Co sprawdzić na wiosnę w samochodzie, który zimował w garażu?

Samochody nie lubią długich postojów, dlatego przed wyjazdem w ciepły dzień warto sprawdzić kilka elementów auta, które przezimowało w garażu.

Zazwyczaj osoby, które posiadają samochody w celach rozrywkowych lub mają auta, które są już klasykami nie wyjeżdżają nimi w okresie zimowym. Dlaczego? Pewnie nie chcą ich narażać na sól, która w połączeniu z wodą może spowodować wystąpienie korozji na ich cudeńkach. Jednak auta nie lubią stać bezczynnie, dlatego po odejściu zimy warto sprawdzić kilka części.

Co sprawdzić w samochodzie na wiosnę?

Pierwszą rzeczą na jaką możemy zwrócić uwagę jest ciśnienie w oponach. Podczas długiej przerwy ciśnienie mogło się zmniejszyć. Oczywiście nie oznacza to od razu, że mamy przebitą oponę. Spadek ciśnienia to naturalny proces spowodowany tym, że powietrze przenika przez gumę.

Następnie powinniśmy sprawdzić płyny i akumulator. Zanim spróbujemy uruchomić silnik, sprawdźmy jak wygląda sytuacja pod maską – sprawdźmy poziom oleju silnikowego i płynu chłodniczego. Spójrzmy też pod samochód, aby sprawdzić czy nie ma tam żadnych plam, czyli czy nie ma żadnych wycieków. Sprawdźmy też stan akumulatora, jeśli nie mamy do tego przyrządu, to po prostu spróbujmy odpalić samochód. Jeśli nam się to nie uda to oznacza, że bateria prawdopodobnie się rozładowała i trzeba ją naładować lub nawet kupić nową. Jeżeli udało się odpalić auto, to akumulator jest dobry, ale zanim jeszcze ruszymy z miejsca to poczekajmy chwilę, aby płyny dotarły do odpowiednich części.

Po długiej przerwie warto sprawdzić też podstawowe elementy, które używamy  podczas jazdy. Przede wszystkim sprawdźmy światła mijania i drogowe, kierunkowskazy i wycieraczki. Ważny jest też stan hamulców, dlatego sprawdź w jakiej kondycji są tarcze i klocki. Istnieje szansa, że tarcze zmieniły kolor na rudawy, ale spokojnie nie jest to nic groźnego. Wystarczy tylko podczas jazdy zahamować, a nalot zniknie.

Ważne jest też sprawdzenie klimatyzacji, której podczas postoju grozi rozszczelnienie. Jeśli klimatyzacja działa to i tak warto udać się do specjalisty w celu sprawdzenia ciśnienia gazu oraz odgrzybienia jej.

Decydując się na pozostawienie auta przez zimę w garażu warto wyrobić sobie nawyk uruchamiania go chociaż na chwilę wewnątrz. Natomiast, jeśli pogoda na to pozwala, to najlepiej wyjechać nim na krótką przejażdżkę po mieście. Wówczas warto uruchomić klimatyzację, aby wszystkie elementy układu się nasmarowały. Taki zabieg pomoże w uniknięciu poważniejszych awarii. Nie zapomnijmy też, aby przynajmniej raz w miesiącu podłączyć akumulator do ładowania, ponieważ to też pozytywnie wpłynie na jego żywotność.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze