Agata Rzędowska

Chińskie auta są już bezpieczne? Zdziwisz się, jak dobrze przechodzą testy zderzeniowe Euro NCAP. Tesla model Y kradnie show

Czy chińskie auta to bezpieczne samochody? Do tej pory wiedzieliśmy, że nie. Jednak teraz przechodzą testy zderzeniowe Euro NCAP - z jakim wynikiem?

Spis treści

Koncerny z Azji mają coraz silniejszą pozycję na europejskim rynku motoryzacyjnym. Udowadniają, że potrafią produkować auta, które podobają się na Starym Kontynencie. Czy chińskie auta spełniają normy bezpieczeństwa?

Samochody chińskie a test Euro NCAP

Euro NCAP to niezależna organizacja badająca bezpieczeństwo pojazdów oferowanych w Europie. Maksymalna ocena, jaką można zdobyć w przeprowadzanych przez instytucję testach zderzeniowych i bezpieczeństwa to pięć gwiazdek. Organizacja kilka razy w roku publikuje raporty z najświeższych testów.

W testach przeprowadzonych w 2021 roku dobrze wypadł już chiński producent Lynk&Co, który oferuje w Europie model 01 – crossovera z napędem hybrydowym plug-in (PHEV, hybryda z wtyczką). W jego ślady idą inni producenci aut z Chin.

chińskie auta

Tym razem Euro NCAP wzięło na warsztat kolejne azjatyckie marki, włączając w to chińskiego producenta Great Wall Motor Company (GWM).

Przetestowano dwie skrajnie różne chińskie auta. Pierwszy, to niewielki miejski model Ora Funky Cat, zaś drugi – przestronny SUV Wey Coffee 01. Oba auta zadebiutowały w 2021 roku podczas targów IAA w Monachium. Oba uzyskały maksymalną liczbę – pięć gwiazdek w teście Euro NCAP.

Ora Funky Cat
Ora Funky Cat

Ora Funky Cat to samochód w pełni elektryczny, z kolei poddany testom WEY Coffee 01 to auto hybrydowe z dwulitrowym silnikiem spalinowym. Pomimo istotnych różnic w gabarytach pojazdów uzyskały one niemal identyczną ocenę w kategorii ochrony dorosłego. Odpowiednio 92 proc. i 91 proc. Dla porównania: BMW i4 – elektryczny model z Bawarii – otrzymał cztery gwiazdki. Europejski producent „poległ” w kategorii „asystent bezpieczeństwa”.

WEY Coffee 01
WEY Coffee 01

Samochody koreańskie a test Euro NCAP

Genesis GV60 – auto produkowane przez koncern Hyundai otrzymał pięć gwiazdek. Nieco gorzej wypadły Kia Niro – cztery gwiazdki – bazowa wersja nie jest wyposażona we wszystkie systemy bezpieczeństwa. Odpowiednio doposażone auto dostało pięć gwiazdek. Identyczna sytuacja dotyczyła modelu Sportage.

Kia Niro

Tesla model Y – wyniki testów Euro NCAP

Czarnym koniem najnowszego podsumowania testów okazała się Tesla Model Y. W kategorii „ochrona dorosłego” otrzymała 97 proc. wynik, z kolei „asysta bezpieczeństwa” została oceniona na 98 proc. Wspomniany wcześniej model Lync&Co 01 otrzymał przed rokiem 96 proc. za „ochronę dorosłego”.

Model Y, zbudowany w berlińskiej Gigafactory Tesli, uzyskał pełną liczbą punktów za asystenta pasa ruchu i nowy system monitorowania kierowcy oparty na kamerze kabinowej. Testy wykazały także, że system wizyjny w modelu Y działający wyłącznie z kamerą sprawdza się wyjątkowo dobrze w zapobieganiu kolizjom z innymi samochodami, rowerzystami i pieszymi.

Tesla model Y
Tesla model Y

Chińskie auta – które marki i modele są przetestowane przez Euro NCAP?

MG Marvel R w 2021 roku otrzymał 4 gwiazdki, a w 2019 modele HS i ZS EV po pięć. Przetestowano także model ES8 marki NIO. Tutaj także wynik był świetny – pięć gwiazdek. Stosunkowo słabo w 2019 roku wypadł Aiways z modelem U5. Można się jednak spodziewać, że producent z kolejnymi modelami będzie chciał dołączyć do grona najwyżej ocenianych aut.

W tabeli znajdziemy jeszcze jedną ciekawostkę z Chin. To model Geely EC7(do koncernu należą marki Volvo i Polestar). Test przeprowadzono w 2011 roku. Auto otrzymało wtedy cztery gwiazdki.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze