Klimatyzacja w samochodzie – czyszczenie, dezynfekcja, wymiana filtra. Jak zadbać o klimatyzację?

Sprawna klimatyzacja jest jedną z najważniejszych rzeczy w okresie wiosennym i letnim, kiedy zdecydowanie częściej podróżujemy na dłuższych trasach. Dlatego, w trosce o zdrowie i samopoczucie, warto przeprowadzić kompleksowe badanie układu klimatyzacji samochodu.

Klimatyzacja jest jedną z najważniejszych funkcjonalności samochodu dla kierowcy oraz pasażerów. Wiele osób nie wyobraża sobie bez niej życia, a nowe samochody coraz częściej mają ją już w bazowych wersjach. Sprawna klimatyzacja pełni kilka bardzo ważnych funkcji w kontekście komfortowych i bezpiecznych podróży.

Urządzenie nie tylko dba o żądaną temperaturę we wnętrzu samochodu, ale także może zapobiegać zaparowanym szybom, osuszając powietrze. Zaniedbana klimatyzacja może więc wpływać negatywnie zarówno na zdrowie podróżujących, ale także na ich bezpieczeństwo. Zagrzybiona klimatyzacja może być przecież przyczyną groźnych chorób.

Kompleksowe badanie układu klimatyzacji samochodu

W świadomości społeczeństwa serwis klimatyzacji kończy się na ozonowaniu, które jest znane jako czynność eliminująca brzydkie zapachy. To jednak błędne podejście. Bardzo ważna jest także dezynfekcja parownika, bowiem właśnie to urządzenie odpowiada m.in. za pochłanianie ciepła z wnętrza samochodu, odparowywanie czynnika chłodniczego, utrzymywanie odpowiedniego poziomu wilgoci oraz oczyszczanie powietrza.

Krótko mówiąc, tylko regularne serwisowanie całej klimatyzacji daje pewność, że w układzie nie pojawią się grzyby i bakterie niebezpieczne dla zdrowia podróżujących.

Klimatyzacja w samochodzie - czyszczenie, dezynfekcja, wymiana filtra
Klimatyzacja w samochodzie – czyszczenie, dezynfekcja, wymiana filtra, fot. materiały prasowe / Ford

Filtr przeciwpyłowy podstawą zdrowia w samochodzie

Drugą czynnością zalecaną przy serwisie klimatyzacji jest także wymiana filtra przeciwpyłowego. To on odpowiada za stężenie zanieczyszczeń wewnątrz pojazdu i przy zaniedbaniu jego serwisowania istnieje ryzyko dla zdrowia podróżujących.

Podstawowymi objawami zbyt wysokiego stężenia zanieczyszczeń są bóle głowy i nadmierne zmęczenie, a także nudności i reakcje alergiczne. W tym kontekście warto wziąć pod uwagę, że alergicy są bardziej narażeni na potencjalne negatywne skutki zaniedbania klimatyzacji. Dla przykładu kichnięcie przy prędkości 80 km/h oznacza jazdę przez 25 metrów z zamkniętymi oczami.

Klimatyzacja na co dzień

Również sposób używania klimatyzacji wpływa na jej lepsze i dłuższe działanie. Przede wszystkim powinniśmy zadbać o to, aby uruchamiać klimatyzację przez cały rok, a nie tylko w upalne dni. Tak jak latem klimatyzacja pomaga w obniżeniu temperatury wewnątrz auta, tak zimą jest idealnym sposobem na osuszenie powietrza, dzięki czemu zaparowane szyby szybko odzyskują przejrzystość. Dodatkowo włączenie klimatyzacji o różnych porach roku sprawi, że czynnik znajdujący się w układzie wymieszany z olejem będzie odpowiednio konserwował cały układ.

Klimatyzacja w samochodzie - czyszczenie, dezynfekcja, wymiana filtra
Klimatyzacja w samochodzie – czyszczenie, dezynfekcja, wymiana filtra, fot. materiały prasowe / Ford

Podczas używania klimatyzacji latem również należy przestrzegać kilku zasad. Gdy wsiadamy do nagrzanego auta, często mamy ochotę jak najszybciej uruchomić klimatyzację. To jednak błąd, ponieważ chłodzenie mocno nagrzanego powietrza bardzo silnie obciąża sprężarkę. Zamiast więc od razu po uruchomieniu silnika naciskać przycisk A/C, lepiej początek trasy przejechać z otwartymi oknami. Pozwoli to na wyrównanie temperatury wewnątrz auta z tą na zewnątrz, dzięki czemu sprężarka będzie miała do wykonania mniejszą pracę.

Ponadto nie należy zbytnio ochładzać powietrza w samochodzie. Pozwoli to zmniejszyć ryzyko przeziębienia pasażerów. Optymalnie powinno się ustawiać temperaturę o 7°C niższą niż temperatura powietrza za zewnątrz.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze