Ewa Kania

To nie żart – autostrada A4 znów będzie droższa. Ale to dla naszego dobra

Ostatnio ceny za przejazd autostradą A4 na odcinku Katowice-Kraków rosną co roku. Rok 2024 nie będzie wyjątkiem, ale teraz właściciel autostrady wymyślił sprytną wymówkę na zmianę cennika.

Spis treści

Ceny za przejazd autostradą A4 2024

Przejazd autostradą A4 z Katowic do Krakowa już teraz jest uważany za horrendalnie drogi, a niedługo czekają nas kolejne podwyżki. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez koncesjonariusza czyli spółkę Stalexport Autostrada Małopolska, stawki będą następujące:

  • pojazdy kategorii 1 (osobowe, inne niż motocykle) – 16 zł (podwyżka o 1 zł)
  • pojazdy kategorii 2, 3, 4 oraz 5 – 49 zł (podwyżka o 3 zł)

Jednocześnie przypominamy, że 16 stycznia 2024 roku zniknęły preferencyjne stawki dla kierujących, którzy nie płacili na bramkach, a korzystając z płatności elektronicznej. Utrzymane zostaną natomiast bonifikaty dla motocykli (50 proc.) oraz dla pojazdów kategorii 2 oraz 3 (ponad 40 proc.). Nie wyjaśniono jednak mechanizmu tej bonifikaty.

Dlaczego opłaty na autostradzie A4 wzrosły?

Kolejne podwyżki opłat za przejazd autostradą A4 to niestety nic nowego, ale tym razem koncesjonariusz znalazł ciekawą wymówkę. Jak wyjaśnił rzecznik Stalexport Autostrada Małopolska:

Zgodnie z umową koncesyjną zarządca odcinka A4 Katowice-Kraków ma obowiązek przekazać autostradę stronie publicznej w 2027 r. w doskonałym stanie technicznym. Wiąże się z tym konieczność intensyfikacji szeregu prac utrzymaniowych, budowlanych i remontowych w ostatnich trzech latach obowiązywania umowy.

Rzecznik dodał również, że:

Prace będą związane między innymi z wymianą nawierzchni na całej długości koncesyjnego odcinka A4 czy remontami mostów i wiaduktów. Nie bez znaczenia dla realizacji tych inwestycji jest fakt, że koszty usług budowlanych na przestrzeni ostatnich dwóch lat wzrosły o 26 proc., a ceny asfaltu niemal o 50 proc.

Czyli koncesjonariusz jest przejęty stanem autostrady A4 i nie chce oddawać jej państwu w stanie pozostawiającym coś do życzenia. Dzięki pieniądzom kierowców odcinek Katowice-Kraków, który niemal stale jest w remoncie, będzie mógł zostać wyremontowany.

Kiedy wejdzie w życie podwyżka opłat na autostradzie A4?

Nowe opłaty na autostradzie A4 Katowice-Kraków zaczną obowiązywać 1 kwietnia 2024 roku.

Komentarze:

Pokaż więcej komentarzy
Pokaż Mniej komentarzy
Schowaj wszystkie

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze