Karolina Chojnacka

Dwie Polki mają szansę zostać gwiazdami Rajdowych Mistrzostw Świata!

Rajdowe Mistrzostwa Świata to najwyższa kategoria rywalizacji w rajdach. Ścigają się tam jedni z najlepszych i najszybszych kierowców świata. Czy już niedługo do czołówki kierowców rajdowych dołączą dwie Polki, Aleksandra i Natalia?

Projekt FIA Rally Star jest skierowany do młodych osób w wieku od 18 do 26 lat. W pierwszym etapie daje on możliwość wybrania ścieżki rywalizacji motorsportowej „Slalom Samochodowy” oraz e-sportowej „Wyzwanie Digital”. Etap ten, w Polsce organizowany przez Polski Związek Motorowy (PZM), ma na celu wyłonienie grupy talentów, które zakwalifikują się do dalszych eliminacji na poziomie kontynentalnym, a następnie światowym. Kolejny krok to szkolenie i wspieranie przez FIA przyszłych gwiazd Rajdowych Mistrzostw Świata.

W miniony weekend, 25-26 września na Torze Modlin odbyły się polskie eliminacje do projektu Międzynarodowej Federacji Samochodowej FIA Rally Star z udziałem wyścigowych samochodów startujących w pucharze Mazda MX-5 Cup.

Dwie Polki mają szansę zostać gwiazdami Rajdowych Mistrzostw Świata!

Uczestnicy polskich eliminacji w ścieżce „Slalom Samochodowy” rywalizowali przez dwa dni w profesjonalnych samochodach wyścigowych. W sobotę, eliminacje krajowe w Slalomie Samochodowym wygrał Tomasz Poznański. W niedzielę, do finału europejskiego zakwalifikowali się Aleksandra Gorczyca, Gracjan Predko oraz z dziką kartą Natalia Lelek.

Po ogłoszeniu wyników Aleksandra Gorczyca powiedziała:

Mój chłopak ma Mazdę MX-5 pierwszej generacji NA, byłam już z nim nawet na zawodach, a dziś mnie zabrał do Modlina, bym spróbowała swoich sił w rywalizacji. W najnowszym modelu siedziałam po raz pierwszy, czułam się w nim super i marzy mi się taki samochód w przyszłości. Mam 185 cm wzrostu i trochę obawiałam się czy zmieszczę się w kasku do wnętrza obudowanego klatką, ale okazało się, że nie ma z tym problemu.

Natalia Lelek, która zakwalifikowała się z dziką kartą, wyznała:

Jeszcze nigdy nie prowadziłam samochodu z tylnym napędem, na co dzień jeżdżę przednionapędowym hatchbackiem o podobnej mocy, ale od razu poczułam się w Maździe bardzo dobrze. Konfiguracja próby nie pozwoliła może na ujawnienie wszystkich możliwości wyścigowej MX-5, natomiast gdyby pojawiła się taka możliwość, chętnie sprawdziłabym potencjał tego auta na torze wyścigowym. Mam za sobą sezon w kartingu, a w tym roku startowałam w różnych superoesach i innych amatorskich imprezach, więc liczę na dalszy rozwój swojej kariery.

Rywalizacja w  „Wyzwanie Digital” odbyła się już wcześniej online. Platformą rywalizacji e-sportowej była gra WRC 9 z dodatkiem FIA Rally Star DLC. Finaliści spotkali się na Torze Modlin rywalizując na symulatorach firmy Ragnar Simulator, promotora PZM Mistrzostw Polski Digital Motorsport. Dwóch najlepszych finalistów: Patryk Gerber i Wojciech Grzybek zakwalifikowało się do finału europejskiego.

Dodatkowo, na Torze Modlin na najlepszych uczestników obu ścieżek rywalizacji czekali ambasadorzy projektu. W sobotę Kajetan Kajetanowicz, trzykrotny rajdowy mistrz Europy; w niedzielę Gosia Rdest, najszybsza Polka na torach wyścigowych; a przez cały czas Leszek Kuzaj, w latach 2002-2006 czterokrotny rajdowy mistrz Polski.

Dwie Polki mają szansę zostać gwiazdami Rajdowych Mistrzostw Świata
Dwie Polki mają szansę zostać gwiazdami Rajdowych Mistrzostw Świata, fot. materiały prasowe / Mazda

Gosia Rdest wyznała, że bardzo cieszy ją powstanie inicjatywy FIA Rally Star:

Świetnie, że powstają tego typu projekty. To naprawdę ogromna szansa dla utalentowanych pasjonatów motorsportu, dla których profesjonalne starty do tej pory pozostawały jedynie w sferze marzeń. Wierzę, że dzięki takim inicjatywom odkryjemy zawodników na miarę Rajdowych Mistrzów Świata, a motorsport zyska na popularności i na stałe osadzi się w kulturze sportowej wielu krajów.

Kolejny etap to finał europejski za kółkiem LifeLive TN5 Cross Car, który odbędzie się w styczniu 2022 roku w Niemczech. Trzymamy kciuki za naszych!

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze