„I Ty jesteś pieszym” – przypominają Lech Piasecki, Jacek Czachor oraz Leszek Kuzaj

Choć główną funkcją przejścia dla pieszych jest umożliwienie bezpiecznego przedostania się na drugą stronę ulicy, to właśnie na pasach ginie najwięcej pieszych – w 2018 r. w takich okolicznościach śmierć poniosło aż 271 osób. Za najwięcej wypadków wśród pieszych są odpowiedzialni kierujący samochodami osobowymi, choć sprawcami takich zdarzeń bywają również motocykliści czy rowerzyści.

Piesi nie mogą czuć się bezpiecznie na przejściach. W 2018 r. na pasach zginęło aż 271 osób. Główną przyczyną potrąceń pieszych było nieustąpienie im pierwszeństwa na przejściu (62,2% potrąceń pieszych z winy kierujących)*. Najczęściej winni potrąceń pieszych są kierowcy aut osobowych, którzy w 2018 r. spowodowali aż 4 008 takich wypadków. Polska należy również do europejskich krajów z najwyższym odsetkiem pieszych, którzy zginęli w wyniku potrącenia przez samochód – podobnie jak we Włoszech odsetek ten wynosi u nas 74%, a wyprzedza nas tylko Chorwacja (76%).

Mam wrażenie, że przejścia dla pieszych są traktowane przez polskich kierowców jako przeszkoda na drodze. Widać to często po znacznych prędkościach i niechęci do zatrzymania. Kierowcy zachowują się tak, jakby ustąpienie pierwszeństwa pieszemu było opcjonalne, a ruch pieszy był mniej ważny od samochodowego. Umożliwianie pieszym przejścia przez jezdnię jest jednak nieodłącznym elementem prowadzenia samochodu i obowiązkiem kierowcy – mówi Adam Knietowski, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Kiedy zbliżamy się do przejść dla pieszych, powinniśmy uważnie obserwować przejście i jego okolicę oraz zredukować prędkość, aby móc swobodnie się zatrzymać, płynnie i nie zaskakując innych kierowców. Gdy zachowamy szczególną ostrożność, a prędkość jazdy dostosujemy do warunków, nie będziemy zaskoczeni zmianą sytuacji w okolicach przejścia dla pieszych, a tym samym damy radę odpowiednio zareagować nawet wtedy, gdy pieszy wejdzie na przejście nierozważnie i w ostatniej chwili – kontynuuje Adam Knietowski. Uważać powinni jednak nie tylko kierowcy. Motocykliści byli w 2018 r. sprawcami 44 potrąceń pieszych, rowerzyści – 178 takich wypadków. Każdy kierujący wysiada z samochodu albo schodzi z roweru czy motoru i w tym momencie staje się pieszym, dlatego problem nieustępowania pierwszeństwa na przejściach dotyczy wszystkich uczestników ruchu drogowego.

Właśnie o tym przypomina spot „I Ty jesteś pieszym!” zrealizowany przez Fundację Drogi Mazowsza przy wsparciu Renault Polska. W materiale wideo wystąpili mistrz świata w kolarstwie Lech Piasecki, mistrz świata w sportach motocyklowych Jacek Czachor oraz mistrz Polski w rajdach samochodowych Leszek Kuzaj związany z Renault Megane R.S. Trophy Academy.

Najnowsze

Hyundai i20 Nowej Generacji – producent pokazuje nowe wnętrze

Hyundai i20 Nowej Generacji otrzymał dwa nowe ekrany, nowe kombinacje kolorystyczne wnętrza oraz charakterystyczną listwę skrywającą nawiewy klimatyzacji.

Wnętrze i20 Nowej Generacji jest szerokie i przestronne. Jednym z najbardziej charakterystycznych elementów wnętrza jest listwa rozciągająca się na całą szerokość deski rozdzielczej, w którą wkomponowano nawiewy klimatyzacji. Panelom drzwi nadany został zmysłowy kształt inspirowany formami występującymi w przyrodzie. Ambientowe oświetlenie, zastosowane we wnętrzu, wprowadza przyjemny nastrój po zmroku oraz pasuje kolorystycznie do pozostałych elementów wyposażenia.

Hyundai i20 Nowej Generacji dostępny będzie z trzema kolorami wykończenia wnętrza:

  • Black Mono
  • Black & Gray
  • Black Mono & Yellow Green

Hyundai i20 Nowej Generacji wyposażony został w dwa ekrany, każdy o przekątnej 10,25 cala, oferujące najnowsze funkcje z zakresu łączności. Pierwszy z nich znajduje się za kierownicą i wyświetla cyfrowe zegary, które zmieniają kolor i styl w zależności od wybranego trybu jazdy. Standardowo wskazania zegarów wyświetlane są w niebieskiej kolorystyce, w trybie Eco zegary stają się zielone, natomiast w trybie Sport – pomarańczowej. Na szczycie deski rozdzielczej zlokalizowano drugi ekran, obsługujący system nawigacji oraz multimediów.

System multimediów otrzymał szereg nowych funkcji z zakresu łączności, które wcześniej nie były dostępne w modelu i20, w tym system Hyundai Bluelink. W skład tego systemu wchodzą usługi Hyundai LIVE, które w czasie rzeczywistym informują o natężeniu ruchu drogowego oraz pogodzie, a także o pobliskich stacjach paliw i miejscach parkingowych. Ponadto Hyundai Bluelink umożliwia zlokalizowanie samochodu, jego zdalne otwieranie i zamykanie, a także przekazuje informacje o alarmie oraz przeglądach. Możliwa jest także obsługa głosowa oraz wyszukiwanie pobliskich punktów obsługi podróżnych.

Ponadto i20 Nowej Generacji jest w pełni kompatybilny z Android Auto i Apple Car Play, a połączenie może być bezprzewodowe. Dostępne jest także bezprzewodowe ładowanie smartfonów.

Najnowsze

Mercedes CLA Coupé, CLA Shooting Brake oraz GLA dołączają do gamy modeli EQ Power

Mercedes-Benz konsekwentnie poszerza swoją ofertę hybryd plug-in pod szyldem EQ Power. Teraz gamę kompaktowych modeli EQ Power kompletują: CLA 250e Coupé, CLA 250e Shooting Brake oraz GLA 250e.

Nowe warianty można zamawiać od wiosny 2020 roku, a ich pierwsze egzemplarze dotrą do salonów zaledwie kilka tygodni później. Samochody z rodziny kompaktowych Mercedesów mają silniki zamontowane poprzecznie. Dla przekładni dwusprzęgłowej 8G-DCT, która technicznie bazuje na skrzyni stosowanej w pojazdach z jednostką montowaną wzdłużnie, opracowano niewielki, hybrydowy moduł trakcyjny z maszyną synchroniczną z magnesami trwałymi. Stojan jest zintegrowany z obudową modułu, a mokre sprzęgło o niskiej stratności zostało wbudowane w wirnik. Chłodzenie stojana i wirnika „na żądanie” pozwala na bezproblemowe wykorzystanie szczytowej i ciągłej mocy silnika elektrycznego. Po raz pierwszy w samochodzie Mercedes-Benz jednostka spalinowa jest uruchamiana przez motor elektryczny – kompaktowe hybrydy nie mają osobnego rozrusznika 12 V.

Silnik elektryczny osiąga 75 kW (102 KM). W połączeniu z 4-cylindrową jednostką o pojemności 1,33 litra daje to moc systemową 160 kW (218 KM) i systemowy moment obrotowy 450 Nm. Dzięki zastosowaniu motoru elektrycznego kompaktowe hybrydy plug-in odznaczają się natychmiastową reakcją na wciśnięcie pedału gazu i zapewniają imponujące osiągi: na przykład wariant A 250e przyspiesza od 0 do 100 km/h w 6,6 s, a jego maksymalna prędkość wynosi 235 km/h (dodatkowe dane znajdują się w dalszej części dokumentu).

Ponieważ kompaktowe modele korzystają z hybrydowego napędu plug-in trzeciej generacji, dysponują wszystkimi jego funkcjami, w tym inteligentną strategią działania na bazie trasy przejazdu. Uwzględnia ona czynniki takie jak dane nawigacyjne, ograniczenia prędkości oraz przebieg drogi. Strategia bierze pod uwagę całą zaplanowaną trasę i dla najbardziej odpowiednich odcinków trasy za każdym razem priorytetowo traktuje elektryczny tryb jazdy.

Silnik spalinowy włącza się wówczas tylko wtedy, gdy kierowca głęboko wciśnie pedał gazu (tzw. kickdown), a za pomocą łopatek przy kierownicy można regulować siłę rekuperacji (pięć poziomów do wyboru: D AUTO, D+, D, D- i D–). Dostępne są również tryby Comfort, ECO i Sport. Zależnie od wymogów kierowca może więc priorytetowo traktować jazdę elektryczną, koncentrować się na dynamice jazdy w trybie mieszanym lub dawać pierwszeństwo jednostce spalinowej, na przykład w celu zaoszczędzenia prądu w akumulatorze na później.

Najnowsze

BMW Driving Experience wprowadza kursy szkoleniowe wyłącznie dla kobiet

Rok po starcie BMW Driving Experience w Polsce akademia jazdy BMW dodała do swojej oferty nowość kierowaną do kobiet. Już teraz w ramach całodniowego kursu BMW Basic Safety Training panie mogą zapisać się do grup przeznaczonych wyłącznie dla nich.

Dzięki temu zyskują one możliwość doskonalenia swoich umiejętności i zabawy na torze własnym gronie. Pierwsze szkolenia w nowej formie odbędą się 23 maja oraz 2 września 2020. BMW planuje wprowadzić to rozwiązanie również dla porgramu BMW M Intensive Training.

BMW Driving Experience jako część BMW M GmbH od ponad 40 lat dostarcza kierowcom na całym świecie niezapomnianych wrażeń i jednocześnie umożliwia im rozwijanie umiejętności bezpiecznej i dynamicznej jazdy za kierownicą najnowszych modeli BMW. W trakcie szkoleń profesjonalni instruktorzy uczą kierowców sprawnego i szybkiego reagowania na nieoczekiwane sytuacje, co pozwala uczestnikom zwiększyć bezpieczeństwo podczas codziennego uczestnictwa w ruchu drogowym.

W Polsce akademia BMW Driving Experience rozpoczęła działalność w marcu 2019 r. Obecnie w jej ofercie znajdują się cztery rodzaje treningów, w tym BMW Basic Compact Training, BMW M Intensive Training, BMW M Perfection Training oraz BMW Basic Safety Training. Mając na uwadze komfort Pań, BMW umożliwia zapisanie się na BMW Basic Safety Training do specjalnych grup wyłącznie dla kobiet. Program szkolenia obejmuje wszystkie aspekty oferowane w przypadku grup mieszanych, w tym między innymi opanowanie podsterowności, opanowanie auta w poślizgu tylnej osi czy operowanie pedałem gazu oraz poznanie jego wpływu na dociążanie/odciążanie przedniej/tylnej osi podczas jazdy. Kursy standardowo będą odbywać się w 30-osobowych grupach z wykorzystaniem 15 samochodów, co oznacza, że w każdym z nich będą ćwiczyć na zmianę po dwie uczestniczki. Pierwszy kurs zostanie przeprowadzony 23 maja br. na torze w Modlinie. Voucher umożliwiający udział w szkoleniu można zakupić pod linkiem:

https://bmw-drivingexperience.pl/trening-basic

Najnowsze

Technologia jest kobietą. Inżynierki opowiadają o swojej pracy w motoryzacji!

Dzień Kobiet za nami, ale to nadal dobra okazja, aby przyjrzeć się doświadczeniom kobiet pracujących w Centrach Inżynieryjnych w Polsce. Doświadczone inżynierki opowiadają o swojej pracy w motoryzacji, dziedzinie uznawanej przede wszystkim za męską. Centra Inżynieryjne ZF w całej Polsce zatrudniają 95 kobiet

Czym jest sukces?
To przede wszystkim ciężka praca, determinacja i umiejętność wykonywania zadań, a tym samym jednocześnie zestaw cech wielu kobiet. Często w pracy jedyną stałą jest zmiana. Elastyczne podejście umożliwia bezproblemowe podejście do powierzonych zadań. 

 „Sukces, to móc położyć się ze świadomością, że człowiek sumiennie zrobił swoje. Nieważne, czy było to poprowadzenie szkolenia, zaplanowanie zadań w projekcie czy ułożenie z dzieckiem wszystkich figurek bohaterów Psiego Patrolu.” powiedziała Karolina Gonera, Inżynier Architektury Oprogramowania w Centrum Inżynieryjnym ZF w Częstochowie.
 
„W pracy sukcesy w zależności od zadań mogą być większe lub mniejsze, ale zawsze wiążą się z pozytywnym odbiorem, gdy ktoś mówi szczerze, czasami z uśmiechem: dziękuję.” – powiedziała Agnieszka Kotecka, Kierownik Zespołu Zapewnienia Jakości w Centrum Inżynieryjnym ZF w Częstochowie.
 
„Sukces to zadowolenie z siebie, świadomość, że robię to co lubię i robię to dobrze. Wtedy praca jest łatwiejsza i wykonywana na 100%.” – powiedziała Monika Żymła, Specjalista ds. jakości prototypów w Centrum Inżynieryjnym ZF w Bielsku-Białej.
 
„Ciężko jest zdefiniować słowo sukces w jednym krótkim zdaniu. Myślę, że jest to przede wszystkim realizowanie swoich marzeń, nie tylko zawodowych, ale również tych związanych z życiem prywatnym. Niekoniecznie od razu muszą to być ogromne przedsięwzięcia, najczęściej cieszą nas małe rzeczy.” – powiedziała Magdalena Motyl, Engineering Project Manager z Centrum Inżynieryjnego ZF w Bielsku – Białej.

Rozwój 

Mentoring i doradztwo ze strony liderów i współpracowników są szczególnie cenne na początku kariery. Często porady mentora kształtują nie tylko samą pracę, lecz także obraną drogę zawodową.

 „Rozwój, to codziennie nauczyć się czegoś nowego – człowiek, który stoi w miejscu tak naprawdę się cofa. Cieszę się, że mam w swoim otoczeniu osoby, które chętnie dzielą się wiedzą, do których mogę zwrócić się po pomoc. Staram się robić to samo, gdy tylko mogę.” powiedziała Karolina.

„Człowiek powinien rozwijać się każdego dnia, dlatego dobrze jest spotkać na swojej drodze ludzi, którzy chcą nasz rozwój wspierać i doceniać jego efekty. Jeśli się nie uda, musimy walczyć o siebie same, bo warto.” – powiedziała Monika.

„Rozwój to nie tylko szkolenia i poszerzanie swoich kompetencji zawodowych, ale również szukanie nowych możliwości, interesowanie się tym, co dzieje się w naszym otoczeniu.” – powiedziała Magdalena.

Wyzwania

Wyzwania i niepowodzenia są naturalną częścią życia. Często dzieją się one poza jakąkolwiek kontrolą. Dlatego ważne jest zaufanie sobie i pewność siebie.

 „Największe wyzwanie to nie poddawać się, nawet gdy kilka/ kilkanaście razy nie udaje się rozwiązać problemu. Trzeba sobie powtarzać – wiem, potrafię, dam radę. Za którymś razem rozwiązanie będzie poprawne a satysfakcja ogromna.” powiedziała Karolina.
 
„Czasami wyzwanie, to trochę dodatkowej adrenaliny, a niepowodzenie daje nam cenną lekcję. Jakby nie było składają się one na doświadczenie, które później przynosi nam korzyść.”  – powiedziała Agnieszka.
 
„Wyzwania są nam bardzo potrzebne, byśmy miały do czego dążyć, a potem mogły cieszyć się z sukcesów lub analizować, dlaczego coś nam się nie udaje, by ostatecznie, czasem po wielu próbach, dojść do celu. Wyzwania, które uda nam się pokonać nie tylko cieszą, ale także, podnoszą poczucie własnej wartości.” – powiedziała Monika.
 
„Wyzwania i porażki to niewątpliwe naturalna część naszego życia, najważniejsze jest jednak to, żeby ewentualne porażki nas nie zniechęcały, ale stanowiły dodatkową motywację do podejmowania nowych wyzwań” – powiedziała Magdalena.

Równowaga

Nie w każdej sytuacji to pojęcie oznacza 50/50. Co ważne, osiągnięcie równowagi jest kluczowe w drodze do sukcesu. Balans pomiędzy życiem zawodowym i prywatnym pozytywnie wpływa na oba obszary. 

 „Równowaga to umiejętność zostawienia pracy w biurze a spraw domowych w domu – takiego dosłownego zamknięcia za sobą drzwi. Dzięki temu w pracy mogę skupić się w 100% na zadaniach, a w domu w 100% na rodzinie.” powiedziała Karolina.
 
„Nieświadomie utrzymujemy równowagę naszego ciała, ale balans pomiędzy życiem osobistym i pracą trzeba sobie wypracować i pilnować go przez cały czas.” – powiedziała Agnieszka.
 
„Każdy ma w życiu inne priorytety, więc dla każdej z nas zachowanie równowagi będzie oznaczało co innego. Szczególnie na początku drogi trzeba pamiętać, że życie poza pracą istnieje i warto z niego korzystać.” – powiedziała Monika. 

„Idealnym rozwiązaniem dla osiągnięcia takiej równowagi jest wykonywanie pracy, która przynosi nam satysfakcję. Odpowiednie nastawienie i zadowolenie z życia zawodowego przekładna się pozytywnie na życie prywatne” – powiedziała Magdalena.

Rada dla młodszego pokolenia kobiet

Generacja kobiet, które już niebawem rozpoczną aktywność zawodową, potrzebuje zestawu dobrych rad, które od początku pomogą w odnalezieniu w sobie pewności siebie, odwagi i zaufania. 

„Czasem warto się zatrzymać i cieszyć chwilą. Życie to nie wyścig.” powiedziała Karolina.
 
„Nie zawsze trzeba mierzyć się z trudnościami w pojedynkę, pomagajmy sobie wzajemnie.” – powiedziała Agnieszka.
 
„Nie ma złotego środka ani uniwersalnej rady na osiągnięcie sukcesu zawodowego, pewności siebie czy odwagi, ale z pewnością wykonywanie pracy, która jest zgodna z nasza naturą i zainteresowaniami, wiele w tym zakresie ułatwi.” – powiedziała Magdalena.

Najnowsze