Spaliny obniżają iloraz inteligencji. Szokujące wyniki badań

O tym, że spaliny samochodowe są szkodliwe wiadomo od dawna. Okazuje się jednak, że mogą mieć one większy wpływ na nasze zdrowie niż sądziliśmy do tej pory. Najnowsze badania udowadniają, że wdychanie ołowiu mocno ogranicza zdolności umysłowe.

Naukowcy z amerykańskiego Duke University przeprowadzili badania dotyczące wpływu samochodowych spalin na ludzkie zdrowie. W artykule opublikowanym na łamach czasopisma „Proceedings of the National Academy of Sciences” badacze przedstawili wyniki, które pokazują wyjątkowo negatywne działanie ołowiu na ludzkie zdrowie.

W latach 60. i 70. producenci paliw często dodawali do nich ołów w celu poprawy osiągów silnika. Wtedy też lekarze i naukowcy zaczęli alarmować o pojawianiu się coraz częstszych problemów zdrowotnych związanych z emisją gazów pochodzących od ołowiu. Dopiero kilka dekad później, w 1996 roku, wycofano szkodliwy metal. Ale jego skutki są odczuwalne do dziś…

Spaliny obniżają iloraz inteligencji

Okazuje się, że spaliny samochodowe z domieszką gazu ołowiowego znacznie obniżyły poziom inteligencji wielu Amerykanów i pozbawiły ich punktów IQ. Według obliczeń naukowców z Duke University, sprawa dotyczy nawet 170 milionów osób. To niemal połowa amerykańskiego społeczeństwa, które odnotowało uszczerbek na zdrowiu i inteligencji w wyniku stosowania ołowiu w benzynie.

Osoby urodzone przed 1996 roku w dzieciństwie były narażone na bardzo wysoki poziom ołowiu w atmosferze pochodzący ze spalin, co miało negatywny wpływ na ich zdrowie. Gdy ołów trafia do organizmu, zaburza aktywność ośrodkowego układu nerwowego.

Zdaniem naukowców narażenie na ołów w dzieciństwie mogło spowodować obniżenie łącznego wyniku IQ u Amerykanów nawet o około 824 miliony punktów, czyli średnio o trzy punkty IQ na osobę. Osoby urodzone na przełomie lat 60. mogły stracić nawet sześć punktów IQ, a niektóre dzieci z bardzo wysokim poziomem ołowiu we krwi traciły nawet siedem punktów IQ.

Wydaje się, że to niewiele, ale naukowcy alarmują, że dawne stosowanie ołowiu mocno wpłynęło na dzisiejsze społeczeństwo i jego skutki wciąż są odczuwalne.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze