Karolina Chojnacka

Kierowco, ta usługa niedługo będzie za darmo! Nie przegap wyjątkowej okazji!

Każdego roku w okresie jesienno-zimowym policja przeprowadza specjalną akcję, której celem jest zwiększenie bezpieczeństwa na drogach. Kierowcy powinni się do niej odpowiednio wcześniej przygotować, aby uniknąć mandatu. I tu dobra wiadomość! Będzie można zrobić to za darmo!

Kampania „Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo” ma na celu zwrócenie uwagi kierowców na zagrożenia związane z nieprawidłowym oświetleniem pojazdów. Jest to szczególne ważne jesienią, gdy znacznie pogarsza się widoczność. Prawidłowe działanie i ustawienie świateł pojazdu nabiera w tym czasie szczególnego znaczenia. Sprawne światła mają wpływ na bezpieczeństwo zarówno kierującego pojazdem, jak i pozostałych uczestników ruchu. Wszelkie nieprawidłowości mogą skutkować niedostatecznym oświetleniem drogi, albo doprowadzić do oślepienia innych uczestników ruchu drogowego.

Już niedługo patrole drogówki w całym kraju będą bacznie przyglądać się wszystkim pojazdom, które wzbudzą u mundurowych jakiekolwiek, nawet najmniejsze wątpliwości. Na szczęście, na stacjach diagnostycznych kierowcy będą mogli sprawdzić ustawienie świateł za darmo i  mieć pewno, że każdą kontrole przejdą bezproblemowo.

Mandat za nieprawidłowe oświetlenie

Z danych Instytutu Transportu Samochodowego wynika, że aż 98 proc. polskich kierowców doświadcza oślepiania przez inne samochody, a 40 proc. skarży się, że ich światła świecą źle lub za słabo. 

Prawidłowe ustawienie świateł jest niezwykle ważne. Dlatego, gdy przyjdzie do policyjnej kontroli, źle ustawione światła mogą skończyć się mandatem w wysokości 500 złotych. W skrajnych przypadkach kontrola może się skończyć nawet odebraniem prawa jazdy i odholowaniem samochodu na policyjny parking.

Darmowe sprawdzenie ustawienia świateł – gdzie i kiedy?

Jak sprawdzić, czy światła w samochodzie są ustawione w sposób prawidłowy i zgodny z prawem? Trzeba skorzystać z usług wykwalifikowanego mechanika. Najprościej podjechać na najbliższą stację kontroli pojazdów, gdzie pracownicy dysponują nie tylko odpowiednim sprzętem i fachową wiedzą.

Aktualnie trwa zbieranie zgłoszeń stacji kontroli pojazdów, które wyrażają chęć uczestnictwa w akcji „Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo”. Darmowe kontrole będą przeprowadzane:

  • 23 października
  • 6 listopada
  • 20 listopada
  • 4 grudnia

Na ostateczną listę placówek trzeba będzie jeszcze trochę poczekać. Zostanie ona opublikowana najpóźniej do 21 października br. na stronach internetowych podmiotów organizujących – Policji lub PISKP.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze