Ewa Kania

„Magiczny” przycisk chroni kierowców przed mandatami, ale tylko niektórymi

Kierowcy najczęściej zatrzymywani są za przekroczenie prędkości, a przy obecnych stawkach w taryfikatorze mandatów, jeden taki błąd może kosztować naprawdę sporo. Sprytni kierowcy znają jednak sposób, żeby uchronić się przed podobną wpadką.

Spis treści

Jak uniknąć mandatu? Niezawodny sposób jest tylko jeden

Kierowcy mają różne sposoby na uchronienie się przed mandatami. Do najpopularniejszych należą aplikacje, ostrzegające przed patrolami, ale jeżdżąc po znajomej okolicy, kierujący często bazują na własnym doświadczeniu oraz wiedzy na temat tego, gdzie zwykle „suszą”.

Niestety jedyny w pełni niezawodny sposób to… przestrzeganie przepisów. Nie każdemu taka odpowiedź się podoba, ale w czasach, kiedy kierowcy muszą uważać na policjantów z radarami, nieoznakowane radiowozy, fotoradary, odcinkowe pomiary prędkości, a nawet drony, naprawdę coraz trudniej mieć pewność, czy ktoś nas właśnie nie namierza.

Jak działa ogranicznik prędkości w samochodzie?

To na kierowcy spoczywa pełna odpowiedzialność za to, żeby jechać przepisowo. Najczęściej kierujący nie zwracają uwagi na prędkość z jaką się poruszają, bezwiednie przekraczając dopuszczalny limit.

Rozwiązaniem tego problemu jest skorzystanie z ogranicznika prędkości, który nie pozwoli na zbyt szybą, nieświadomą jazdę. Przycisk go aktywujący znajduje się w jednej grupie z przełącznikami do tempomatu (zwykle obie te funkcje oferowane są razem). Zwykle ma on oznaczenie LIM lub piktogram, wyobrażający prędkościomierz z wyznaczoną na nim granicą, w stronę której zmierza strzałka. Podobny jest do przełącznika tempomatu, ale tam strzałka wskazuje na konkretne miejsce na skali prędkościomierza.

Po aktywowaniu ogranicznika prędkości, przełącznikami do regulacji prędkości na tempomacie, wybieramy maksymalną wartość, do jakiej możemy się rozpędzić. Od tego momentu, kiedy tylko zbliżymy się do zadanej prędkości, auto zmniejszy dopływ paliwa, nie pozwalając nam na zbyt szybką jazdę.

Policjant zmierzył mi radarem ujemną prędkość. Muszę przyjąć mandat, czy nie?

Jak dezaktywować ogranicznik prędkości?

Zwykle wstrzymać działanie limitera prędkości możemy tak samo, jak w przypadku tempomatu. Służy do tego przycisk z napisem „Cancel”, „0” lub dwoma pionowymi kreskami, układającymi się w znak pauzy. Wciskając przycisk ogranicznika, zupełnie go wyłączamy i po ponownym włączeniu, trzeba będzie go raz jeszcze ustawić.

Producenci przewidzieli także „awaryjny wyłącznik” limitera prędkości. Jeśli wciśniemy gaz w podłogę, auto odzyska pełną moc. W takiej sytuacji elektronika uznaje, że nagle potrzebujemy przyspieszyć, może być to spowodowane jakąś niebezpieczną sytuacją na drodze, więc nie powinna nas w żaden sposób ograniczać.

Taryfikator mandatów za prędkość 2024 rok

W kontekście ogranicznika prędkości, dobrze przypomnieć sobie obecnie obowiązujący taryfikator mandatów za prędkość. Nie są one niskie, a karę otrzymamy za jazdę o nawet kilka kilometrów na godzinę zbyt szybko. Z kolei przy poważniejszych przekroczeniach obowiązuje zasada recydywy – jeśli w ciągu dwóch lat ponownie zostaniemy przyłapani na zbyt szybkiej jeździe, kara będzie podwójna.

  • do 10 km/h – 50 zł, 1 pkt. karny,
  • od 11 do 15 km/h – 100 zł, 2 pkt. karne,
  • od 16 do 20 km/h – 200 zł, 3 pkt. karne,
  • od 21 do 25 km/h – 300 zł, 5 pkt. karnych,
  • od 26 do 30 km/h – 400 zł, 7 pkt. karnych ,
  • od 31 do 40 km/h – 800 zł (recydywa 1600 zł), 9 pkt. karnych,
  • od 41 do 50 km/h – 1000 zł (recydywa 2000 zł), 11 pkt. karnych,
  • od 51 do 60 km/h – 1500 zł (recydywa 3000 zł), 13 pkt. karnych,
  • od 61 do 70 km/h – 2000 zł (recydywa 4000 zł), 14 pkt. karnych,
  • ponad 70 km/h – 2500 zł (recydywa 5000 zł), 15 pkt. karnych.

Komentarze:

Jan Zakolski - 12 kwietnia 2024

Dwiema a nie „dwoma kreskami”- uczyć się !

Odpowiedz
Pokaż więcej komentarzy
Pokaż Mniej komentarzy
Schowaj wszystkie

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze