Karina Konys

Gradobicie – jak ochronić samochód przed gradem? Jak usunąć wgniotki po gradzie?

Przez ostatnie lata pogoda nas nie rozpieszcza i coraz częściej zdarzają się gradobicia. O ile małe kulki lodowe nie powinny zaszkodzić pojazdowi, to za to kule lodowe o średnicy 2 cm mogą uszkodzić karoserię i szyby. Jak zabezpieczyć pojazd przed gradem i jak usunąć wgniotki?

Grad może poważnie uszkodzić samochód. Większe kule lodowe mogą doprowadzić do wgniecenia karoserii oraz zbicia szyby. Pozbycie się wgniotek z karoserii jest drogim zabiegiem, tak samo jak zakup nowej szyby. Dlatego lepiej jest zapobiegać niż leczyć i odpowiednio zabezpieczyć pojazd przed gradem. Warto się do tego przygotować zawczasu, ale można również improwizować – zwłaszcza jeśli grad zaskoczy nas podczas urlopu.

Ochrona auta przed gradem

Najlepszym i najskuteczniejszym sposobem na zabezpieczenie auta przed gradem jest ukrycie go w garażu. Niestety nie każdy kierowca ma taką możliwość, więc przed zbliżającym się gradem trzeba pogłówkować. Jeżeli wiemy, że w danym dniu lub w nocy może wystąpić gradobicie to warto zastanowić się czy w okolicy nie ma dachu, pod którym moglibyśmy zostawić samochód lub galerii handlowej z zadaszonym parkingiem – jeżeli parking jest kilku poziomowy warto zaparkować w miarę możliwości na jak najwyższym piętrze, na wypadek gdyby deszcz byłby tak mocny, że mógłby zalać dolne piętra.

Natomiast, jeśli gradobicie nastąpi niespodziewanie lub prześpimy moment pojawienia się ciemnych chmur świadczących o nadchodzącej ulewie, to nie ma sensu jechać szybko pod dach – zwłaszcza, jeśli droga zajmie nam kilkanaście minut, ponieważ gradobicie zwykle trwa kilka minut, więc zanim dojedziemy do schronienia grad przestanie padać. Ponadto jazda w takich warunkach jest niebezpieczna, więc nie warto ryzykować. W takiej sytuacji lepiej jest chwycić koc, kołdrę lub materac i iść przykryć karoserię oraz szyby. W przypadku koca i kołdry powinniśmy dać radę przytrzasnąć je drzwiami i maską, aby nie spadły. Natomiast materac może być bardziej problematyczny, ponieważ będzie trzeba go przywiązać.

W skrajnych przypadkach za osłonę przed gradem na samochód mogą posłużyć nam jego dywaniki. Natomiast, ze względu, że są one małe i nie zakryją całego samochodu, to lepiej jest zabezpieczyć tylko dach, ponieważ naprawa dachu może być droższa w porównaniu do maski, ponieważ bardzo uszkodzoną maskę można wymienić na nową, co jest tańsze niż usunięcie kilkudziesięciu wgniotek.

W sytuacji, kiedy nie mamy własnego garażu lub zadaszonego parkingu przed domem to lepiej jest przygotować się na gradobicie zawczasu i zakupienie specjalnej osłony na samochód. Pokrowiec przeciwgradowy często ma kilka warstw i skutecznie chroni pojazd przed warunkami atmosferycznymi. Wystarczy ją tylko założyć na noc lub w momencie zagrożenia gradobiciem i możemy spać spokojnie. Osłona przed gradem na samochód kosztuje w granicach od 100-800 złotych.

Jak usunąć wgniotki na karoserii po gradobiciu?

Karoseria przyozdobiona wgniotkami po gradzie nie upiększa samochodu. Ponadto wgniotki mogą wpływać na zaniżenie wartości pojazdu podczas jego sprzedaży. Dlatego lepiej jest pozbyć się wgnieceń. Na szczęście dzisiejsza technologia pozwala nam to zrobić taniej, a nawet możemy spróbować usunąć wgniecenia samodzielnie.

Najskuteczniejszym i najdroższym sposobem na pozbycie się wgniotek jest udanie się do lakiernika, który wyklepie, zaszpachluje i polakieruje wgniecenia. Jednak ten proces jest drogi zwłaszcza, kiedy grad spowodował wiele wgnieceń. Zazwyczaj usługa u lakiernika przekracza 1000 złotych. Natomiast ten sposób odchodzi do przeszłości i coraz częściej korzysta się z metody PDR (Paintless Dent Repair), zwłaszcza jeśli karoseria nie jest mocno uszkodzona.

Technika PDR polega na bezinwazyjnym usuwaniu wgniotek, przez co po zabiegu nie trzeba lakierować powierzchni. Większość wgnieceń wyciągana jest od zewnątrz za pomocą grzybków i dźwigni, przez co nie trzeba demontować wnętrza. Proces polega na przyklejeniu grzybków do blachy, a następnie przy użyciu dźwigni wyciąga się wgniecenie. Niestety niektóre wgniotki są głębsze i trudniejsze do usunięcia, przez co trzeba je wypchnąć od wewnątrz – wówczas również korzysta się ze specjalistycznego sprzętu.

Wyciąganie wgniotek po gradobiciu – cena

Usuwanie wgnieceń metodą PDR kosztuje zazwyczaj 50 zł za jedną wgniotkę. Jednak cena może się różnić w zależności od ilości wgnieceń i trudności ich usunięcia, np. cena może wzrosnąć jeśli większość wgnieceń będzie trzeba usunąć od wewnątrz. Natomiast, jeśli nie chcemy wydawać tak dużo to możemy spróbować pozbyć się wgniotek samodzielnie. Na rynku znajdziemy wiele zestawów do usuwaniu wgniotek, a ich ceny rozpoczynają się od 50 złotych.

W ostateczności, jeśli chcemy jeszcze bardziej przyoszczędzić, to możemy spróbować usunąć wgniotki domowym sposobem. Będziemy do tego potrzebować wrzątek i przyssawkę. Wgniecenie należy zalać wodą i następnie przyczepić przyssawkę i wyciągnąć wgniotkę. Jednak skuteczność tej metody jest słaba, zwłaszcza w przypadku większych wgnieceń.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze