Ewa Kania

Czy rowerzysta może jechać chodnikiem? Kilka zasad, żeby nie dostać mandatu

Chodnik to przestrzeń wydzielona dla pieszych i rowerzyści nie powinni się na niej pojawiać. Lecz czasami to dla wielu jedyne rozsądne wyjście. Trzeba odpowiedzieć zatem na pytanie, czy rowerzysta może jechać chodnikiem i nie dostać za to mandatu?

Spis treści

Są rowerzyści, którzy chętnie i w każdych warunkach jeżdżą po ulicy, nawet jeśli łamią w ten sposób prawo i narażają się na niebezpieczeństwo oraz mandat. Większość cyklistów ma na szczęście z goła inna podejście i myśli przede wszystkim o wygodzie oraz bezpieczeństwie. Jazda ruchliwą ulicą nie spełnia żadnego z tych kryteriów, więc często decydują się na korzystanie z chodnika.

Wbrew temu, co wielu sądzi, prawo im na to pozwala. Muszą jednak spełnić pewne wymagania.

Czy rowerzysta musi jechać drogą dla rowerów?

Przepisy jasno określają to, jak musi jechać rowerzysta. Nie wszyscy o tym chcą pamiętać, ale Prawo o ruchu drogowym mówi wyraźnie, że:

Kierujący rowerem lub hulajnogą elektryczną jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów, drogi dla pieszych i rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeżeli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić.

Podkreślmy, że nie jest to zalecenie, tylko nakaz, który należy bezwzględnie przestrzegać. Tłumaczenia, że droga dla rowerów jest nierówna, albo zatłoczona, a my jedziemy szybką szosówką, to tylko dowód na to, że nie rozumiemy czym są przepisy prawa, albo uważamy, że stoimy ponad nimi.

Kiedy rowerzysta może zgodnie z prawem jechać chodnikiem?

Co do zasady, jeśli w danym miejscu nie jest wyznaczona droga dla rowerów, rowerzysta jest zobowiązany jechać ulicą. Przepisy mówią jednak, że cyklista może wyjątkowo jechać chodnikiem, kiedy:

  • opiekuje się on osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem;
  • szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje drogi dla rowerów, drogi dla pieszych i rowerów lub pasa ruchu dla rowerów;
  • warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła)

Dziecko mające poniżej 10 lat jest przez prawo traktowane jako pieszy, więc musi korzystać z chodnika. Jego opiekun z oczywistych względów musi poruszać się razem z nim.

Jak jechać na rondzie bez znaku A-7? Jedni panikują, inni jadą „jak zawsze”

Kolejne dwa wyjątki to oczywiste przypadki, kiedy poruszanie się ulicą, stanowiłoby poważne zagrożenie dla rowerzysty. Korzystając z chodnika musi on jednak pamiętać, że jest tam tylko gościem. Przepisy mówią wprost, że:

Kierujący rowerem, korzystając z drogi dla pieszych, jest obowiązany jechać z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego, zachować szczególną ostrożność, ustępować pierwszeństwa pieszemu oraz nie utrudniać jego ruchu.

Pamiętajcie więc, że jeśli jedziecie chodnikiem i dojdzie do zderzenia z pieszym, to bez względu na okoliczności, wina leżeć będzie po waszej stronie.

Kiedy rowerzysta może dostać mandat za jazdę po chodniku?

Jeżeli będziecie jechać chodnikiem zamiast drogą dla rowerów, to mandat macie jak w banku. Taryfikator przewiduje za to od 50 do 100 zł grzywny. Jeśli jedziecie chodnikiem zamiast ulicą, i nie korzystacie z żadnego z wymienionych wyjątków, również grozi wam mandat. Lecz jadąc rozsądnie, bezpiecznie i uważając na pieszych, powinniście się wybronić. W razie zatrzymania wyjaśnijcie spokojnie, że świadomi jesteście przepisów, ale podjęliście taką a nie inną decyzję, ze względu na własne bezpieczeństwo i to, że nie chcecie utrudniać ruchu samochodów.

W przypadku gdy jedziecie chodnikiem i nie stosujecie wspomnianych wyżej zasad, grozi wam 300 zł za złamanie nakazu:

  • jazdy z prędkością zbliżoną do pieszych
  • ustępowania pierwszeństwa pieszemu
  • nieutrudniania ruchu pieszemu

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze