Testy NCAP – co oznaczają i jak się je przeprowadza?

Często możemy usłyszeć, że samochód jest bezpieczny, gdyż uzyskał określona liczbę gwiazdek w teście NCAP. Co to oznacza?

Jak wykazują badania marketingowe przeprowadzone w Europie średnio 94% (w Polsce 77%) klientów stawia bezpieczeństwo na pierwszym miejscu kupując nowy samochód. Średnio ponad połowa sugeruje się wynikami testów zderzeniowych (w Polsce 42%). W ostatnich kilku latach, obserwujemy jako bardzo wymierny i obrazowy sposób przedstawiania poziomu bezpieczeństwa reprezentowanego przez samochody, przyznawanie im gwiazdek w testach NCAP. Organizacja NCAP (the New Car Assessment Program) powstała w 1996. Jej głównym celem było ujednolicenie kryteriów stosowanych do oceny testów zderzeniowych. W Europie organizacja występuje pod nazwą EuroNCAP. EuroNCAP wystawia oceny poprzez przyznanie gwiazdek. W crash testach samochód może otrzymać pięć gwiazdek, natomiast w testach z pieszym cztery gwiazdki. Im bezpieczniejszy samochód tym więcej przyznanych gwiazdek. Wykryte w trakcie badań wady konstrukcyjne pogarszające bezpieczeństwo oznaczane są poprzez przekreślenie gwiazdki. Reprezentatywność przeprowadzanych testów polega na pochodzeniu badanych samochodów, które organizacja zakupuje anonimowo i za własne środki. Firmy motoryzacyjne informowane są jedynie o wynikach testu. Od 2000 roku przeprowadza się pięć rodzajów testów:

 

a) Zderzenie czołowe z odkształcalną barierą wykonaną z aluminium z prędkości 64 km/h. Prowadzi się ocenę sił działających na manekina zapiętego pasami.

b) Zderzenie boczne polegające na uderzeniu barierą o masie 1000 kg poruszającą się z prędkością 50 km/h w bok nieruchomego samochodu na wysokości bioder kierowcy.

c) Zderzenie przodem z pieszym przy prędkości 40 km/h.

d) Zderzenie boczne ze sztywnym słupem, w którym pojazd przy prędkości 29 km/h najeżdża bokiem na sztywny słup.

e) Wywracanie pojazdu (dachowanie).

Ilość przyznanych gwiazdek zależy od prawdopodobieństwa wyrażonego w procentach wystąpienia poważnych obrażeń, przy czym każdy test oceniany jest osobno.

Komentarze:

Anonymous - 5 marca 2021

Co dziecko ma fotelik

Odpowiedz
Pokaż więcej komentarzy
Pokaż Mniej komentarzy
Schowaj wszystkie

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze