Ewa Kania

Czy pasażerowie mogą pić alkohol w samochodzie podczas jazdy? Nie słuchaj obiegowych opinii

Zarówno w internecie jak i wśród własnych znajomych, możemy spotkać wiele obiegowych opinii na temat obowiązujących przepisów. Sporym zainteresowaniem cieszą się te związane z alkoholem, na przykład takie, czy pasażerowie mogą go pić podczas jazdy samochodem.

Spis treści

Czy pasażer może pić alkohol podczas jazdy samochodem?

To dylemat jaki ma wiele osób w drodze na imprezę lub z imprezy, kiedy jeden z uczestników deklaruje, że nie będzie pić, tylko odwiezie znajomych do domu. Wśród obiegowych opinii krążą zwykle takie, że w samochodzie można pić alkohol, ale niektórzy twierdzą, że nie może tego robić pasażer z przodu. Zdaniem niektórych nie może on nawet znajdować się pod wpływem alkoholu.

Czy to prawda? Rzeczywiście istnieje przepis mówiący o tym, że nie można przewozić pijanego pasażera, a za złamanie tej zasady grozi mandat 500 zł i 10 punktów karnych. Mowa jednak o przewożeniu pijanego kompana na motocyklu. Taka osoba może spaść z maszyny lub utrudnić balansowanie nią kierującemu.

Natomiast pasażerowie samochodu mogą być zarówno pijani, jak i pić podczas jazdy.

Czy można pić alkohol w samochodzie na postoju?

Wokół tego zagadnienia również krążą różne opinie. Nie można przecież spożywać alkoholu w przestrzeni publicznej, poza miejscami do tego przeznaczonymi. Nasz samochód nie jest jednak przestrzenią publiczną, więc nie ma tu żadnych obostrzeń.

Policja ma idealną broń przeciw uciekającym kierowcom. „Chwytak” załatwia sprawę w kilka sekund

Należy tylko pamiętać, żeby żaden imprezowicz nie wyszedł z butelką z pojazdu i nie pociągnął łyka, bo to już będzie picie w przestrzeni publicznej. Kolejna sprawa to włączony silnik na postoju – w terenie zabudowanym może pracować tylko minutę. Przekroczenie tego czasu to mandat 100 zł. Zakazane jest także używanie pojazdu w sposób generujący nadmierne spaliny i hałas, a ogrzewanie się na parkingu podczas imprezy w aucie, może być tak potraktowane. Mandat za to wynosi 300 zł.

Czy dozwolone jest picie alkoholu za kierownicą?

Wbrew pozorom prawo na to pozwala. Pod warunkiem, że samochód stoi zaparkowany, a kluczyk nie jest wsadzony do stacyjki. W takim przypadku osoba siedząca za kierownicą nie jest kierującym pojazdem, a pojazd nie jest gotowy do uruchomienia, więc wszystko jest w porządku.

Co grozi za jazdę po alkoholu?

Organizując imprezę w samochodzie trzeba tylko pamiętać, że bardzo łatwo można zostać oskarżonym o prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu. Nawet przekręcenie kluczyka w celu otworzenia lub zamknięcia szyby, a nie uruchomienia pojazdu, już może być potraktowane jako próba jazdy na podwójnym gazie. A kary za to są bardzo poważne.

Polskie prawo rozróżnia jazdę po alkoholu będącą wykroczeniem oraz będącą przestępstwem. W pierwszym przypadku limit to od 0,2 do 0,5 promila. Kara za taki czyn to:

  • grzywna nie niższa niż 2500 zł (maksymalnie 30 tys. zł) lub areszt do 30 dni
  • zakaz prowadzenia pojazdów od 6 miesięcy do 3 lat
  • 15 punktów karnych

Natomiast osoby mające powyżej 0,5 promila, popełniają przestępstwo, a za to grozi już:

  • grzywna, ograniczenie wolności lub kara więzienia
  • zakaz prowadzenia pojazdów od 1 roku do 15 lat
  • kara finansowa od 5000 zł do 60 000 zł (na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej)
  • 15 punktów karnych

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze