Aplikacja mObywatel zyska nowe możliwości. Kierowcy unikną mandatów

Aplikację mObywatel czeka ważna aktualizacja. Już wkrótce cyfrowy dowód tożsamości w aplikacji zostanie zrównany w mocy prawnej z dowodem osobistym. Ale to nie jedyna zmiana.

Prawie 8 milionów Polaków używa cyfrowych dokumentów w ramach aplikacji mObywatel. Obecnie dokumenty elektroniczne nie są w pełni zrównane z odpowiednikami analogowymi, ale wkrótce może się to zmienić. Po wejściu w życie przepisów ustawy o aplikacjach dokumenty cyfrowe w mObywatel staną się pełnoprawnymi dokumentami równymi w mocy prawnej z fizycznymi odpowiednikami. To oznacza, że będzie można legitymować się nim wszędzie, także w banku czy przy załatwianiu wszelkich spraw urzędowych.

Rada Ministrów chce przyjąć projekt ustawy do końca czerwca 2022 roku.

Aktualizacja aplikacji mObywatel – co zyskają kierowcy?

Kierowcy już od jakiegoś czasu nie muszą mieć przy sobie prawa jazdy czy dowodu rejestracyjnego, bowiem podczas policyjnej kontroli dane i tak są sprawdzane w policyjnym systemie.

Jakiś czas temu w aplikacji mObywatel pojawiła się opcja – mPojazd, gdzie można przechowywać cyfrowe wersje dokumentów naszego samochodu lub motocykla. Zakładka mPojazd może nam przypomnieć o zbliżającym się terminie przeglądu okresowego (30 dni wcześniej) oraz o konieczności przedłużenia polisy OC.

W nowym wydaniu aplikacja mObywatel pozwoli na wysyłanie do kierowców informacji push o kończącym się ubezpieczeniu OC. Zobaczymy ją nawet wtedy, gdy nie korzystamy z aplikacji na co dzień.

Przypomnijmy, że brak obowiązkowej polisy OC jest zagrożony ogromna karą. Największe kary dotyczą kierowców, którzy mają przerwę w ubezpieczeniu przekraczającą 14 dni. Kara przewidziana dla właścicieli motocykli wynosi wtedy 1000 zł, dla właściciela samochodu osobowego 6020 zł, a dla właściciela pojazdu ciężarowego aż 9030 zł.

Aktualne prawo dotyczące ubezpieczeń komunikacyjnych zapewnia automatyczne przedłużenie polisy OC na kolejny rok. Jest to wygodne rozwiązanie dla osób, które zapominają o terminach. Dzięki temu można uniknąć prezentowanych powyżej kłopotów. Warto jednak wiedzieć, że są wyjątki od tego rozwiązania.

Jednym z nich jest sytuacja, w której kupujemy nowy samochód lub motocykl, którego ubezpieczenie jest jeszcze ważne przez kilka miesięcy. Po zmianie właściciela polisa nie przedłuża się automatycznie. W efekcie można zostać bez ważnej polisy. Podobnie jest w sytuacji, gdy nabywamy pojazd w formie darowizny. Tutaj również trzeba dopilnować sprawy i wykupić polisę na własne nazwisko.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze