Diesle trują powietrze w Warszawie. Są dane pomiarów emisji zanieczyszczeń

Coraz więcej miast, w trosce o zdrowie swoich mieszkańców, stara się walczyć z zanieczyszczeniem powietrza. I wypowiada wojnę samochodom. Na pierwszy ogień idą te z silnikiem diesla pod maską. Najnowsze wyniki pomiarów emisji udowadniają, że jest to słuszne działanie.

The Real Urban Emission Initiative (TRUE) to organizacja, która od lat bada rzeczywisty wpływ ruchu drogowego na jakość powietrza w różnych zakątkach świata. Na podstawie danych, które publikuje organizacja można uzyskać szczegółowe informacje na temat normy emisji spalin i rodzaju paliwa auta oraz powiązać je z otrzymanym wynikiem rzeczywistej emisji.

W październiku 2020 roku TRUE przeprowadziło badania w Warszawie. Otrzymano wyniki blisko 220,5 tys. prawidłowych pomiarów 147,8 tys. pojazdów, które teraz mogą stać się podstawą do wprowadzenia w stolicy zakazu wjazdu do centrum niektórymi samochodami.

Diesle trują powietrze w Warszawie. Nawet kilkuletnie samochody są problemem

Z badania przeprowadzonego przez TRUE wynika, że tlenki azotu (NOx), które przyczyniają się do chorób płuc i powstawania nowotworów, są zdecydowanie większym problemem w przypadku starszych aut wysokoprężnych niż benzynowych. W Warszawie diesle spełniające normę Euro 4 emitowały wyraźnie więcej NOx (ok. 0,7 g/km) niż starsze auta benzynowe spełniające normę Euro 3 (ok. 0,5 g/km).

Problem nie dotyczy tylko starszych samochodów z silnikiem diesla. Nawet kilkuletnie samochody emitują znacznie więcej szkodliwych spalin niż ich benzynowe odpowiedniki:

Pojazdy z silnikiem wysokoprężnym spełniające normę Euro 6 do 6c emitowały trzy razy więcej NOx niż ich odpowiedniki zasilane benzyną. Jedynie pojazdy z silnikami wysokoprężnymi spełniające normę Euro 6d-TEMP i Euro 6d wykazywały poziomy emisji NOx porównywalne z ich odpowiednikami na benzynę.

Wyniki badań rzeczywistej emisji zanieczyszczeń przeprowadzony przez TRUE
Wyniki badań rzeczywistej emisji zanieczyszczeń przeprowadzony przez TRUE

W przypadku emisji pyłów PM to pojazdy z silnikami wysokoprężnymi sprzed normy Euro 5, które nie są wyposażone w filtry cząstek stałych (DPF), „emitowały PM na poziomie od 4 do 11 razy wyższym niż ich odpowiedniki z silnikiem benzynowym”.

Wyniki badań rzeczywistej emisji zanieczyszczeń przeprowadzony przez TRUE mogą stać się podstawą do wprowadzenia w Warszawie zakazu wjazdu do centrum niektórymi samochodami. Władze stolicy przyznają, że pracują nad powołaniem strefy czystego transportu, ale do tej pory w warszawskim ratuszu nie opracowano szczegółów dotyczących przyszłej strefy.

Źródło informacji: The Real Urban Emission Initiative, opracowanie własne

Komentarze:

kornello - 8 kwietnia 2022

to sie szykuje wielkimi krokami strefa czystego powietrza z zakazem wjazdu dla co niektórych

Odpowiedz
Pokaż więcej komentarzy
Pokaż Mniej komentarzy
Schowaj wszystkie

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze