Ewa Kania

Wiesz, czym różni się znak C-12 od A-8? Wydają się być takie same, ale to pozór

Wielu kierowców nie zna na wyrywki wszystkich przepisów ruchu drogowego i podobnie jest ze znakami drogowymi, wśród których nie brakuje takich rzadko spotykanych. Kierujący podchodzą do nich wtedy intuicyjnie, ale ilu potrafi na przykład wyjaśnić dokładne różnice między znakami C-12 oraz A-8?

Co oznacza znak C-12? Kryje się w nim pułapka

Ten znak akurat zna chyba każdy. Znak C-12 informuje o tym, że dane skrzyżowanie jest rondem, a więc ruch odbywa się tu okrężnie. Zgodnie z definicją zawartą w rozporządzeniu o znakach i sygnałach drogowych:

Znak C-12 „ruch okrężny” oznacza, że na skrzyżowaniu ruch odbywa się dookoła wyspy lub placu w kierunku wskazanym na znaku.

Wbrew pozorom kryje się w nim pułapka, ponieważ na takim skrzyżowaniu pierwszeństwo maja wjeżdżający na rondo, a nie ci, którzy już się na nim znajdują. Z rondem nie wiążą się żadne specjalne przepisy, więc traktowane jest jako skrzyżowanie równorzędne. A na skrzyżowaniu równorzędnym obowiązuje zasada prawej ręki.

Nie jest to intuicyjne, stąd kolejny zapis w cytowanym rozporządzeniu:

Znak C-12 występujący łącznie ze znakiem A-7 oznacza pierwszeństwo kierującego znajdującego się na skrzyżowaniu przed kierującym wjeżdżającym (wchodzącym) na to skrzyżowanie.

Znak A-7 to oczywiście dobrze znany, wskazujący, że jesteśmy na drodze podporządkowanej. Dopiero przy połączeniu tych dwóch znaków, możemy na rondzie jeździć tak, jak jesteśmy do tego przyzwyczajeni i jak podpowiada nam intuicja.

Auto w cenie mandatu – czy da się takie kupić i wyjechać?

Co oznacza znak A-8?

Znak A-8 zawiera w sobie charakterystyczny symbol trzech strzałek skierowanych ku sobie, zupełnie jak w przypadku ronda. I rzeczywiście do niego się odnosi:

Znak A-8 „skrzyżowanie o ruchu okrężnym” ostrzega o skrzyżowaniu, na którym ruch odbywa się dookoła wyspy lub placu w kierunku wskazanym na znaku.

Różnica między nim, a znakiem C-12, polega na tym, że jest to znak ostrzegawczy, a nie informacyjny. Ustawia się go więc nie przy samym rondzie, ale odpowiednio wcześniej, aby kierowcy zdążyli zareagować na inną organizację ruchu.

Z tego powodu znak A-8 stosuje się zwykle w terenie niezabudowanym, gdzie kierowcy rozwijają większe prędkości. Dopuszczalne jest również używanie go w mieście – zwykle na drogach z pierwszeństwem, których przebieg sprawia, że kierowcy nagle wyjadą na rondo i nie mogą go wcześniej dostrzec. Ma to za zadanie ostrzec ich, że za moment organizacja ruchu będzie inna, a oni nie będą mieć raczej pierwszeństwa.

Jaki jest mandat za zignorowanie znaku C-12 oraz A-8?

Ponieważ oba znaki należą do różnych kategorii, różne są także mandaty z nimi związane. Za niedostosowanie się do organizacji ruchu, wynikającej ze znaku C-12, grozi mandat w wysokości 250 zł oraz 5 punktów karnych.

Z kolei znak A-8 jest znakiem ostrzegawczym, a ignorowanie go może być traktowane jako stwarzanie zagrożenia w ruchu drogowym. Mandat za to wynosi 1000 zł i 6 punktów karnych.

Komentarze:

Mietek - 8 kwietnia 2023

Stosując się do pułapki c12 można zablokować i zakorkować całe rondo.

Odpowiedz

Filip Nowowiejski - 12 kwietnia 2023

Jak zwykle artykuł o niczym.

Odpowiedz

M. - 5 kwietnia 2023

Znak C12 nie jest znakiem informacyjnym. To znak nakazu.

Odpowiedz
Pokaż więcej komentarzy
Pokaż Mniej komentarzy
Schowaj wszystkie

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze