Ewa Kania

Rewolucja w nowych samochodach. Od lipca wszystkie będą śledziły kierowców

Zapisywanie tego, co kierowca robi w czasie jazdy to już rzeczywistość wielu osób, które kupiły nowy samochód w ciągu ostatnich dwóch lat. Wszystkich zaś będzie to dotyczyło już za niecały miesiąc.

Spis treści

Czarne skrzynki obowiązkowe we wszystkich samochodach

Moduły EDR, czyli tak zwane czarne skrzynki, obecne są we wszystkich nowo homologowanych samochodach od lipca 2022 roku. Teraz okres przejściowy dobiega końca i od 7 lipca 2024 roku każdy nowy samochód sprzedany na terenie Unii Europejskiej będzie musiał być w nią wyposażony.

Jakie informacje zapisuje czarna skrzynka w samochodzie?

Czarna skrzynka przez cały czas monitoruje szereg parametrów związanych z bezpieczeństwem i prowadzeniem samochodu. Są to między innymi:

 • prędkość z jaką się poruszamy
 • położenie pedału przyspieszenia
 • położenie pedału hamulca
 • działanie ABS-u i ESP
 • skręt kierownicy (manewry)
 • przechył auta
 • ciśnienie w oponach
 • stopień otwarcia przepustnicy
 • prędkość wzdłużna i poprzeczna podczas wypadku
 • zapięcie pasów bezpieczeństwa
 • prędkość obrotowa silnika
 • stan poduszek powietrznych

Kto i do czego może wykorzystać zapis z czarnej skrzynki w samochodzie?

Osoby, które obawiają się o swoją prywatność, możemy uspokoić, że pomimo postępującej nowoczesności i coraz częstszego połączenia samochodów z siecią, czarne skrzynki nie są połączone z internetem i nie wysyłają nigdzie rejestrowanych parametrów.

Jak bardzo można przekroczyć prędkość bez ryzyka dostania mandatu? Stara zasada nie działa

Nie mają także obszernej pamięci, do której może zaglądnąć policjant podczas kontroli, zainteresowany naszym ostatnim stylem jazdy. Trwały zapis następuje tylko w jednym momencie.

Jeśli wykryta zostanie kolizja lub wypadek, czarna skrzynka (zwana fachowo EDR, czyli „Event Data Recorder”) zapisuje dane z 5 sekund przed wypadkiem. Do takich informacji dotrzeć może na przykład biegły sądowy, co pomoże mu w ustaleniu faktycznego przebiegu wypadku. To, przynajmniej obecnie, to jedyna funkcja czarnych skrzynek w samochodach.

Czy przez czarną skrzynkę w samochodzie można dostać mandat?

Odpowiedź na to pytanie brzmi… owszem, można dostać mandat przez czarną skrzynkę w samochodzie. Nie podczas zwykłej kontroli drogowej oczywiście. Ale jeśli dojdzie na przykład do kolizji, w której nie uda się uzgodnić wspólnej wersji co do przebiegu wydarzeń, sprawa trafi do sądu.

Tam biegły sądowy może już odwołać się do zapisu z czarnej skrzynki, która stanowić będzie twardy dowód. Jeśli okaże się, że w momencie zderzenia przekroczyliśmy prędkość, albo wbrew wcześniejszym zeznaniom wcale nie hamowaliśmy, aby uniknąć zderzenia, takie informacje z czarnej skrzynki mogą nas pogrążyć.

Komentarze:

Pokaż więcej komentarzy
Pokaż Mniej komentarzy
Schowaj wszystkie

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze