Przeczytaj także: Drogi opustoszały, a w polskich miastach nadal jest smog! Czyżby aktywiści nie mieli racji?

Podsumowując, Niemcy w ramach ratowania gospodarki, będą zachęcać do zakupu samochodów, które sprzedają się w śladowych liczbach i zniechęcać do aut, które wybiera 98,2 procent kierowców. Też macie wrażenie, że nie chodzi tu o rozruszanie rynku nowych pojazdów, tylko o promowanie elektryków? Nie mamy nic przeciwko premiowaniu zakupu auta elektrycznego, ale zniechęcanie do jazdy samochodowymi spalinowymi (wszak podatek płaci się co roku od każdego pojazdu!) i nazywanie tego pakietem pomocowym dla gospodarki, to chyba lekka przesada i nadużycie.

Najnowsze

Rewolucja na niemieckich stacjach – każda będzie musiała mieć nowy „dystrybutor”

Przez dystrybutor rozumiemy oczywiście punkt ładowania samochodów elektrycznych - cóżby innego? Sęk w tym, że nie brzmi to jak dobry pomysł w obecnej sytuacji.

Nie tak dawno temu informowaliśmy, że w Unii Europejskiej kiełkuje plan pomocowy dla branży motoryzacyjnej. To była dobra część tej wiadomości. Z kolei zła była taka, że mowa była o wspieraniu jedynie tej „prawomyślnej” części motoryzacji, czytaj „pojazdów elektrycznych”.

Unia Europejska zniesie VAT na samochody elektryczne?

W innej sytuacji pochwalilibyśmy taką inicjatywę. Gdy jednak producenci, szczególnie niektórzy, mają ogromne problemy finansowe, wspieranie zakupu aut, którymi zainteresowany jest znikomy odsetek kierowców (zainteresowany w sensie kupna, a nie odpowiedzi w ankietach w stylu „jakby mnie było stać, to pewnie bym kupił”), raczej niewiele zmieni ich trudną sytuację. No chyba, że jest to kolejny ze sposobów na „przekonanie” producentów samochodów do jak najszybszego przejścia na napęd wyłącznie elektryczny.

Nowy rodzaj baterii spopularyzuje samochody elektryczne?

Pomóc chcą w tym prawdopodobnie Niemcy, którzy w ramach planu ratowania gospodarki, wartego 130 mln euro, chcą część środków przeznaczyć na postawienie punktów ładowania pojazdów elektrycznych na każdej stacji benzynowej. A jest ich w sumie 14 118 sztuk. Powtórzymy się więc i napiszemy raz jeszcze, że w normalnej sytuacji pochwalalibyśmy rozbudowę infrastruktury ładowania elektryków, ale nie jest to chyba to, czego teraz najbardziej potrzebuje niemiecka gospodarka.

Elektryki są bardziej czyste od aut spalinowych? Ujawniamy prawdę

W zeszłym roku auta na prąd stanowiły zaledwie 1,8 proc. sprzedaży wśród osobówek w tym kraju.  Zwiększenie liczby ładowarek może oczywiście zachęcić niektóre osoby do kupna elektryka, ale nie należy przeceniać ich roli. Według danych Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych w krajach gdzie elekromobilność jest wysoko rozwinięta, około 80 proc. ładowania pojazdów elektrycznych odbywa się z gniazdek domowych. Ogólnodostępne ładowarki są traktowane przez większość kierowców jako rozwiązanie awaryjne lub takie, pozwalające odbywać dalsze podróże. Trudno zatem oczekiwać, że ich pojawienie się na stacjach paliw, poskutkuje nagły wzrostem zainteresowania elektrykami, co przełoży się na zauważalnie lepsze wyniki finansowe firm motoryzacyjnych, a w konsekwencji na poprawę kondycji gospodarki. A chyba o to właśnie chodzi w programie pomocowym?

https://www.youtube.com/watch?v=n1YK-QnW4Xg

Najnowsze

Volkswagen wznawia dostawy Golfa po naprawieniu błędu w oprogramowaniu

Problem z nowym Golfem nie był poważny, ale zmusił producenta do wstrzymania dostaw dużej partii samochodów.

Błąd w oprogramowaniu dotyczył systemu automatycznego powiadamiania o wypadku, który stanowi obowiązkowe wyposażenie nowych samochodów w Unii Europejskiej od 2018 roku. Z powodu owego błędu mogły się pojawić problemy z transmisją danych, wysyłanych do służb ratunkowych w momencie wykrycia wypadku.

Volkswagen Golf GTI – poznałyśmy go bliżej, choć wirtualnie

Wadliwe oprogramowanie wykryto w około 30 tys. egzemplarzach Golfa, wyprodukowanych od jesieni ubiegłego roku. Volkswagen zadecydował o wstrzymaniu dostaw samochodów do klientów, do momentu rozwiązania problemu. Dotyczył on głównie aut przeznaczonych na rynki europejskie.

Najnowsze

Karolina Chojnacka

Mary Anderson i Charlotte Bridgwood: kobiety, które wynalazły wycieraczki samochodowe

W 1917 roku Charlotte Bridgwood opatentowała pierwsze automatyczne wycieraczki samochodowe, ulepszając pomysł ręcznych wycieraczek, które wymyśliła w 1903 roku Mary Anderson. Obie kobiety w znacznym stopniu przyczyniły się do rozwoju przemysłu motoryzacyjnego.

Ani Anderson, ani  Bridgwood nie posiadały odpowiedniej wiedzy inżynierskiej czy technicznej. Po prostu kierowały się swoim przeczuciem, starając się rozwiązać powszechny problem braku widoczności z powodu opadów deszczu czy śniegu, podczas jazdy samochodem. W ten sposób stworzyły używane do dziś urządzenie, które pomaga kierowcom podczas złej pogody.

Wszystko zaczęło się w Nowym Jorku
Początek XX wieku. Mroźna zima. Obficie padający deszcz ze śniegiem. Mary Anderson jedzie tramwajem w Nowym Jorku. Kierowca co chwila musi otwierać okno, by dobrze widzieć drogę przed sobą. Co jakiś czas zatrzymuje pojazd, by odgarnąć śnieg z przedniej szyby.

To wtedy Mary Anderson wpada na pomysł wycieraczek – urządzenia, które umożliwiłoby kierowcy czyszczenie szyby bez opuszczania kabiny.

Kobieta wyobraziła sobie urządzenie, które składałoby się z dźwigni wewnątrz pojazdu, połączonej z ramieniem z gumowym piórem i przeciwwagą, przylegającym do przedniej szyby po zewnętrznej stronie. Urządzenie obsługiwałoby się ręcznie. Po obróceniu dźwigni gumowe pióro przesuwałoby się po szybie, usuwając krople deszczu i płatki śniegu.

Przeczytaj też: Bertha Benz: pierwsza kobieta w historii, która odbyła samodzielną podróż automobilem

W poszukiwaniu rozwiązania
Pełna entuzjazmu i wiary w swój projekt Anderson od razu wzięła się do pracy. W swojej rodzinnej Alabamie zatrudniła projektanta i lokalną firmę, by wyprodukowali prototyp wycieraczki.

W 1903 roku złożyła wniosek i uzyskała 17-letni patent na wycieraczkę przedniej szyby. Należy odnotować, że już wcześniej istniały podobne modele wycieraczek, jednak dopiero te wynalezione przez Mary Anderson były pierwszymi, które faktycznie działały.

Mimo swojej funkcjonalności, pomysł Anderson nie od razu zdobył popularność. Branża motoryzacyjna kompletnie nie doceniła wartości wycieraczek przedniej szyby.  W 1905 roku Mary próbował sprzedać prawa do swojego wynalazku znanej kanadyjskiej firmie, ale odrzucono jej wniosek, stwierdzając:

Nie uważamy, aby pomysł ten miał taką wartość handlową, która uzasadniałaby podjęcie się przez nas jego sprzedaży.  

Mary Anderson i Charlotte Bridgwood: kobiety, która wynalazły wycieraczki samochodowe

Przeczytaj też: Mary Anderson: kobieta, która wymyśliła wycieraczki

Nowy Jork po raz drugi
Podczas gdy branża motoryzacyjna odrzuciła projekt Anderson, inna kobieta go zauważyła i postanowiła ulepszyć. W 1917 roku Charlotte Bridgwood, prezes firmy „Bridgwood Manufacturing” z siedzibą w Nowym Jorku, bazując na oryginalnym pomyśle Anderson, opatentowała pierwsze automatyczne wycieraczki sterowane elektrycznie.

W swoim wynalazku Bridgwood zamiast gumowego pióra użyła rolek. Nazwała go „Electric Storm Windshield Wiper”.

Bridgwood była matką gwiazdy kina niemego, Florence Lawrence, która podążyła w jej ślady i także opracowała akcesoria samochodowe. Florence zaprojektowała tzw. „auto-signaling arms”, będące poprzednikiem współczesnych kierunkowskazów, oraz pierwszy mechaniczny sygnał hamowania. Jednak w odróżnieniu od matki nie opatentowała swoich pomysłów.

Przeczytaj też: Kobiety, których dotąd nie znałyście…

Docenione po latach
Pomysł automatycznych wycieraczek sterowanych elektrycznie Charlotte Bridgwood, podobnie jak manualnych Mary Anderson, nie odniósł komercyjnego sukcesu.

Mężczyźni, dominujący wtedy w przemyśle motoryzacyjnym, nie przykładali w tamtym czasie zbytnio uwagi do kwestii bezpieczeństwa na drodze. Nie można się im zbytnio dziwić, masowa produkcja samochodów, wciąż było dopiero przyszłością, a prędkości osiągane przez auta były na tyle niskie, że wycieraczki uważano za zbędny wydatek przy produkcji pojazdu.

Dopiero po wygaśnięciu patentów, branża motoryzacyjna zwróciła uwagę na wycieraczki. W latach 20. i 30. XX wieku gdy samochody były szybsze i powszechnie dostępne, wycieraczki okazały się doskonałym pomysłem! Cadillac był pierwszym producentem, który zaczął montować wycieraczki według projektu Bridgwood jako standardowe wyposażenie swoich samochodów.

Ani Anderson, ani  Bridgwood nie zarobiły na swoich pomysłach. Za to obie znacznie wyprzedziły czasy, w których żyły.

Najnowsze