Chińska policja dyskryminuje kobiety za kółkiem

„Nie zakładaj wysokich obcasów do jazdy samochodem, nie panikuj, jeśli zrobisz coś nie tak” - taki apel wystosowała pekińska policja do kobiet kierowców. Jednak większość użytkowników dróg uznała go za dyskryminujący.

To tylko niektóre sugestie, jakie przekazała pekińska policja kobietom prowadzącym samochody. Komunikaty pojawiły się w internecie i szybko rozniosły się między internautami, którzy nie szczędzili im surowych komentarzy, łącznie z takimi, które mówiły o dyskryminacji pod względem płci.

Oto treść niektórych postów zamieszczonych przez policję:

– Niektórym kobietom kierowcom brakuje poczucia kierunku, a podczas jazdy samochodem, często wahają i są niezdecydowanie, którym pasem powinny jechać.

– Okazuje się, że kobiety kierowcy często kiedy jadą same, nie są w stanie znaleźć drogi do miejsca przeznaczenia, nawet gdy były tam wiele razy.

– Kobiety przed rozpoczęciem jazdy powinny zmienić obcasy na płaskie buty.

Restrykcje dotyczące kobiet – kierowców w Arabii Saudyjskiej ? Czytaj o nich tu.

Inny post jest w wersji komiksowej – przedstawia konfrontację policjanta z kobietą, która siedzi w samochodzie w kształcie buta na wysokim obcasie. To nawiązanie do historii pani Liu, która tak relacjonowała policjantom zdarzenie, w którym brała udział: „Docisnęłam hamulec, ale mój but został w podłodze (jechała w szpilkach)”.

Inne posty zwracają uwagę na korzystanie z hamulca ręcznego, który służy głównie do unieruchomienia pojazdu. Podobno wiele kobiet, zwłaszcza tych, które dopiero zaczynają jeździć, nie pamięta, aby go zwolnić przed rozpoczęciem jazdy.

Pewien komik nagrał piosenkę „No woman no drive” wspierającą akcję saudyjskich kobiet – obejrzyj ją tutaj.

Posty policji z Pekinu śledziło prawie sześć milionów internautów.

Kobiety w Chinach mają zagwarantowane równe prawa z mężczyznami, lecz konserwatywne społeczne zwyczaje często prowadzą do dyskryminacji w miejscach pracy, szkołach oraz w innych dziedzinach współczesnego życia.

Inny z policyjnych postów przedstawia kobietę, która potrąciła przechodnia i wysiadała z samochodu, aby zobaczyć, co się z nim stało. Nie zamknęła drzwi, więc z auta natychmiast zginął jej portfel i rzeczy osobiste.

Policja komentuje to tak: „Wiele kobiet, które mają stłuczki lub inne wypadki, często popada w panikę i przestaje racjonalnie myśleć. Wtedy bardzo łatwo zrobić im krzywdę.”

Internauci, wzburzeni tym, co opublikowała policja, uznali posty za dyskryminację, której dokonuje się oficjalnie.

Komentarz jednego z internautów: „może policja poświęci również trochę miejsca mężczyznom za kółkiem?”

Inny napisał: „większość młodych kierowców ma tego typu problemy, bez względu na płeć. Trzeba dodać, że sprawcami większości wypadków są mężczyźni.”

Według WHO 77 procent wszystkich zgonów w wypadkach samochodowych to mężczyźni, szczególnie ci poniżej dwudziestego piątego roku życia, czyli trzy razy więcej niż liczba kobiet w tym samym wieku (badania z marca 2013).

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze