Zmodernizowany VW Golf VII – co się zmieniło?

Volkswagen zaprezentował dziś w Wolfsburgu siódmą generację Golfa po face liftingu. Sprawdzamy, co się zmieniło w najpopularniejszym niemieckim kompakcie.

Od kilku dni docierały do nas plotki o tym, że nowy Golf nie zmieni się zbyt mocno, w stosunku do dotychczasowej wersji. Spoglądając na pierwsze zdjęcia również można odnieść takie wrażenie. Jednak, gdy przyjrzymy się bliżej to zauważymy kilka istotnych zmian. 

Odświeżonego Golfa poznamy po przednich lampach, które mają lekko zmieniony wygląd, a diody LED do jazdy dziennej układają się teraz na wzór litery „L”. Z oferty nowego modelu zniknęły lampy ksenonowe. W standardzie Golf będzie sprzedawany z reflektorami halogenowymi, a za dopłatą będzie można zamówić pełne oświetlenie LED. Kształt tylnych lamp, które również wykorzystują technologię LED, pozostał taki sam, ale zmieniła się ich grafika.

W kabinie zamiast rewolucji mamy ewolucję. Znajdziemy tutaj sporo nowości technologicznych. W centralnym punkcie kokpitu umieszczono wielki dotykowy ekran, który w topowej wersji ma przekątną 9,2 cala. Usunięto z niego mechaniczne przyciski. Zamiast analogowych zegarów w desce rozdzielczej pojawił się cyfrowy ekran. Podobne rozwiązanie zadebiutowało jakiś czas temu w Passacie i Tiguanie. Kolejną nowością na pokładzie Golfa jest możliwość sterowania gestami.Widać, że Volkswagen podąża spokojnym krokiem w kierunku autonomicznych samochodów. W Golfie pojawiło się rozszerzenie tempomatu adaptacyjnego, które nie tylko pilnuje odstępu od poprzedzającego samochodu, ale również współpracuje z układem rozpoznającym linie na drodze. Niemiecki kompakt potrafi jechać samodzielnie w korku do prędkości 50 km/h. Jeżeli system wykryje, że kierowca zasłabł i nie reaguje na ostrzeżenia (nie trzyma kierownicy, nie operuje pedałami), samochód rozpocznie procedurę hamowania awaryjnego, po czym zjedzie na pobocze i włączy światła awaryjne.

Sporo zmian pojawiło się również pod maską. Volkswagen Golf VII po face liftingu będzie dostępny z nowym silnikiem TSI o pojemności 1,5 litra. Jednostka będzie dostępna w dwóch wariantach mocy: 130 i 150 KM. Nowy silnik zastępuje konstrukcję o pojemności 1,4 litra. Sportowa wersja GTI otrzyma zastrzyk mocy (230 KM) w wersji standardowej oraz Performance o mocy 245 KM. Inne silniki w ofercie Golfa pozostają bez zmian. Do wyboru będą sześciobiegowe skrzynie ręczne lub siedmiobiegowe DSG, dostępne za dopłatą.

Najnowsze

Ogromne zapadlisko wciąga drogę

Kilka dni temu w japońskim mieście doszło do niespodziewanego zapadliska na jednej z głównych ulic. Krajobraz po tym zjawisku przypomina sceny niczym z katastroficznych filmów.

Mieszkańcy miasta Fukuoka leżącego na południowym wschodzie Japonii mieli okazję zobaczyć na własne oczy, jak powstaje zapadlisko. Dwie potężne dziury w ziemi w ciągu kilku chwil powiększyły się i stworzyły lej w ziemi o długości 30 metrów, szerokości 27 metrów i głębokości 15 metrów. 

Na szczęście w tym czasie nikt nie przemieszczał się po ulicy. Nie wiemy, co spowodowało tak poważne zapadnięcie ziemi, ale lokalne media przypuszczają, że to wina podziemnych robót wykonywanych niedaleko od tego miejsca.

W wyniku tego zjawiska ponad 170 domostw zostało odciętych od prądu oraz dostaw gazu. Przy okazji pękły też rury dostarczające wodę i odprowadzające ścieki.

Japoński dziennik Japan Times donosi, że wielka dziura w ziemi zostanie zasypana w ciągu jednego dnia. Służby dostarczą tam 7000 metrów sześciennych mieszanki składającej się z ziemi oraz cementu, które nie tylko wypełnią miejsce.

Jednemu z internautów udało się nagrać moment, w którym zapada się ziemia.

https://www.youtube.com/watch?v=SzX3p8q2GnE

Najnowsze

Od dzisiaj łatwiej zdać egzamin na prawo jazdy!

Mamy dobrą informację dla wszystkich kandydatów na kierowców. Od dzisiaj wchodzi w życie nowe rozporządzenie, które dotyczy przeprowadzania egzaminu na prawo jazdy, a dzięki któremu będzie łatwiej uzyskać wymarzone uprawnienie.

Dotychczasowe przepisy obligowały egzaminatora do bezwzględnego trzymania się przygotowanej tabeli określającej zachowania zagrażające życiu i zdrowiu innych uczestników ruchu. Jeżeli podczas jazdy egzaminacyjnej kandydat na kierowcę popełnił jedno ze wskazanych wykroczeń, egzamin był przerywany.

Po wejściu w życie nowych przepisów egzaminator może pozwolić na kontynuację jazdy. Nadal jednak może w takiej sytuacji natychmiast skończyć jazdę. Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa tłumaczy taką zmianę dostosowaniem egzaminu do nietypowych sytuacji drogowych. 

Egzaminator będzie mógł bardziej elastycznie oceniać zachowania kandydata na kierowcę. W końcu do naruszenia może dojść np. wskutek błędnego oznakowania drogi. W takim przypadku niebezpieczne zachowanie może zostać potraktowane jako jeden z dwóch dopuszczalnych błędów. Jazda może być wtedy kontynuowana.

Na liście błędów, które mogą zakończyć egzamin znajduje się 17 pozycji. Znajdziemy wśród nich popularne wykroczenia, takie jak wyprzedzanie w niedozwolonym miejscu, przejechanie przez podwójną ciągłą linię, wyprzedzanie na przejściu dla pieszych i przed nim, nieustąpienie pieszemu podczas cofania, włączania się do ruchu lub na oznakowanym miejscu, niezastosowanie się do znaków „stop”, „zakaz wjazdu” lub „zakaz skrętu”, przekroczenie prędkości o 20 km/h, a także naruszenie zakazu wyprzedzania lub zawracania.

Najnowsze

BMW i8 całe pokryte rdzą

Celebryci bardzo często poszukują sposobów na to, żeby ich samochody wyglądały wyjątkowo. Pewien amerykański piosenkarz sprawił, że BMW i8 wykonane z włókna węglowego zardzewiało. Jak w ogóle jest to możliwe?

Austin Mahone to amerykański piosenkarz, który nie jest znany w Europie, ale za Wielką Wodą robi karierę od dobrych kilku lat i jest obiektem westchnień nastolatek. Przy okazji jest też miłośnikiem motoryzacji. Jego ostatnim nabytkiem jest futurystycznie wyglądające BMW i8. Jednak szybko okazało się, że standardowy wygląd samochodu mu nie wystarcza.

Gwiazdor upodobał sobie chyba samochody wykonane w stylu „rost”, który jest popularny w środowisku tuningowym. Chodzi o to, żeby nadwozie samochodu było pokryte intensywnym nalotem z rdzy. Jednak w przypadku BMW i8, które posiada nadwozie z włókna węglowego, taki efekt nie jest możliwy do uzyskania.

Dlatego samochód został oklejony specjalną folią, która imituje efekt „rost”. Nietypowe zlecenie zrealizowała firma MetroWrapz, która bardzo często dostaje nietypowe zamówienia od celebrytów. Po oklejeniu samochód otrzymał nowe felgi Vossen w złotym kolorze, które dopełniają stylizację.

Zabawa w oklejanie nietypową folią nie należy do najtańszych zabiegów. Żeby uzyskać taki efekt trzeba zainwestować co najmniej 6 tys. dolarów.

Najnowsze

Vespa elektryzuje legendarny skuter

Elektryczny napęd to przyszłość nie tylko w temacie czterech kółek. Włoski producent jednośladów zaprezentował na targach EICMA koncepcyjny skuter elektryczny Vespa Elletrica oraz specjalną wersję RED.

Grupa Piaggio ma kilkudziesięcioletnie doświadczenie z napędami elektrycznymi, ale dopiero teraz postanowił je wykorzystać włoski producent motocykli i skuterów nalężący do tej grupy.

Producenci szukają sposobów alternatywnego napędzania pojazdów, które nie będą szkodzić środowisku. Dotyczy to szczególnie zatłoczonych aglomeracji, gdzie w następnych latach coraz większą popularnością będą cieszyć się pojazdy napędzane elektrycznie. Firma Vespa zamierza wykorzystać tą koniunkturę, stąd nowość zaprezentowana na targach EICMA.

Vespa na 70. urodziny zaprezentowała koncept o nazwie Elletrica. Jest to skuter przyszłości odziany w klasyczną obudowę. Producent nie zdradza szczegółów technicznych ani daty premiery elektrycznego skutera. Dodaje tylko, że maszyna zachowa wszystkie zalety swojej marki.

Przy okazji targów włoski producent pokazał produkt, dzięki któremu dołączy do firm wspomagających fundację (RED) założoną przez Bono i Bobbiego Shrivera. Procent ze sprzedaży specjalnego skutera (Vespa 946)RED zasilą fundację pomagającą w walce z AIDS oraz innymi chorobami dotykającymi ubogich rejonów świata. Z jednego egzemplarza Grupa Piaggio przekażę 150 dolarów na globalny fundusz organizacji. Poza charakterystycznym czerwonym kolorem nadwozia pozostałe parametry skutera nie zmieniły się.

 

Najnowsze