Ewa Kania

Jest decyzja w sprawie rozbudowy drogi ekspresowej S16. Kiedy pojedziemy nowym odcinkiem?

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała o wyłonieniu najkorzystniejszej oferty na budowę drogi ekspresowej S16 Knyszyn - Krynice. Podano także przewidywany czas zakończenia inwestycji.

Spis treści

Osiem firm chętnych na budowę drogi S16

Przetarg na zaprojektowanie i budowę odcinka S16 Knyszyn – Krynice została ogołoszona w połowie września ubiegłego roku. Zainteresowanych realizację tego projektu było osiem ofert, wycenionych od 314,7 mln zł do 379,65 mln zł. Ponieważ wszystkie oferty zawierały taki sam zakres prac oraz przedłużenie gwarancji na ekrany akustyczne wraz z ich posadowieniem, instalacje zasilające, konstrukcje wsporcze oraz na obiekty mostowe wraz ich z wyposażeniem, wybrano ofertę najtańszą.

Zwycięska firma ma zrealizować inwestycję w systemie Projektuj i buduj w okresie 39 miesięcy (z wyłączeniem okresów zimowych podczas budowy).

Plany rozbudowy drogi ekspresowej S16 sięgają 2016 roku

Droga ekspresowa S16 pomiędzy Ełkiem a Knyszynem została wpisana Rozporządzeniem Rady Ministrów z 19 maja 2016 r. do sieci dróg ekspresowych w Polsce. Obecnie trwają nad nią prace planistyczne związane z wyborem najkorzystniejszego wariantu.

Czy pasażerowie mogą pić alkohol w samochodzie podczas jazdy? Nie słuchaj obiegowych opinii

Te prace dla odcinka Knyszyn – Krynice zakończyły się wcześniej, za sprawą wykorzystania decyzji środowiskowej wydanej w grudniu 2015 roku na wówczas jeszcze przygotowywany fragment S19 Korycin – Knyszyn – Dobrzyniewo – Choroszcz (obecnie węzeł Białystok Zachód).

Termin budowy pierwszego odcinka drogi S16 w województwie podlaskim

Zakończony przetarg dotyczy zaprojektowania i budowy 8,44 km odcinka od węzła Knyszyn do okolic Krynic. Tam S16 będzie się łączyć z projektowaną drogą ekspresową S19 (planowany węzeł Dobrzyniewo). Dalej wspólnym przebiegiem S16 i S19 poprowadzona jest do węzła Białystok Zachód (d. Choroszcz), gdzie połączy się z istniejącą drogą ekspresową S8.

Podpisanie umowy planowane jest w pierwszej połowie tego roku. To pozwoliłoby uzyskać decyzje o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej w 2025 roku i wybudowanie tego odcinka S16 w latach 2025-2028. 

Jak będzie wyglądał nowy odcinek drogi ekspresowej S16

Odcinek Knyszyn – Krynice będzie miał dwie jezdnie po dwa pasy ruchu o szerokości 3,5 metra wraz z pasem awaryjnym. Obie jezdnie będą oddzielone pasem rozdziału o szerokości, co najmniej 5 metrów. Zaplanowano dziewięć obiektów inżynierskich, w tym trzy wiadukty, cztery przejścia dla zwierząt oraz dwa przepusty. Rodzaj nawierzchni, z asfaltu czy z cementu, wybierze wykonawca. Droga zostanie wykonana uwzględniając kategorię ruchu KR6 i nośność nawierzchni do 11,5 t/oś.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze