100 Przełęczy alpejskich na motocyklu, Heinz E. Studt - recenzja i konkurs

02 grudnia 2013
1
Oto nasza recenzja świetnego przewodnika - od dziś zaczynamy też konkurs.
Okładka książki 100 przełęczy alpejskich na motocyklu, Heinz E. Studt

fot. Far Away

100 przełęczy alpejskich na motocyklu jest polskim wydaniem znanej, cieszącej się w Niemczech niemalże kultową sławą książki pt. 100 Alpenpässe mit dem Motorrad. Przewodnik prowadzi nas poprzez przełęcze Niemiec, Austrii, Włoch i Szwajcarii oraz Francji.

Na 288 stronach przewodnika, który wpadł w redakcyjne oczy, zebrano wszystkie, dosłownie wszystkie informacje, które są potrzebne do podróżowania motocyklem po najwspaniajszych trasach Alp. To zbiór - bogato ilustrowany - napisany przez podróżnika motocyklowego, dziennikarza i fotografa Heinz'a E. Studt'a, który większość tych tras pokonał wspólnie z żoną (widać ją na sporej części fotografii). Przewodnik zdobią zdjęcia jego autorstwa, które w pełni oddają atmosferę tych niezwykłych miejsc. Począwszy od okładki, gdzie znalazła się fotografia obrazująca drogę na Grödner Joch (Passo di Garden), przez każdą stronę książki, a skończywszy na ostanim zdjęciu (legendarna droga przełęczy St. Gotthard Pass) autor tchnie w czytelnika motywację do motocyklowego podróżowania. Właściwie już samo przeglądanie fotek dla każdego motocyklisty będzie wystarczającą zachętą, aby zmierzyć się z niektórymi trasami. Sądzę jednak, że także zupełni amatorzy po przewertowaniu kilku stron wygłoszą swoje plany: w następne lato muszę tam pojechać!

Więcej naszych recenzji i opisów książek motoryzacyjnych znajdziesz w naszych sekcjach sekcjach:
Książki motocyklowe
lub Książki samochodowe

Co ważne, to nie jest przewodnik przeznaczony jedynie dla motocyklistów - świetnie sprawdzi się również u wielbicieli samochodowych wojaży. Zawarto tu bowiem opisy najpiękniejszych tras Alp Wschodnich i Zachodnich - tak bogate w informacje, że skorzysta na tym każdy użytkownik drogi - nawet cyklista.

Ku naszemu zaskoczeniu i chwale autora - Studt zawiera przy większości tras rys historyczny okolicy, etymologię nazwy przełęczy, czy podaje, co warto zwiedzić w regionie.

"Wszystko, czego potrzebujesz do zaplanowania i ukończenia wyprawy twojego życia" - recenzja książki "Wyprawy motocyklowe" Robert Wicks - tutaj.

Każdy opis trasy składa się z ramki, gdzie znajdziemy informacje o: najwyższym punkcie drogi, bazach, liczbie wiraży, długości trasy, poziomie trudności  (łatwa, średnia, trudna), warunkach drogowych (stan drogi i nawierzchni, natężenie ruchu, występowanie zanieczyszczeń np. żwiru, miejsca przeprowadzania kontroli radarowych, warunki w zależności od pory roku), opłatach za przejazd i ewentualnych blokadach zimowych oraz połączeniach z innymi trasami, które są opisane w książce. Dzięki temu, można sobie zaplanować ciekawą podróż składającą się z kilku przełęczy dziennie.

Obok każdego opisu znajduje się zdjęcie obrazujące przełęcz i wybitnie wyraźna mapa drogowa. Na końcu znajduje się wykres profilu wysokości i ramka zawierająca: liczbę metrów w górę, liczbę metrów w dół, maksymalne i średnie nachylenie, maksymalny i średni spadek. Czasem autor dzieli się osobistymi radami, np.: "najlepiej przeznaczcie na tę prawie 50-kilometrową trasę cały dzień. Zabierzcie ze sobą buty trekkingowe, smaczną przekąskę i delektujcie się krajobrazami Alp Zillertalskich nie tylko z siodła Waszego motocykla" (o Zillertaler Höhenstraße, położonej zresztą w pobliżu swojsko brzmiącej nazwy miejscowości - Schwendau).

Książki dla motocyklistek - wybór dwóch redaktorek Motocaina.pl:
- poradnik i recenzje Anny Dąbrowskiej
- wybór Edyty Wruchy

W przewodniku zebrano najpiękniejsze drogi widokowe, legendarne przełęcze o sięgającej setki lat wstecz historii, odcinki prowadzące na wysokość 2800 metrów n.p.m. lub wokół terenów lodowców.

Oprócz charakterystyki stu przełęczy, książka ta oferuje:

- 2 mapy poglądowe Alp Wschodnich i Zachodnich (na wewnętrznej stronie okładki),
- 6 tras całodniowych wycieczek po popularnych motocyklowych regionach: Karyntii, Vorarlbergu, Wysokich Taurów, Dolomitów, Alp szwajcarskich i francuskich,
- 2 tabele z przeglądem przełęczy,
- wstęp z informacjami na temat historii, geografii, klimatu, przyrody oraz tradycji Alp i możliwość odkrycia wielu cudownych zakątków.

Dla czytelników na stronie Wydawnictwa FAR AWAY dostępne są trasy GPS (dla każdej przełęczy i wycieczki).

Absolutnie polecamy - to lektura obowiązkowa każdego motocyklisty i samochodziarza. Cena 59, 90 złotych.

Jak wygrać przewodnik?
Aby znaleźć się wśród szczęśliwców, którzy posiądą na własność jeden z trzech przewodników należy:

- do 5 grudnia, do godziny 23.59, opisać poniżej swoją trasę marzeń (samochodową, lub motocyklową), czyli kierunek wyprawy, o którym zawsze marzyliście i krótko uzasadnić, dlaczego akurat tam (to nie muszą być Alpy ;-). Opis może być umieszczony jako post na FB (jednym z wyznaczników będzie liczba like'ów);

- subskrybować newsletter Motocaina.pl

Wśród Waszych opisów wybierzemy naszym zdaniem najciekawsze trzy komentarze i opublikujemy na Motocaina.pl zwycięzców konkursu w Mikołajki, 6 grudnia.

Update: przewodniki otrzymują: Małgosia Ćwiek, Przemysław Korczyński, Łukasz Iwaszkiewicz. Zwycięzców prosimy o przesłanie nam danych teleadresowych z numerem telefonu na adres konkurs@motocaina.pl

    Komentarze

    Michalglazar1@wp
    31 sierpnia 2015 14:41
    Moja wymarzona trasa to magistrala adriatycka do Chorwacji.Mam nadzieją, że kiedyś zisci się ten plan.Przewodnik super sprawą i z pewnością trafilby w dobre ręce ☺