Karolina Chojnacka

Aston Martin Valkyrie Spider – traci dach, ale wciąż ma 1139 KM mocy i zabójcze osiągi

Wraz z zaprezentowaniem Valkyrie Spider na Monterey Car Week rodzina Astona Martina Valkyrie oficjalnie rozszerzyła się do trzech modeli. I, jak sama nazwa wskazuje, jej najnowszy członek to kabriolet.

Aston Martin Valkyrie stracił dach i został Spiderem. Znaczy… tak nie do końca stracił dach.  Dach Astona Martina Valkyrie Spider to zdejmowany hardtop wykonany z włókna węglowego i wyposażony w zawiasowe okna z poliwęglanu po obu stronach. Ponieważ dach jest zdejmowany, Spider nie mógł mieć drzwi skrzydłowych znanych z coupe. Dlatego Aston Martin przeprojektował go, aby miał drzwi motylkowe. Dokonano również kilku innych zmian aerodynamicznych, które pozostają tajemnicą.

Aston Martin Valkyrie Spider
Aston Martin Valkyrie Spider, fot. materiały prasowe / Aston Martin

Aston Martin twierdzi, że Spider jest nieco cięższy niż jego odpowiednik z dachem. O ile? Tego producent nie zdradził. Jednak właściciele Spidera nie powinni zauważyć tej różnicy. Samochód napędza dobrze znany już 6,5-litrowy silnik V12 o mocy 1139 KM, który podczas jazdy bez dachu na pewno będzie doskonale słychać. Aston Martin Valkyrie Spider jest też piekielnie szybki. Samochód osiąga prędkość około 330 km/h przy zdjętym dachu i około 350 km/h z założonym dachem.

Powstanie 85 egzemplarzy Aston Martin Valkyrie Spider. Producent nie poinformował o cenie, ani o dostępności, ale istnieje wyraźna możliwość, że wszystkie samochody zostały już sprzedane. Ci, którzy mieli szczęście zdobyć Valkyrie Spider, powinni spodziewać się, że ich samochody dotrą do nich w drugiej połowie 2022 roku.

Aston Martin Valkyrie Spider
Aston Martin Valkyrie Spider, fot. materiały prasowe / Aston Martin

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze