Karolina Chojnacka

Pies w rozgrzanym samochodzie. Kiedy można zbić szybę?

Podczas upałów temperatura we wnętrzu pozostawionego na słońcu samochodu może wzrosnąć do ponad 60 stopni Celsjusza. To mordercza temperatura. Przy takiej temperaturze pozostawiony w aucie pies nie ma szansy przeżyć dłużej niż kilkanaście minut.

Widzisz psa w rozgrzanym samochodzie? Zastanawiasz się, czy powinieneś wybić szybę w aucie i uratować biedne zwierzę? Teoretycznie tak.

Pies w rozgrzanym samochodzie. Kiedy można zbić szybę?

Podczas upałów, siedzenie zamkniętym w rozgrzanym samochodzie zagraża życiu pasażera. Każdego, także tego czworonożnego. Co oznacza, że jeśli jesteśmy świadkami pozostawienia psa w rozgrzanym samochodzie pojawia się stan wyższej konieczności, który uzasadnia naruszenie innej wartości prawnej – czyli zniszczenie lub naruszenie mienia. Podstawę do tego daje art. 26 par. 1 Kodeksu karnego:

Nie popełnia przestępstwa, kto działa w celu uchylenia bezpośredniego niebezpieczeństwa grożącego jakiemukolwiek dobru chronionemu prawem, jeżeli niebezpieczeństwa nie można inaczej uniknąć, a dobro poświęcone przedstawia wartość niższą od dobra ratowanego.

Co powinniśmy wtedy zrobić? Nie rozbijać od razu szyby, tylko najpierw upewnić się, czy kierowca nie pozostawił na przykład otwartych drzwi. Jeśli tak, to je otworzyć i wyjąć psa z wnętrza rozgrzanego auta. Jeśli nie, należy wybrać jedną z bocznych szyb, tę znajdującą się najdalej od umęczonego zwierzaka i wybić. Najlepiej zrobić to przy pomocy kamienia, tak by nie zrobić sobie krzywdy.

Kiedy następuje stan wyższej konieczności. Kiedy następuje?

Oczywiście zanim podejmiemy jakiekolwiek działania, powinnyśmy upewnić się, że życie psa jest rzeczywiście zagrożone – to podstawa stosowania zapisu o stanie wyższej konieczności. Może się okazać, że pomimo zostawienia auta na słońcu życiu psiaka nic nie zagraża, ponieważ kierowca np. uruchomił postojową klimatyzację. Jak poznać zagrożenie życia? Pod wpływem upału pies zazwyczaj zaczyna ciężko dyszeć.

Co grozi za pozostawienie psa w rozgrzanym samochodzie?

Za pozostawienie psa w rozgrzanym na słońcu aucie grozi kierowcy odpowiedzialność karna. Gdy kierowca pozostawi w rozgrzanym aucie psa, sąd może orzec do dwóch lat pozbawienia wolności, a w przypadku gdy sędzia zakwalifikuje czyn jako szczególne okrucieństwo, do trzech lat więzienia i nawet 100 tysięcy złotych nawiązki.

Jeśli jesteś właścicielem psa, apelujemy: Nigdy, przenigdy nie zostawiaj go samego w rozgrzanym samochodzie!

Pies w rozgrzanym samochodzie
Pies w rozgrzanym samochodzie, fot. materiały prasowe / GEM Motoring Assist

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze