Naklejka rejestracyjna – jak usunąć ją z szyby samochodu? Nie jest to proste, ale my znamy sposoby!

Taka mała naklejka na szybę auta, a przysparza tyle problemów. Bezinwazyjne odklejenie jej graniczy z cudem, ale jednak istnieje na to szybki i prosty sposób.

Z odklejaniem naklejki rejestracyjnej spotkał się każdy właściciel pojazdu, albo prędzej czy później będzie musiał się z tym trudnym zadaniem zmierzyć. Tę czynność wykonuje się za każdym razem, gdy kupujemy nowy używany samochód i musimy go przerejestrować. Wiele osób zmaga się z usunięciem naklejki na szybę auta, ale jeśli wiemy jak to zrobić, to pójdzie nam to stosunkowo łatwo i szybko.

Przeczytaj także: Cztery rzeczy, o których kierowca nie może zapomnieć przed zimą

Jak ściągnąć naklejkę rejestracyjną?

Pierwszym sposobem na odklejanie naklejki rejestracyjnej jest użycie żyletki lub jakiegoś innego ostrego przedmiotu, którym będziemy mogli podważać naklejkę. Wcześniej zalecane jest dobrze zmoczyć obszar, np. płynem do mycia szyb. Jednak ten sposób może być czasochłonny oraz nieskuteczny. Podczas skrobania takiej naklejki na szybę przednią, możemy skaleczyć siebie, ale również możemy porysować szybę samochodu. Korzystając z tej techniki po naklejce może nam pozostać też dużo kleju na powierzchni szyby, ale to akurat nie jest poważny problem – można go łatwo usunąć przy pomocy benzyny ekstrakcyjnej lub zwykłego zmywacza do paznokci. Wystarczy namoczyć szmatkę daną substancją i przetrzeć w miejscu pozostałości kleju. Należy też pamiętać, że naklejka rejestracyjna zazwyczaj po tej technice jest mocno zniszczona i jeśli byśmy chcieli jej użyć po raz kolejny, to nam się to nie uda.

Przeczytaj też: Jak usunąć wilgoć z samochodu?

Jak inaczej zdjąć naklejkę rejestracyjną? Drugim sposobem jest podgrzanie szyby. Jest to najlepsza technika usuwania naklejki. Wystarczy tylko podgrzać naklejkę opalarką lub suszarką. Trzeba tu jednak pamiętać, aby nie ogrzewać miejsca punktowo, tylko skupić się na większej powierzchni z tego względu, że ogrzewanie w jednym punkcie może doprowadzić do pęknięcia szyby. Nie zaleca się też długiego ogrzewania, ponieważ szyba w tym punkcie może zmatowieć. Po ogrzaniu możemy powoli odklejać naklejkę palcami, albo użyć to tego żyletki lub specjalnego nożyka. Jednak przy korzystaniu z żyletki trzeba być ostrożnym. Po tej operacji również może pozostać klej, ale łatwo się go pozbyć – wyżej przeczytacie jak. Po tak wykonanym zabiegu jest duża szansa na to, że naklejka nie będzie uszkodzona i będzie można ją użyć po raz drugi, np. jeśli przykleiliśmy ją w niewłaściwym miejscu lub krzywo.

Przeczytaj też: Jak działa silnik samochodu?

Jeśli z jakiś względów nie chcemy usuwać tej naklejki samodzielnie, to możemy udać się do specjalistów. Pomóc mogą nam serwisy, które często wymieniają szyby czołowe i mają tę czynność opanowaną do perfekcji. Możemy też udać się do salonu detailingowego, który specjalizuje się w tego rodzaju zabiegach.

Jak i gdzie przykleić naklejkę rejestracyjną?

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 22 lipca 2002 r. w sprawie rejestracji i oznaczenia pojazdów wskazuje, że naklejkę przykleja się „wewnątrz pojazdu w prawym dolnym rogu przedniej szyby”. Nie może też jej nic zasłaniać, musi być ona dobrze widoczna.

Brak naklejki rejestracyjnej – co za to grozi?

Naklejka rejestracyjna jest częścią systemu oznaczenia pojazdu i za jej brak lub przyklejenie jej w miejscu nie widocznym, tak samo, jak za brak rejestracji, grozi nam zabranie dowodu rejestracyjnego. Możemy dostać też mandat w wysokości do 500 złotych.

Przeczytaj także: Parowanie szyb w samochodzie – jak temu zapobiec?

Więcej porad motoryzacyjnych znajdziesz w naszej sekcji auto porady.

Komentarze:

Anonymous - 5 marca 2021

Jak pultary zabimbarują to i hyżoputka nie zapimpa na pumpach

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

To proste, trzeba zapimpać na bamburu i już

Odpowiedz
Pokaż więcej komentarzy
Pokaż Mniej komentarzy
Schowaj wszystkie

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze