Quantcast

Jedziesz na ferie za granicę samochodem? Sprawdź, w jakich krajach UE musisz mieć opony zimowe i łańcuchy

Wyjazd na narty za granicę to dla wielu Polaków plan na tegoroczne ferie. Część z nas na zimowy urlop wybierze się samochodem. O czym należy pamiętać przed wyjazdem, żeby nie wpaść w tarapaty?

Przede wszystkim do wyjazdu należy przygotować samochód. Najważniejszą kwestią jest używanie opon zimowych. Za granicami naszego kraju zimowe ogumienie jest obowiązkowe, ale w regulacjach poszczególnych państw są różnice.

W Austrii, Niemczech i Słowacji zimowe ogumienie jest wymagane, gdy warunki na drodze są zimowe. W innych krajach obowiązek ten jest niezależny od warunków panujących na drodze:

  • w Czechach takie opony są obowiązkowe od 1 listopada do 31 marca
  • w Słowenii zimowe ogumienie jest obowiązkowe od 15 listopada do 15 marca, ale nawet poza tymi datami można dostać mandat, jeżdżąc na letnim ogumieniu w zimowych warunkach
  • w Bułgarii samochody osobowe muszę jeździć na oponach zimowych od 15 listopada do 1 marca.
  • we Francji od 1 listopada do 31 marca zamiast zimowych opon można używać łańcuchów śniegowych, które należy zakładać na drogach oznaczonych znakiem z oponą zaopatrzoną w łańcuch
  • we Włoszech zimowe wyposażenie samochodu jest obowiązkowe w wyznaczonych regionach/gminach

Wymagane za granicą wyposażenie samochodu również różni się od polskich wymogów. Na przykład w Austrii i Niemczech obligatoryjne są: trójkąt ostrzegawczy, apteczka oraz kamizelka odblaskowa. W Słowenii dodatkowo wymaga się zapasowych żarówek.

Należy jednak pamiętać, że Polska, podobnie jak wszystkie kraje Unii Europejskiej, jest stroną konwencji wiedeńskiej o ruchu drogowym. Zgodnie z tym dokumentem osoba wyjeżdżająca za granicę samochodem zarejestrowanym w Polsce jest zobowiązana do posiadania tylko takiego wyposażenia, jakiego wymaga prawo krajowe. Musimy więc mieć ze sobą trójkąt ostrzegawczy i gaśnicę. Warto zabrać również kamizelkę odblaskową, ponieważ w razie postoju czy awarii przepisy mogą wymagać jej założenia.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze