Ewa Kania

Czy dziecko może jechać po chodniku rowerem? To zależy od wielu czynników

Tegoroczny sezon rowerowy można już uznać za rozpoczęty, a wiele osób lubi podróżować w ten sposób z rodziną. Niestety wiedza rowerzystów na temat przepisów ruchu drogowego bywa wybiórcza i wielu z nich nie ma pojęcia o specyfice, jaka dotyczy najmłodszych rowerzystów.

Spis treści

Ile lat musi mieć dziecko, żeby jechać na rowerze?

Wspólne wycieczki rowerowe to doskonały sposób na spędzanie czasu z dziećmi, ale czy wiecie, jakich przepisów trzeba wtedy przestrzegać? Zacznijmy od tego, jak dziecko możemy przewozić. Reguluje to art. 33, ust. 2 Prawa o ruchu drogowym:

Dziecko w wieku do 7 lat może być przewożone na rowerze, pod warunkiem że jest ono umieszczone na dodatkowym siodełku zapewniającym bezpieczną jazdę.

Wielu rodziców posiada takie siodełka, ale warto przypomnieć, że to nie tylko przejaw ich zapobiegliwości i rozsądku, ale przede wszystkim obowiązek.

Czy dziecko może jeździć na rowerze po chodniku

Każdy rowerzysta wie, że jego miejsce jest na drodze dla rowerów, a nie na chodniku. Nie brakuje więc rodziców, którzy chcą zaszczepić właściwe zachowania w swoich pociechach. Nie wiedząc, że w ten sposób łamią prawo. Przypomnijmy art. 2, ust. 18 Kodeksu drogowego:

Pieszy – osoba znajdująca się poza pojazdem na drodze i niewykonująca na niej robót lub czynności przewidzianych odrębnymi przepisami; za pieszego uważa się również osobę prowadzącą, ciągnącą lub pchającą rower, motorower, motocykl, hulajnogę elektryczną, urządzenie transportu osobistego, urządzenie wspomagające ruch, wózek dziecięcy, podręczny lub inwalidzki, osobę poruszającą się w wózku inwalidzkim, a także dziecko w wieku do 10 lat kierujące rowerem pod opieką osoby dorosłej.

Ponury obraz jazdy po polskiej autostradzie. Kierowcy dalej nie potrafią po niej jeździć

Dobrze czytacie. Dziecko do 10 roku życia nie tylko może jechać chodnikiem. Ono ma taki obowiązek, bo formalnie jest pieszym. Razem z nim chodnikiem porusza się także jego opiekun:

Korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych przez kierującego rowerem jest dozwolone wyjątkowo, gdy opiekuje się on osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem.

Kiedy dziecko może jeździć rowerem po drogach dla rowerów?

Warunki, jakie dziecko musi spełnić, aby stać się pełnoprawnym rowerzystą, są dwa:

  • ukończenie 10. roku życia
  • uzyskanie karty rowerowej

Dopiero po spełnieniu tych warunków, możemy wspólnie z dzieckiem poruszać się po drogach dla rowerów, a jeśli ich nie ma, po ulicach. Nie każdy rodzic uważa niestety, że karta rowerowa jest do czegokolwiek potrzebna, ale nie chodzi tu przecież o szacowanie prawdopodobieństwa tego, czy o uprawnienia dziecka zapyta nas policjant. Chodzi o obiektywne sprawdzenie jego wiedzy na temat ruchu drogowego oraz znaków drogowych, bez której nie ma mowy o bezpiecznej jeździe. A bezpieczeństwo dziecka, leży chyba na sercu każdego rodzica, prawda?

Komentarze:

Pokaż więcej komentarzy
Pokaż Mniej komentarzy
Schowaj wszystkie

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze