Ewa Kania

Jak bardzo można przekroczyć prędkość bez ryzyka dostania mandatu? Stara zasada nie działa

Każdy kierowca zdaje sobie sprawę, że przekraczanie dozwolonej prędkości to łamanie prawa. Ale wielu jest przekonanych, że nieduże naginanie przepisów nie jest karalne. Przekonajmy się, czy mają rację.

Spis treści

Czy można bezkarnie przekroczyć prędkość o 10 km/h?

Wielu z was pewnie słyszało, że przekraczanie prędkości o 10 km/h jest właściwie dozwolone. Nie chodzi o to, że za coś drobnego policjant nas nie zatrzyma, ale że prawo przewiduje pewien bufor na błąd kierowcy oraz osoby mierzącej jego prędkość. Tak rzeczywiście kiedyś było.

Niestety obecny taryfikator nie przewiduje takiej taryfy ulgowej i za przekroczenie prędkości do 10 km/h zapłacimy 50 zł i otrzymamy 1 punkt karny. Wystarczy więc jechać nawet 1 km/h ponad limit, żeby dostać taki mandat. Stara „zasada 10 km/h” nie ma więc już zastosowania.

W praktyce takie sytuacje raczej się nie zdarzają. Kierowca jadąc 52 km/h na ograniczeniu do 50 km/h nie stwarza on zagrożenia, a kwota mandatu jest śmieszna. Funkcjonariusze mogą woleć poczekać na kogoś jadącego znacznie szybciej.

Czy fotoradary mają tolerancję przekroczenia prędkości?

Wśród kierowców panuje też przekonanie, że fotoradary są pobłażliwe na przekroczenia prędkości i można swobodnie jechać 20 km/h ponad limit. To również było prawdą i wynikało z bardzo dużej liczby robionych zdjęć – gdyby fotoradar rejestrował każde, nawet najmniejsze wykroczenie, CANARD miałby problem z weryfikacją wszystkich z nich i wysyłaniem odpowiednich zawiadomień.

Każdy pieszy powinien znać zasadę 100 m. Powinien także pamiętać o wyjątkach

Niedawno się to jednak zmieniło i obecnie wszystkie fotoradary mają tolerancję ustawioną na poziomie ustawowych 10 km/h.

Czy prędkościomierze przekłamują prędkość?

To kolejna kwestia, która sprawia, że możecie nie dostać mandatu z zbyt szybką jazdę. Prędkościomierze fabrycznie są tak kalibrowane, żeby nieznacznie zawyżać prędkość. Ma to służyć poprawie bezpieczeństwa oraz zmniejszeniu ryzyka otrzymania mandatu.

Może się zatem zdarzyć „kumulacja”. Według prędkościomierza w samochodzie, będziecie jechać 62 km/h, ale realnie będzie to 57 km/h, więc namierzający was policjant machnie ręką na takie wykroczenie. Radzimy jednak nie kierować się podobnymi szacunkami i liczyć na pobłażliwość władzy.

Ile wynoszą mandaty za prędkość w 2024 roku?

Przypomnijmy, ile trzeba teraz zapłacić za zbyt szybką jazdę. Zasada recydywy oznacza, że jeśli w ciągu kolejnych dwóch lat ponownie przekroczycie prędkość, ostaniecie podwójny mandat.

  • do 10 km/h – mandat 50 zł i 1 pkt. karny
  • 11–15 km/h – mandat 100 zł i 2 pkt. karne
  • 16–20 km/h – mandat 200 zł i 3 pkt. karne
  • 21–25 km/h – mandat 300 zł i 5 pkt. karnych
  • 26–30 km/h – mandat 400 zł i 7 pkt. karnych
  • 31–40 km/h – mandat 800 zł (recydywa 1600 zł) i 9 pkt. karnych
  • 41–50 km/h – mandat 1000 zł (recydywa 2000 zł) i 11 pkt. karnych
  • 51–60 km/h – mandat 1500 zł (recydywa 3000 zł) i 13 pkt. karnych
  • 61–70 km/h – mandat 2000 zł (recydywa 4000 zł) i 14 pkt. karnych
  • ponad 70 km/h – mandat 2500 zł (recydywa 5000 zł) i 15 pkt. karnych

Komentarze:

Pokaż więcej komentarzy
Pokaż Mniej komentarzy
Schowaj wszystkie

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze