Konrad Maruszczak

Jak przygotować auto na zimę? Wszystko co warto wiedzieć

Za chwilę zima, śnieg zacznie padać nie tylko w górach, a na termometrach temperatura w okolicach zera będzie codziennością. To dobry moment, aby przygotować auto na zimę. Zobacz nasz praktyczny poradnik dla kierowcy.

Spis treści

Zima dla kierowców oznacza nie tylko konieczność dostosowania swojego stylu jazdy, ale wymaga także odpowiedniego przygotowania samochodu. Drobne kroki przed zimą mogą znacznie wpłynąć na bezpieczeństwo jazdy i wydajność samochodu.

Przed sezonem warto zadbać o poniższe elementy samochodu, aby nikogo nie spotkała przykra niespodzianka. Sprawdź, jak przygotować auto na zimę.

Jak przygotować auto na zimę – podstawa to opony

Zimowe warunki wymagają opon, które zapewnią lepszą przyczepność na śliskiej nawierzchni.
Deszcz, śnieg, błoto pośniegowe, lód to nie sprzymierzeńcy kierowcy. Niezależnie od tego, czy wybierasz opony całoroczne czy sezonowe, kluczem jest ich stan oraz wiek. Nie powinny mieć więcej jak 10 lat, bieżnik musi mieć co najmniej 4mm, a regularne wymiany to kluczowy krok. Należy pamiętać, aby systematycznie monitorować stan opon, zużyty bieżnik traci na skuteczności na mokrych i śliskich nawierzchniach.

Same opony to jedno, ale ważne jest też ich ciśnienie. Jego odpowiedni stan, jaki zaleca producent, wpływa to nie tylko na lepszą przyczepność, ale i mniejsze zużycie paliwa. Jeśli mieszkasz na terenach górskich, warto wozić ze sobą łańcuchy śniegowe. Umożliwiają one płynniejsze przemieszczanie się po śniegu oraz śliskiej nawierzchni.

Zadbaj o akumulator

Nie ulega wątpliwości, że jego skuteczność jest kluczowa do jakiegokolwiek użytkowania samochodu. Odpowiada za przekazywanie siły elektrycznej do silnika, a także za napędzanie pozostałych elementów pojazdu. Bez niego oczywiście nie odpalisz skutecznie samochodu podczas mroźnego poranka.
Zadbaj więc o jego stan przed rozpoczęciem zimy. Jeśli wydajność jest słaba – należy rozważyć wymianę na nowy.

Jak przygotować auto na zimę – nie zapominaj o płynach

Płyny eksploatacyjne w samochodzie odgrywają kluczową rolę w prawidłowym funkcjonowaniu pojazdu i utrzymaniu go w dobrej kondycji. Jest to szczególnie ważne zimą, gdy warunki na drodze nie sprzyjają.

Płyn chłodniczy

Utrzymuje optymalną temperaturę silnika poprzez cyrkulację w układzie chłodzenia, aby nie doprowadzić do przegrzania go podczas eksploatacji. Wymieniaj go co ok. 2 lata i regularnie sprawdzaj jego poziom.

Płyn hamulcowy

To kluczowy element układu hamulcowego odpowiadający za koordynację sił przenoszonych z pedału na klocki. Dzięki niemu masz pewność, że skutecznie i w kontrolowany sposób zatrzymasz auto. Zaleca się jego wymianę co ok. 2 lata lub częściej jeśli pokonujesz duże odległości.

Olej silnikowy

To jeden z podstawowych płynów w całym samochodzie. Odpowiada za odpowiednią pracę i ochronę silnika przed zużyciem. Zimą zaleca się stosowanie wariantu o odpowiedniej lepkości do temperatury otoczenia. Zazwyczaj producenci wskazują, aby wymieniać go co 10-15 tys. km.

Płyn do spryskiwaczy

Dzięki niemu przednia i tylna szyba zawsze będą czyste i poprawi się dzięki temu widoczność i bezpieczeństwo jazdy. Dodatkowo, pomaga w skutecznym usuwaniu lodu czy śniegu. W tym przypadku wymiana powinna odbywać się dwa razy w roku: wiosną na sezon wiosenno-letni oraz jesienią na okres jesienno-zimowy.

Płyn od wspomagania kierownicy

Dba o to, aby układ kierowniczy działał prawidłowo i z odpowiednią siłą. Odpowiada za wytwarzanie ciśnienia tłoczenia do nośnika siły obrotu. Dzięki niemu manewrowanie kierownicą jest płynniejsze i mniej wymagające, a kierownica po skręcie powraca do pierwotnego ułożenia. Zaleca się wymianę co ok. 60 tysięcy kilometrów, warto sprawdzić jego stan przed nadejściem przymrozków.

Olej do skrzyni biegów

Odpowiada za smarowanie, a tym samym za ochronę mechanizmów skrzyni biegów, a także zapobiega jej przegrzewaniu. W zależności od rodzajów skrzyni zaleca się wymianę oleju w skrzyni co 60-80 tys. km. Ważne jest jego bieżące monitorowanie, aby nie doprowadzić do tarcia i wzrostu temperatury wewnątrz skrzyni.

Świece

Zagwarantują sprawny rozruch rano, gdy temperatura spadnie poniżej zera. W autach benzynowych są to świece zapłonowe, a w dieslach – żarowe. W tych drugich służą jedynie do uruchomienia i rozruchu silnika, ale czasami mogą włączyć się też w trakcie jazdy. Z kolei silniki benzynowe wymagają wsparcia generowanej iskry podczas jazdy bez przerw. Sprawdzaj świece regularnie, ponieważ w innym wypadku spotka Cię niemiła niespodzianka podczas porannego startu.

Kluczem jest regularność

Zimą ciemno robi się już po godzinie 15, a więc pamiętaj też o dobrym stanie oświetlenia i wymianie żarówek na nowe. Warto zawsze mieć pod ręką zestaw na sytuacje awaryjne, czyli m.in. koc termiczny, łańcuchy na koła, trójkąt ostrzegawczy, gaśnicę czy podstawowe narzędzia.

Jeśli zawczasu zadbasz o stan i kondycję powyższych elementów, znacznie wyeliminujesz ryzyko awarii i problemów zimą. W przypadku przygotowania auta na zimę sprawdzi się powiedzenie: „Jak dbasz – tak masz”.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze