Karolina Chojnacka

Hyundai Mini „45” EV – wspiera małych pacjentów szpitala dziecięcego

Samochodzik wykorzystuje technologię Emotion Adaptive Vehicle Control (EAVC) do wspierania małych pacjentów szpitala dziecięcego.

Hyundai ujawnił szczegóły jedynego w swoim rodzaju mini EV opartego na samochodzie koncepcyjnym „45” w krótkim filmie na YouTube. Sześciominutowy film pokazuje, jak mały samochodzik wykorzystuje technologię Emotion Adaptive Vehicle Control (EAVC) do wspierania małych pacjentów szpitala dziecięcego w Barcelonie. Wszystko to w ramach projektu „Little Big e-Motion”.

EAVC to technologia oparta na sztucznej inteligencji, która optymalizuje środowisko pojazdu w oparciu o informacje zarówno z wnętrza pojazdu, jak i z zewnątrz. Hyundai Motor Group kieruje rozwojem tej technologii nowej generacji w ramach akademickiej współpracy badawczej z Media Lab Massachusetts Institute of Technology (MIT).

Technologia EAVC monitoruje mimikę twarzy, tętno i częstość oddechów kierowcy i łączy te odczyty z danymi wejściowymi z pojazdu, takimi jak prędkość, przyspieszenie, hałas i wibracje. Następnie technologia przetwarza dane, wykorzystując uczenie maszynowe, aby zoptymalizować środowisko pojazdu i aktywnie sterować systemami pojazdu, takimi jak oświetlenie, muzyka i dozownik zapachów.

EAVC jest sercem projektu Hyundaia „Little Big e-Motion”. Wyposażony w tę technologię, mini EV – zaprojektowany przez ten sam zespół, który nadzorował koncepcję „45” – będzie używany do wspomagania leczenia małych pacjentów w szpitalach. Hyundai podarował ten jedyny w swoim rodzaju pojazd elektryczny szpitalowi w Barcelonie, gdzie będzie on używany do wspierania małych pacjentów w trakcie przemieszczania się z łóżka szpitalnego do gabinetu zabiegowego – jest to jedna z najbardziej stresujących „podróży” dla dzieci.

Little Big e-Motion – Hyundai Mini „45” EV

Przeczytaj też: Test Hyundai i30 – koreański hit?

Film przedstawia dzień z leczenia młodej pacjentki w szpitalu w Barcelonie. Na początku jest zaniepokojona leczeniem, ale jej nowy przyjaciel, mini EV, wkrótce wykorzystuje swoją magię, aby dodać jej odwagi i sprawić, że będzie bardziej emocjonalnie przygotowana do leczenia.

Wyposażony w EAVC mini samochód elektryczny współpracuje ze swoim młodym „kierowcą” za pomocą pięciu kluczowych technologii: systemu rozpoznawania emocji twarzy, pasa do ćwiczeń oddechowych, czujnika tętna, oświetlenia adaptacyjnego pokazującego emocje i adaptacyjnego dozownika zapachu.

Little Big e-Motion – Hyundai Mini „45” EV

System rozpoznawania emocji twarzy wykorzystuje kamerę przed fotelikiem do identyfikacji emocji dziecka w czasie rzeczywistym. Pas do ćwiczeń oddechowych owija się wokół ciała, a jego kieszenie powietrzne wywierają delikatny nacisk, co pomaga złagodzić niepokój i umożliwia bardziej stabilne oddychanie, podczas gdy akcelerometr, czujnik monitorowania tętna, mierzy tętno i częstość oddechów.

Oświetlenie adaptacyjne emocjonalne wyświetla kolor zielony, żółty lub czerwony, aby pokazać stan emocjonalny dziecka w kolorach. Adaptacyjny dozownik zapachu rozpyla zapach, aby wywołać uśmiech na twarzach młodych pacjentów. Pojazd wydmuchuje również bańki, aby uczcić postęp dziecka w leczeniu.

Przeczytaj też: Test: Hyundai Kona Hybrid – bardziej przyjazna środowisku

Oprócz zapewnienia wsparcia emocjonalnego dla małych pacjentów, EAVC wspomaga również pracę personelu medycznego szpitala, informując ich o stanie emocjonalnym małych pacjentów bez interakcji osobistych, co jest szczególnie przydatne w dobie pandemii koronawirusa.

Joan Sanchez de Toledo, kierownik oddziału kardiologii dziecięcej w szpitalu w Barcelonie, powiedział:

Szpital jest bardzo podekscytowany, że taka technologia jest dostępna dla dzieci. To radykalnie zmieni sposób, w jaki pacjenci będą poddawać się leczeniu.

Little Big e-Motion – Hyundai Mini „45” EV

Hyundai Motor planuje dalsze wspieranie leczenia małych pacjentów w szpitalu w Barcelonie w ramach projektu „Little Big e-Motion”, jednocześnie doskonaląc swoją technologię EAVC. Firma ma nadzieję, że w przyszłości rozszerzy zastosowanie tej technologii nowej generacji w urządzeniach ułatwiających poruszanie się, aby zwiększyć bezpieczeństwo i dobre samopoczucie kierowców.

Komentarze:

Anonymous - 5 marca 2021

No nie powiem, filmik mnie wzruszył. Urocze autko. Może kiedyś i w naszych szpitalach takie będą.

Odpowiedz
Pokaż więcej komentarzy
Pokaż Mniej komentarzy
Schowaj wszystkie

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze