Karina Konys

Gdzie sprawdzić punkty karne? Sprawdź swoje punkty karne!

Dużo mówi się o większych stawkach mandatów za wykroczenia, ale od września zacznie obowiązywać nowy taryfikator punktów karnych. Przekroczenie limitu dozwolonych punktów karnych niesie ze sobą negatywne skutki. Jak zatem sprawdzić punkty karne?

Ten rok dla kierowców jest bardzo pechowy. Na początku zwiększono stawki mandatów, teraz cena paliwa za litr sięga zawrotnych kwot, a od września wzrośnie ilość przyznawanych punktów za wykroczenia. Niestety punkty karne nie kasują się po zapłaceniu mandatu, czy choćby po miesiącu, znikają one z naszego konta dopiero po dłuższym upłynięciu czasu, ale o tym za chwilę…

Taka kolej rzeczy nie ułatwia kierowcom życia, ponieważ przekroczenie dozwolonego limitu punktów niesie ze sobą negatywny skutek, którym jest utrata prawa jazdy. Z kolei po wprowadzeniu większej ilości przyznawanych punktów karnych za poszczególne wykroczenia, o utratę prawa jazdy jest jeszcze łatwiej. Dlatego, jeśli nie wiemy czy na naszym koncie są jakieś punkty karne to powinniśmy to jak najszybciej sprawdzić. Jak i gdzie to zrobić?

Ile można mieć punktów karnych?

Od września za niektóre wykroczenia będzie można otrzymać aż 15 punktów karnych (wcześniej kierowca mógł otrzymać maksymalnie 10 punktów). Taki zabieg sprawi, że mniej pokorni kierowcy szybciej stracą prawo jazdy, ponieważ maksymalna liczba punktów jaką można mieć na własnym koncie wynosi 24. Wyjątek stanowią początkujący kierowcy, którzy posiadają prawo jazdy krócej niż rok – oni mogą zgromadzić maksymalnie 20 punktów. Wystarczy, więc tylko trzy razy przekroczyć dopuszczalną prędkość o ponad 31-40 km/h (za jedno takie wykroczenie od września otrzyma się 10 pkt) i możemy pożegnać się z naszym prawem jazdy.

Kiedy kasują się punkty karne?

Niestety nowe przepisy wydłużyły okres po jakim punkty karne znikają z naszego konta. Mianowicie punkty zdobyte w tym roku znikną dopiero po dwóch latach od momentu opłacenia mandatu (wcześniej punkty znikały po roku od otrzymania mandatu). Kolejną złą wieścią jest, że zdobytych punktów nie będzie można zredukować. Wcześniej punkty było można zredukować poprzez uczestnictwo w kursach organizowanych przez ośrodki ruchu drogowego.

Przekroczenie 24 punktów karnych – co za to grozi?

Jak już wcześniej wspomniałam przekroczenie limitu 24 punktów karnych (20 punktów w przypadku początkujących kierowców, którzy mają prawko krócej niż rok) skutkuje utratą prawa jazdy. Starsi kierowcy po przekroczeniu limitu punktów zostają skierowani na badania psychologiczne oraz egzamin sprawdzający kwalifikacje i jeśli nie zdadzą egzaminu, to uprawnienia do prowadzenia pojazdu zostają im cofnięte. W takiej sytuacji kierowca musi ponownie przejść przez kurs na prawo jazdy i zdać egzamin teoretyczny i praktyczny. Natomiast początkujący kierowcy, którzy posiadają prawo jazdy krócej niż rok, po przekroczeniu 20 punktów od razu tracą uprawnienia i muszą zaczynać od nowa, czyli od odbycia kursu na prawo jazdy.

Jak sprawdzić punkty karne online?

Sprawdzenie ilości punktów karnych online jest wygodną i szybką opcją. Aby sprawdzić ilość punktów przez internet będziemy musieli utworzyć „profil zaufany”, co raczej nie jest już problemem, ponieważ przez pandemię większość z nas już to zrobiła. Następnie wystarczy wejść na stronę obywtel.gov.pl i kliknąć w zakładkę „kierowcy i pojazdy”. Po wejściu w tą zakładkę pojawi nam się tytuł „Kary i mandaty”, a pod nim znajdziemy „Sprawdź swoje punkty karne” – wystarczy w to kliknąć i zostaniemy automatycznie przeniesieni na stronę gov.pl, na której jeszcze raz klikamy „Sprawdź swoje punkty karne”.

Jeśli to zrobimy, to zostaniemy poproszeni o zalogowanie się na profil zaufany. Po zalogowaniu pojawi nam się informacja o ilości punktów, które możemy pobrać w postaci PDF. Należy pamiętać, że wydrukowanie takiej informacji nie ma charakteru aktu formalnego i sąd czy urząd odrzuci taki papierek. Jeśli potrzebujmy zaświadczenia o ilości punktów, który zostanie przyjęty przez sąd, urząd czy w pracy to musimy sprawdzić punkty stacjonarnie.

Jak sprawdzić punkty karne stacjonarnie?

W celu sprawdzenia ilości punktów należy udać się osobiście do najbliższego komisariatu. Ze sobą należy zabrać dokument potwierdzający naszą tożsamość (np. paszport lub dowód osobisty), w przeciwnym razie funkcjonariusz nie udzieli nam informacji o ilości punktów jakie posiadamy. Uzyskanie ustnej informacji od funkcjonariusza o ilości punktów, które zdobyliśmy jest darmowe. Natomiast, jeśli chcemy aby funkcjonariusz wydał nam zaświadczenie to musimy przynieść potwierdzenie wpłaty lub przelewu, ponieważ wydanie takiego zaświadczenia kosztuje 17 złotych. W tym celu możemy przelać pieniądze na konto urzędu lub zapłacić w kasie urzędu gminy lub miasta, do którego należy komisariat.

Niestety punkty karne są uciążliwe dla kierowców, ponieważ łatwo o nich zapomnieć. Zwłaszcza teraz, kiedy punkty będą kasowane dopiero po dwóch latach. Dlatego, jeśli nie mamy pewności co do ilości punktów na naszym koncie, to warto to skontrolować, aby przez przypadek nie utracić prawa jazdy i narazić się na dodatkowe koszty, które związane są ze zdawaniem egzaminu.

Źródło: gov.pl

Komentarze:

Jan Żelawski - 14 marca 2022

W moim eObywatel już dwa lata widnieją punkty karne. Powinny być dawno wykasowane. Wziąłem z drogówki zaświadczenie o braku punktów, a w eObywatelu nadal punkty są. Nieroformowalni.

Odpowiedz
Pokaż więcej komentarzy
Pokaż Mniej komentarzy
Schowaj wszystkie

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze