Karina Konys

Kiedy wymienić olej w skrzyni biegów?

Producenci samochodów nie zalecają wymiany oleju skrzyni biegów. Zakładają, że olej jest dożywotni, ale zazwyczaj skrzynie, w których dokonano wymiany oleju są mniej podatne na awarie.

Olej jest bardzo ważnym elementem skrzyni biegów. Zapobiega on ścieraniu się elementów, przyczyniając się tym samym do wydłużenia żywotności skrzyni. Dlatego lepiej jest wymieniać olej, aby skrzynia służyła dłużej. Zwłaszcza, że wymiana oleju jest tańsza od naprawy skrzyni.

Wymiana oleju w skrzyni manualnej

Nowy olej lepiej smaruje, chłodzi i czyści łożyska, dlatego powinno się go wymieniać co 60-120 tys. kilometrów. Jednak należy pamiętać, że moment wymiany oleju zmienia się wraz ze stylem naszej jazdy i rodzajem pojazdu. W samochodach sportowych skrzynie są narażone na większe obciążenia, przez co olej trzeba wymieniać wcześniej niż w przypadku zwykłych samochodów osobowych. Podobnie jest w sytuacji, gdy samochód często ciągnie przyczepę. Wtedy dochodzi do degradacji oleju, ponieważ przekładnia pracuje w wyższych temperaturach. Do grupy pojazdów, w których należy szybciej dokonać wymiany oleju skrzyni zaliczają się pojazdy terenowe, ale oczywiście tylko te, które są rzeczywiście wykorzystywane do jazdy terenowej.

Wymiana oleju w skrzyni automatycznej

Natomiast w przypadku skrzyń automatycznych może zdarzyć się, że olej należy wymienić już co 40-60 tys. kilometrów. Ich szybsza wymiana wynika m. in. z tego względu, że używa się  oleju hydraulicznego, który odpowiada dodatkowo za wytwarzanie ciśnienia potrzebnego do pracy przekładni. Wymiana  może być potrzebna jeszcze szybciej, jeśli samochód jest intensywniej eksploatowany, czyli służy do ciągnięcia przyczepki lub ma więcej koni mechanicznych.

Wymiana oleju skrzyni biegów – jak to zrobić?

Istnieją dwa sposoby na wymianę oleju. Pierwsza to tzw. metoda statyczna, która polega na odkręceniu korka spustowego lub miski olejowej. W ten sposób za pomocą grawitacji olej samowolnie wypływa, jednak w wielu przypadkach wypłynie tylko połowa oleju. Koszt takiej wymiany jest tańszy niż w przypadku drugiej.

Drugi sposób to tzw. dynamiczna wymiana oleju, podczas której olej wypompowuje się za pomocą specjalnej maszyny. W ten sposób można usunąć więcej starego oleju niż podczas metody statycznej. Dlatego też za pozbycie się oleju metodą dynamiczną zapłacimy więcej.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze