Zagrożony układ rozrodczy kobiety za kierownicą – protest w Arabii Saudyjskiej. Filmy

Chociaż w Polsce kobieta za kierownicą to widok powszechny i zupełnie naturalny, dla kobiet z Arabii Saudyskiej to nieustająca wojna o własne prawa i swobodę.

Wydaje się niedorzeczne, aby zabraniać prowadzenia samochodu dorosłym ludziom, ale każdego dnia saudyjska kobieta przekonuje się boleśnie na własnej skórze, że to niemożliwe.

O tym co grozi kobietom prowadzącym samochody w Arabii Saudyjskiej pisałyśmy wcześniej tutaj.

Chociaż rząd saudyjski stanowczo broni zakazu wydawania praw jazdy kobietom i nie uznaje licencji wydanych poza granicami państwa będzie musiał zmierzyć się narastającą falą niezadowolenia i protestów. Przeszło 15 tysięcy kobiet i mężczyzn podpisało petycję opowiadającą się za równym prawem do prowadzenia pojazdów dla obu płci.

Powstała internetowa kampania nawołująca wszystkie kobiety do demonstracji 26 października. W ramach protestu mają zasiąść za kierownicą samochodów. Kobiety mają poparcie wielu mężczyzn w swojej sprawie, niestety ze strony państwa spotyka je nieustająca fala dyskryminacji.

W zeszły czwartek aresztowano naczelną blogerkę, która wielokrotnie nawoływała saudyjskie kobiety do przeciwstawienia się zakazom. Została zatrzymana podczas kręcenia filmu, w którym jej znajoma prowadziła samochód. Kobiety umieściły na tweeterze zdjęcie policyjnego radiowozu z informacją o zatrzymaniu. Przez kraj lawinowo posypały się komentarze i fala krytyki, dzięki czemu zostały zwolnione z aresztu.

Bulwersujący wydaje się również fakt, że opozycję stanowią duchowni. W jednym z wywiadów pojawiła się informacja, że prowadzenie samochodu przez kobiety zagraża ich jajnikom.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze