Formuła 1 pozostanie „hybrydową” serią wyścigową

27 listopada 2020
Silniki Formuły 1 są najbardziej wydajnymi hybrydami na świecie. I tak pozostanie. F1 nie zamierza elektryfikować się w 100%.

Dyrektor strategiczny Formuły 1, Yath Gangakumaran, którego zadaniem jest wyznaczenie długoterminowego kierunku przemian w F1,w wywiadzie dla portalu Motorsport.com, podkreślił słuszność dalszego wykorzystywania hybrydowych jednostek napędowych w Formule 1.

Nie jest tajemnicą, że branża motoryzacyjna podąża w kierunku całkowitej elektryfikacji jednostek napędowych. Rząd Wielkiej Brytanii ogłosił nawet, że zakazuje sprzedaży samochodów z silnikami benzynowymi i wysokoprężnymi od 2030 roku.

Przeczytaj też: Wielka Brytania zakazuje silników benzynowych i diesli! Są tacy, których to cieszy

Całkowita elektryfikacja nie jest jednak kierunkiem, który obierze Formuła 1, najpopularniejsza seria wyścigowa na świecie.

F1 pozostanie przy silnikach spalinowych, ale zastosuje nowe, zrównoważone paliwa, w celu zademonstrowania bardziej praktycznych rozwiązań dla większości obecnych właścicieli samochodów, którzy nie mają w planach przestawienia się na auta elektryczne.

F1, FIA i producenci silników chcą znaleźć właściwą równowagę w zastosowaniu technologii hybrydowej, silnika spalinowego i paliw zrównoważonych.

Przeczytaj też: Silniki hybrydowe a Formuła 1 – czy najpopularniejsza seria wyścigowa na świecie wpłynie na popularność hybrydowych jednostek napędowych?

Jednocześnie w paddocku Formuły 1 trwa dyskusja na temat opracowywania nowych przepisów silnikowych, które wejdą w życie od 2026 roku.

Toto Wolff, szef zespołu Mercedesa, powiedział, że Formuła 1 popełniła błąd przy wprowadzaniu obecnych jednostek hybrydowych, bo są one zbyt skomplikowany i zbyt drogie:

Ciekawe, dokąd zmierza przemysł motoryzacyjny, ponieważ wszystko rozwija się w kierunku elektromobilności, ale jest też nowe spojrzenie na silnik spalinowy w połączeniu z napędem elektrycznym.

Uważam, że należy przyjrzeć się kosztom. Opracowanie zupełnie nowej jednostki napędowej nie jest dobrym ruchem.

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy. Twój może być pierwszy!