Jak usunąć wilgoć z samochodu?

Wilgoć w samochodzie to powszechny problem, z którym zmaga się wielu kierowców, zwłaszcza w okresie zimowym. Mimo że wilgoć w aucie nie wskazuje na problemy mechaniczne, to jednak w sytuacji, gdy zbyt długo utrzymuje się ona w pojeździe, może doprowadzić do poważniejszych kłopotów. Warto dokładnie poznać jej przyczyny i objawy, a także metody, dzięki którym można się jej pozbyć.

Wilgoć w samochodzie gromadzi się przez cały rok. Zazwyczaj przyczyną jej powstawania są mokre ubrania i obuwie, uszkodzone uszczelki, brud i niedrożne odpływy. Głównymi objawami wilgoci w aucie są zaparowane szyby i nieprzyjemna woń. Jak zatem radzić sobie z takimi objawami i w jaki sposób wyeliminować problem? Przecieranie szyb i kupowanie zapachów na pewno nie wyeliminuje tego kłopotu!

Sposoby na usunięcie wilgoci z samochodu
KROK 1
Walkę z wilgocią należy rozpocząć od kompleksowego czyszczenia wnętrza pojazdu (mowa tu o takich elementach jak: tapicerka, wykładzina i dywaniki, a także plastiki oraz szyby). Szczególną uwagę należy zwrócić jednak na stan wykładziny podłogowej. Jeżeli wykładzina podłogowa okaże się bowiem wilgotna, wówczas konieczne będzie jej osuszenie. Jak to zrobić? Istnieje kilka metod, którymi można posłużyć się przy takim zabiegu. Mowa tu m.in. o wyłożeniu na wykładzinie warstwy suchych gazet lub ręczników papierowych, dociśnięciu ich do podłoża cięższymi przedmiotami i pozostawieniu na noc. Innym sposobem jest rozsypanie syntetycznego żwirku dla kotów, który posiada znakomite właściwości absorpcyjne. Żwirek pochłonie nadmiar nawet tej wilgoci, która zdołała przeniknąć pod wykładzinę. Korzystając z tej metody – rano wystarczy zebrać żwirek odkurzaczem i gotowe. W aucie można również pozostawić domowy pochłaniacz wilgoci, który jest najskuteczniejszym rozwiązaniem, ale wymagającym znacznie więcej czasu.

Jeżeli na podłodze pojazdu zebrało się tak dużo wody, że wykładzina nasiąknęła nią w zupełności i pojawiła się pleśń, wówczas jedynym rozwiązaniem jest demontaż foteli i części plastików, wyjęcie wykładziny w całości i wymienienie jej na nową.

KROK 2
Kolejnym krokiem jest czyszczenie tapicerki i elementów plastikowych. W tym celu można wykorzystać ogólnie dostępne preparaty czyszczące (w proszku, płynie lub sprayu). Ważne jest, aby podczas czyszczenia elementów plastikowych unikać środków natłuszczających (dających błyszczący nalot). Na końcu należy również dokładnie oczyścić szyby odtłuszczając je np. rozcieńczoną wodą z płynem do mycia naczyń, a następnie myjąc przeznaczonym do tego celu preparatem.

KROK 3
Na tym etapie walki z wilgocią w aucie – uwagę należy zwrócić na nieprzyjemną woń, która może utrzymywać się w samochodzie. Jeżeli w pojeździe wyczuwalny jest przykry zapach, wówczas konieczne może okazać się ozonowanie wnętrza. Jest to usługa, z którą warto zwrócić się do profesjonalnego serwisu samochodowego.

KROK 4
Za panującą w samochodzie wilgoć odpowiedzialny jest często zabrudzony filtr kabinowy. Piach, kurz, liście i inne nieczystości zapychają filtr, dlatego też konieczna jest jego cykliczna wymiana. Częstotliwość wymiany tego filtra określa tabela przeglądów okresowych każdego pojazdu. Przy regularnej eksploatacji auta warto wykonać taką wymianę nie rzadziej niż co pół roku. Regularna wymiana filtra kabinowego pozwala na zatrzymanie nieprzyjemnych zapachów, zmniejsza zjawisko parowania szyb oraz poprawia wydajność dmuchawy.

KROK 5
Sprawcami powstawania wilgoci w samochodzie mogą być również gumowe uszczelki. Starość i mechaniczne uszkodzenia sprawiają, że guma, której zadaniem jest uszczelnianie wnętrza pojazdu, przestaje spełniać swoją funkcję. Warto zatem posmarować uszczelki specjalistycznym preparatem dostępnym w większości sklepów motoryzacyjnych. Preparat ten uelastyczni je i zapobiegnie przeciekowi wody. Ostatecznie w tym celu można użyć też wazeliny technicznej lub sylikonu w sprayu.

Korzystając z pięciu powyższych kroków w prosty sposób możemy pozbyć się wilgoci z samochodu. Należy jednak pamiętać, że problem może powrócić, dlatego też niezwykle ważna (zwłaszcza w okresie zimowym) jest dbałość o czystość pojazdu, otrzepywanie obuwia i używanie układu wentylacji zgodnie z jego przeznaczeniem.

Materiał został przygotowany we współpracy z mobilnym serwisem motoryzacyjnym Besthol.pl

Komentarze:

Anonymous - 5 marca 2021

najlepiej z wilgocią w aucie radzi sobie to bit.ly/3841_K2BiałySmar

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

trader http://monitorbiz.pl/

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

Wilgoć była dla mnie masakryczna, nic nie było widać, jak nie ogarnęłam odpowiednio, czasami musiałam aż stawać. Ale fakt, że miałam 21-letni samochód, teraz mam świeżą yariskę i nie mam tego problemu praktycznie w ogóle

Odpowiedz
Pokaż więcej komentarzy
Pokaż Mniej komentarzy
Schowaj wszystkie

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze