Dźwięk silnika Forda Mustanga na przestrzeni lat – jak się zmienił? Usłysz to!

Niedawno został zaprezentowany najnowszy Ford Mustang, którego historia toczy się od 1964 roku. Każdy z modeli charakteryzował się innym brzmieniem silnika, które wśród wielu fanów motoryzacji powoduje szybsze bicie serca.

O nowym Fodzie Mustangu przeczytasz tu.

To niesamowite jak wiele osób – nawet tych nie zainteresowanych motoryzacją – wskazuje jako swoje auto marzeń właśnie Forda Mustanga. Oczywiście złożyło się na to wiele czynników, począwszy od spektakularnego wyglądu, udziału w wielu kultowych filmach, na znanych właścicielach kończąc. Ale często o kupnie klasycznego, odrestaurowanego Mustanga nie decydują powyższe względy, a dźwięk, w którym można się po prostu zakochać. O takiej miłości pisałyśmy tu:
https://www.motocaina.pl/artykul/przepiekne-cacko-agnieszki-ford-mustang-coupe-1966-4-7-v8-21741.html

Charakterystyczne brzmienie silnika Mustanga powoduje u niektórych nawet ciarki na plecach, jakiś rodzaj podniecenia. Jest basowy, mruczący na niskich obrotach i świdrujący na wysokich. Warto posłuchać, jak ten dźwięk zmieniał się na przestrzeni lat i kolejnych generacji tego wspaniałego samochodu.

Mustang I miał centralnie umieszczony silnik i tylko dwa miejsca. Jesienią 1962 r. znalazł się na okładkach niemal wszystkich magazynów motoryzacyjnych. Zaprezentowany półtora roku później model produkcyjny wyglądał nieco inaczej – potężniej i jeszcze bardziej atrakcyjnie – choć zachowano smukłą linię nadwozia i długą maskę pierwowzoru. Więcej o historii Mustanga przeczytasz w artykule Kasi Frendl:
https://www.kasiafrendl.pl/blog/ford-mustang-wczoraj-i-dzis-en-ford-mustang-now-and-then-en–19.html a jej test obejrzysz poniżej.

Nasz test Ford Mustang GT 5.0 V8 Fastback – tutaj

Ford Mustang 2018 – galeria zdjęć.

Czy pojawi się Mustang z silnikiem elektrycznym? Dowiedz się tu.

Kobieta za kierownicą Mustanga w kultowym filmie – zobacz go tu.

Ford Mustang dla dzieci – przeczytasz o tym tu.

Najnowsze

Podkarpaccy właściciele tysięcy aut

Rekordzista z podkarpacia jest współwłaścicielem ponad 6 tys. aut. Nie jest ich kolekcjonerem. Pomaga Ukraińcom uniknąć opłat akcyzowych, pobieranych za sprowadzenie auta z kraju Unii Europejskiej. Procederem zajmują się osoby prywatne, a nawet kilka firm.

Przy granicy z Ukrainą kwitnie biznes polegający na rejestracji samochodów, których jednym ze współwłaścicieli jest Polak, a drugim obywatel zza wschodniej granicy. Wszystko przez wysokie opłaty na samochody sprowadzane na Ukrainę z krajów Unii Europejskiej. W przypadku starszych aut, wysokość akcyzy może przewyższyć wartość samochodu. Przepisy miały chronić rynek motoryzacyjny, a skłoniły kierowców do kombinowania.

Opłat można uniknąć, jeśli auto zarejestrowane jest w Polsce. Wystarczy, aby Ukrainiec został współwłaścicielem samochodu zarejestrowanego w naszym kraju. Polskie władze są w tej sprawie bezsilne, ponieważ wszystko dobywa się zgodnie z prawem.

Jedyną uciążliwością dla ukraińskiego właściciela jest konieczność wyjazdu z Ukrainy autem z polską rejestracją co 5 dni lub co 10 dni, jeśli przejście przekraczane jest w innym ukraińskim województwie niż wjazd. Na przejściach granicznych tworzą się z tego powodu ogromne kolejki, ale jak widać proceder się opłaca.

Źródło: rzeszów.wyborcza.pl

Najnowsze

Kierowca ciężarówki – najtrudniejszy zawód świata?

Z jednej strony postrzegani są jako pogromcy osobówek, wymuszający pierwszeństwo czy spychający z drogi. Z drugiej strony praca kierowcy ciężarówki jest marzeniem niejednego nastolatka. Ta wolność na drodze od lat przecież przyciąga reżyserów amerykańskich filmów.

Rzeczywistość nie jest jednak ani tak różowa, ani kierowcy ciężarówek tak bezwzględni jak nam się wydaje. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że wykonują ciężki zawód, wymagający wielu wyrzeczeń, zaradności i odwagi.

Podczas ciągłej rozłąki z najbliższymi, kabina ciągnika siodłowego jest drugim – a może pierwszym – domem kierowców. To w niej pracują, gotują, jedzą i śpią. Muszą nauczyć się odpoczywać w mało komfortowych warunkach, w hałasie i stresie.

Przeczytaj nasz test Renault Trucks serii T-Range 520 High sleeper cab i T-Range 460 sleeper cab

W upale, mrozie, ulewnym deszczu pokonują kolejne kilometry. Wszystko, aby dostarczyć towar na czas. Bo czas liczy się w tej branży najbardziej. Ładunek musi być dostarczony na miejsce w zakontraktowanym terminie. Zegar tyka też w kabinie, gdy czasu pracy pilnuje tachograf.

Praca kierowcy cięzarówki to nie zwiedzanie Europy dla przyjemności.  To oczekiwanie: w kolejce na przejściu granicznym, w bazie na załadunek, w korku na autostradzie. Wszystko w ciągłym deficycie czasowym.

Kobiety w tej branży należą do nielicznych. No bo jak tu pogodzić życie rodzinne z życiem w drodze? Jednak coraz więcej pań zasiada za dużym kołem kierownicy pojazdu ciężarowego, lub autobusowego, o czym pisałyśmy m.in. w poniższych artykułach.

https://www.motocaina.pl/artykul/iwona-trucking-girl-blecharczyk-zyciowa-droga-zawiodla-mnie-za-kierownice-ciezarowki-wywiad-9661.html
https://www.motocaina.pl/artykul/ciezarowka-jest-jej-azylem-motocykl-lekarstwem-na-nude-9114.html
https://www.motocaina.pl/artykul/olga-chrabaszcz-drobna-kobieta-za-kierownica-wielkich-samochodow-18317.html
https://www.motocaina.pl/artykul/dwie-blizniaczki-jako-bohaterki-polskich-truckersow-19816.html
https://www.motocaina.pl/artykul/ania-czubak-ciezarowka-przez-swiat-5566.html
https://www.motocaina.pl/artykul/kobiecy-charakter-renault-magnum-3814.html
https://www.motocaina.pl/artykul/kobieta-za-kierownica-ciezarowki-volvo-pink-lady-3795.html
https://www.motocaina.pl/artykul/lisa-kelly-z-ice-road-truckers-twarza-worldtrucker-5151.html
https://www.motocaina.pl/artykul/steffi-halm-kierowca-wyscigowy-w-ciezarowce-6385.html
https://www.motocaina.pl/artykul/kobiety-za-kierownica-cystern-film-2134.html
https://www.motocaina.pl/artykul/mercedes-actros-poddaje-sie-kobiecie-608.html
https://www.motocaina.pl/artykul/kobieta-za-kierownica-autobusu-1000.html
https://www.motocaina.pl/artykul/kobiety-za-kierownica-autobusow-mobilis-26405.html
https://www.motocaina.pl/artykul/kobieta-w-ciezarowce-na-dakarze-1198.html

https://www.motocaina.pl/artykul/kobieta-za-kierownica-autobusu-1000.html
https://www.motocaina.pl/artykul/po-co-kobiecie-ciezarowka-2886.html
https://www.motocaina.pl/artykul/beata-sadowska-podbije-maroko-ciezarowka-3389.html

Najnowsze

Hostessy wrócą na tor podczas Grand Prix F1 w Monako

Dwa miesiące temu szefowie Liberty Media, właściciela praw do Formuły 1, podjęli decyzję o wycofaniu tzw. grid girls. Okazuje się, że piękne hostessy powrócą podczas wyścigu o Grand Prix Formuły 1 na torze w Monako.

Kilka dni temu takie informacje potwierdził Michel Boeri, prezydent Automobile Club of Monaco. W rozmowie z mediami zdradził, że po długich rozmowach udał się przekonać zarządzających Liberty Media, że piękne kobiety były zawsze wizytówką tego wyścigu – przyciągają kibiców, a do tego podgrzewają atmosferę. 

Nie dalej, jak na początku lutego właściciele Liberty Media zadecydowali o usunięciu hostess z toru. Zamiast tego, wzorem piłki nożnej, chcieli promować dzieci. Do tej pory były to młode kobiety, ubrane w gustowne mundurki. Stojąc przy samochodach prezentowały na tablicach numery startowe. 

Zdaniem władz Formuły 1, młodzi ludzie na torze będą mogli uczestniczyć w elicie sportów motorowych. Być może będzie to inspiracja do treningów i realizowania marzeń. Być może uda się wychować następną generację kierowców. 

Libery Media przejęła pakiet większościowy F1 na początku ubiegłego roku. Prezesem jest Chasey Carey, jeden z kierujących 21st Century Fox, znanej na całym świecie firmy  z branży medialnej i telewizyjnej.

Najnowsze

Wielkie „cmentarzyska” Volkswagenów w USA

Afera Dieselgate pochłonęła wiele miliardów dolarów, a przy okazji z dróg na całym świecie zniknęły setki tysięcy samochodów wyprodukowanych przez niemiecki koncern. W sieci pojawił się film prezentujący miejsca, gdzie przechowywane są pojazdy odkupione od właścicieli w ramach akcji.

Koszty afery Dieselgate cały czas rosną, a samochody, w których doszło do manipulacji przy oprogramowaniu sterującym mają być naprawione lub zniszczone. Zanim rozstrzygnie się los wielu z tych pojazdów, gdzieś trzeba nimi zaparkować. 

Niemiecki koncern znalazł 37 obiektów na terenie Stanów Zjednoczonych, gdzie są przechowywane samochody przed operacją zmiany oprogramowania. Wśród tych miejsc jest m.in. stadion futbolowy, fabryka papieru czy po prostu pusty plac na środku pustyni. Operacja odkupienia wadliwych samochodów kosztowała Volkswagena prawie 7,5 mld dolarów. Akcją objęto 335 tys. pojazdów. Do tej pory sprzedano 13 tys., zniszczono 28 tys., a z pozostałe stoją i czekają.

Volkswagen ma czas do czerwca przyszłego roku, żeby odkupić lub zniszczyć 85 proc. wadliwych egzemplarzy. W innym wypadku firma zapłaci srogie kary. Jak dotąd udało się zrealizować 83 proc. celu.

Zobaczcie, jak wygląda takie miejsce.

 

Najnowsze