Agnieszka Serafinowicz

Prosty trik, aby odparować szyby w aucie. Wystarczy wcisnąć jeden przycisk

Jak szybko odparować szyby auta? Niestety, w większości przypadków kierowcy działając intuicyjnie popełniają ten sam błąd.

Spis treści

Jak szybko odparować szyby auta? Zimowa aura, niskie temperatury, często także duża wilgoć powietrza i jakże często spotykany objaw nadmiernego parowania szyb w aucie. To nie są zjawiska uwielbiane przez kierowców. O ile na aurę nie mamy wpływu, o tyle z zaparowanymi szybami można sobie poradzić, wystarczy jeden, naprawdę banalnie prosty trik. Podpowiemy też, czego nie robić.

Jak szybko odparować szyby auta? Szybko nagrzać auto, prawda?

W teorii tak, nagrzanie wnętrza samochodu powoduje odparowanie zgromadzonej na szybach wilgoci. W praktyce jednak, żeby szybko i skutecznie nagrzać wnętrze samochodu spalinowego zimą, trzeba nim ruszyć. Pamiętajmy, temperaturę we wnętrzu większości samochodów spalinowych podnosi nagrzewnica wykorzystująca ciepło odpadowe silnika spalinowego. Problem w tym, że gdy otwierasz zimą auto, to nie ma ciepła odpadowego. Trzeba włączyć silnik by ten zaczął się nagrzewać i dostarczyć ciepła do nagrzewnicy. Silnik pracujący na postoju nagrzewa się bardzo powoli, co negatywnie wpływa na kondycję smarowanych podzespołów, a ponadto postój dłuższy niż minuta z włączonym silnikiem to proszenie się o mandat. Policja może nas wówczas ukarać mandatem w kwocie 100 zł.

jak szybko odparować szyby auta

Jak szybko odparować szyby auta? Na początek nie włączaj ogrzewania

Taka rada może wydawać się dziwna, ale jeżeli zależy Wam na jak najszybszym nagrzaniu kabiny zimą, to ruszcie w ogóle bez uruchamiania ogrzewania. Wówczas cała niewykorzystana mechanicznie energia pochodząca ze spalania paliwa w cylindrach, czyli właśnie ciepło, będzie wykorzystana do nagrzania samego silnika, bez przekazywania ciepła do nagrzewnicy. To trochę jak z gotowaniem wody w czajniku – doskonale wiesz, że zagotuje się szybciej, gdy czajnik jest zamknięty. Mówiąc wprost, bez uruchamiania ogrzewania po ruszeniu autem, wskazówka temperatury cieczy chłodzącej na tablicy wskaźników powinna drgnąć już nawet po kilkuset metrach nawet zimą. I to jest ważny sygnał.

Jak szybko odparować szyby auta? Zrób to, gdy silnik nabierze temperatury

Ruch wskaźnika temperatury cieczy chłodzącej to jednoznaczna wskazówka, że silnik się już nagrzał na tyle, by uruchomienie nagrzewnicy (czyli po prostu ogrzewania w kabinie) dało realny efekt w postaci ciepła wpadającego do przestrzeni pasażerskiej. Ale i wówczas warto wiedzieć, o tym, że nie tylko włączamy ogrzewanie, ale też uruchamiamy je we właściwy sposób.

Przede wszystkim chodzi o to, by ciepłe powietrze skierować nie na siebie, ale na nogi i na przednią szybę. Ruch ciepłego powietrza na nogi spowoduje bardziej równomierne nagrzanie całej kabiny (ciepło i tak idzie do góry) natomiast nadmuch ciepła na przednią szybę zniweluje efekt parowania. Ale to nie wszystko.

Jak szybko odparować szyby auta? Zamknięty obieg powietrza + klimatyzacja

W kontekście szybkiego nagrzania kabiny zimą i jednocześnie szybszego oczyszczenia zaparowanych szyb może przydać się jeszcze jedna funkcja. Wystarczy wcisnąć przycisk zamkniętego obiegu powietrza. Uwaga! Ta rada ma sens jedynie w przypadku, gdy auto wyposażone jest w system klimatyzacji. Samo włączenie przycisku zamkniętego obiegu powietrza w nagrzewającym się aucie pozbawionym klimatyzacji może wywołać efekt odwrotny od zamierzonego i przyśpieszone parowanie szyb.

Jednak użycie zamkniętego obiegu powietrza w połączeniu z klimatyzacją pozwoli z jednej strony jeszcze szybciej nagrzać wnętrze auta (bo system wentylacji nie zaciąga mroźnego powietrza z zewnątrz – na tym właśnie polega zamknięty obieg powietrza), a z drugiej, dzięki klimatyzacji, która osusza powietrze, unikniemy parujących szyb.

Pamiętajmy jednak, by po uzyskaniu odpowiedniej temperatury wyłączyć zamknięty obieg powietrza, nie rezygnując z klimatyzacji. Szyby nie będą już parować.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze