Co to jest hybryda równoległa?
Chcąc wyeliminować wady pojazdów posiadających wyłącznie elektryczny napęd, zbudowano auta hybrydowe. Samochody o takim systemie napędu posiadają dwa silniki: spalinowy oraz elektryczny. W zależności od sposobu zarządzania momentem napędowym wytwarzanym przez silniki, ich współdziałanie może odbywać się równolegle lub szeregowo.
Przykładem hybrydy równoległej jest Toyota Prius – efekt synergii dwóch rodzajów napędu elektrycznego i spalinowego |
![]() |
Fot. Toyota |
Napęd elektryczny jest najbardziej przyjaznym dla środowiska naturalnego; to tzw. trend zero emisji. Wykorzystanie napędu elektrycznego napotyka jednak na kilka problemów takich jak mała prędkość maksymalna, mały zasięg i krótki czas pracy.
Wymienione trudności są związane z możliwościami baterii elektrycznych (akumulatorów). Aby otrzymać odpowiednią pojemność elektryczną, wystarczającą do dostarczenia dużej porcji energii przez dłuższy czas (zasięg, prędkość, przyspieszenie) musi być zamontowanych kilka baterii i powinny być trwałe. Jeśli zostanie zgromadzona odpowiednia ilość akumulatorów mogących przekazywać odpowiednią ilość energii do napędzania auta, powstają jednak kolejne problemy, czyli znaczna masa i kłopot jej odpowiedniego rozkładu w pojeździe, a także utylizacja starych baterii.
Chcąc wyeliminować wady pojazdów posiadających tylko elektryczny napęd, stworzono auta hybrydowe. Samochody o takim systemie napędu posiadają dwa silniki: spalinowy oraz elektryczny.
W samochodzie wyposażonym w hybrydowy napęd, który pracuje równolegle, silnik spalinowy połączony jest mechanicznie z kołami. Dodatkowy silnik elektryczny wspomaga go w trakcie przyspieszania oraz odzyskuje energię podczas hamowania. Obydwa układy mogą być od siebie oddzielone sprzęgłem, co pozwala na ich niezależną pracę. Rozwiązanie takie znajdziemy m.in. w hybrydach konstrukcji firmy Porsche, Toyota, czy Honda.
Przeczytaj też, czym jest hybryda szeregowa. Kliknij tu.
Najnowsze
-
Motocykliści niszczą mu uprawy. Rolnik wyznaczył wysoką nagrodę
Rolnik, który nie może się uporać z motocyklistami rozjeżdżającymi uprawy postanowił wyznaczyć nagrodę w wysokości 1000 złotych. Film wywołał ogromne oburzenie w sieci. -
Ukraina: sprowadzono ponad 100 tys. samochodów z zachodu. Królują niemieckie auta
-
Rozliczanie kilometrówki 2022. Nadchodzą zmiany w przepisach. O stawce przesądzi moc silnika
-
Mercedes Coupé 300 SLR – najdroższy samochód świata. Cena zwala z nóg!
-
Geofencing – system, który poprawi bezpieczeństwo na drogach. Jak działa?
Zostaw komentarz: